nwindows8

Windows 8: Disk Temizleme Aracı; Nedir - Nasıl Kullanılır ?

       Disk Temizleme aracı, sabit diskinizde yer açmak için, bilgisayarınızda bulunan ve artık gerekli olmadığına karar verdiğiniz geçici dosyaları bulur ve kaldırır. Eğer isterseniz Disk Temizleme'yi düzenli olarak çalışacak şekilde zamanlar ve çalıştırmayı hatırlamak zorunda kalmazsınız.

      Bilgisayarınızda birden çok sürücü veya bölüm varsa, Disk Temizleme aracının temizlemesini istediğiniz bölümü seçmeniz istenir.

        Ayrıca en son geri yükleme noktası hariç diğerlerini silerek sabit diskinizde GB'larca boş alan kazanabilirsiniz.  • Disk Temizleme aracının sisteminizdeki lokasyonu C:\Windows\System32\cleanmgr.exe'dir
  • Eğer Hazırda Beklet dosylarını işaretler ve silerseniz Hazırda Beklet modu artık çalışmayacaktır.

1- Bilgisayar penceresini açın ve işlem yapmak istediğiniz sürücüyü seçin. Bu Gezgin Araç Çubuğu'nda Yönet sekmesinin belirmesini sağlayacak. Yönet sekmesinde Temizle butonuna tıklayarak Disk Temizleme aracını çalıştırın.

2- Bir süre beklemeniz gerekecek.

-Sistem dosyaları dışındaki- Gereksiz dosyaları silmek için;3- Silmek istediğiniz dosyaları seçin ve Tamam deyin. (Seçip açıklamalarına bakarak hangilerini silmeniz gerektiğine karar verebilirsiniz)

4- Onay verdiğinizde silme işlemi başlayacak ve kısa bir süre beklemenin ardından bu dosyalar silinecektir.


Gereksiz sistem dosyalarını silmek için;Bu özelliği kullanarak Windows kurulumu sırasında oluşan Windows.old ve/veya $Windows.~BT klasörünü de güvenle silebilirsiniz.5- İlk 3 adımı tekrarlayın ve çıkan ekranda Sistem dosyalarını temizle seçeneğini seçin.

6- 3 ve 4. adımları tekrarlayarak istemediğiniz dosyaları silin.

-En yenisi dışında-
Sistem Geri Yükleme noktalarını silmek için ;


7- 5. adımı uygulayın.


8- Diğer seçenekler/Sistem Geri yükleme ve Gölge Kopyalar yolunu izleyin.

9- Çıkan uyarıya Tamam deyip bu kopyaları sildiğinizde -en yenisi hariç- bütün geri yükleme noktalarını silmiş olacaksınız.


Okumaya devam...

Windows 8 TEMEL KONU 3335295042682372965

Etiketler

3. Parti Programlar Arama Arama geçmişini temizleme Ağ ve İnternet Bakım BAŞLANGIÇ ekranı Bilgilendirme Bilgisayar kullanım geçmişini temizleme BitLocker Bluetooth Bulut Veri Yönetimi Dil ve Bölge ayarları Donanım Dosya Gezgini Dosya Gezgini Gezinti Bölmesi. Dosya ve Klasörler Dual Boot Ebeveyn Denetimleri Ev Grubu Fare (Mouse) Geri dönüşüm Kutusu Giriş seviyesi kullanıcı için Görev Zamanlama Görev Çubuğu Görünüm ve Kişiselleştirme Güvenlik Güç seçenekleri Hepsi Hizmetler İleri seviye kullanıcı için Internet Explorer İpucu İzinler Kısayollar Kitaplıklar Kullanıcı Hesapları/Profilleri Kullanışlılığı arttırma Kurtarma Araçları Lisans Yönetimi Masaüstü Microsoft Mağazası ve Uygulamaları Ongörünümler Onyükleme Onyükleme esnasında sorun çözme Onyükleme süreci Optimizasyon Oturum Açma/Kapama/Kilit Ekranı Parolalar ve Parola sorunları Paylaşım Performans Sabit Disk Sabit disk yönetimi ve bölümleme Sanal Makina/Disk Sağ Tuş -Gönder- Menüsü Sağ tuş menüsü Sistem araçları Sistem Onarımı Sistem Yönetimi SkyDrive Sorun önleme Sorunlar ve sorun çözümleri Uygulama Çubuğu Uygulamalar Ekranı Varsayılan Programlar ve Dosya adı uzantıları Varsayılana dönme/Sıfırlama Veri kurtarma Veri yedekleme Windows 8 kurulumları hakkında herşey Windows 8 TEMEL KONU Windows Başlangıcı/Kapanışı Windows Defender Windows To Go Windows Yedekleme Windows özellikleri/Bileşenleri Yedekleme ve Geri Yükleme Yenilikler Modülü Şerit

Son yorumlar

Twitter

Facebook

Google+

İzleyiciler

Rastgele

item