nwindows8

Windows 8: Disk Temizleme Aracı; Nedir - Nasıl Kullanılır ?

       Disk Temizleme aracı, sabit diskinizde yer açmak için, bilgisayarınızda bulunan ve artık gerekli olmadığına karar verdiğiniz geçici dosyaları bulur ve kaldırır. Eğer isterseniz Disk Temizleme'yi düzenli olarak çalışacak şekilde zamanlar ve çalıştırmayı hatırlamak zorunda kalmazsınız.

      Bilgisayarınızda birden çok sürücü veya bölüm varsa, Disk Temizleme aracının temizlemesini istediğiniz bölümü seçmeniz istenir.

        Ayrıca en son geri yükleme noktası hariç diğerlerini silerek sabit diskinizde GB'larca boş alan kazanabilirsiniz.  • Disk Temizleme aracının sisteminizdeki lokasyonu C:\Windows\System32\cleanmgr.exe'dir
  • Eğer Hazırda Beklet dosylarını işaretler ve silerseniz Hazırda Beklet modu artık çalışmayacaktır.

1- Bilgisayar penceresini açın ve işlem yapmak istediğiniz sürücüyü seçin. Bu Gezgin Araç Çubuğu'nda Yönet sekmesinin belirmesini sağlayacak. Yönet sekmesinde Temizle butonuna tıklayarak Disk Temizleme aracını çalıştırın.

2- Bir süre beklemeniz gerekecek.

-Sistem dosyaları dışındaki- Gereksiz dosyaları silmek için;3- Silmek istediğiniz dosyaları seçin ve Tamam deyin. (Seçip açıklamalarına bakarak hangilerini silmeniz gerektiğine karar verebilirsiniz)

4- Onay verdiğinizde silme işlemi başlayacak ve kısa bir süre beklemenin ardından bu dosyalar silinecektir.


Gereksiz sistem dosyalarını silmek için;Bu özelliği kullanarak Windows kurulumu sırasında oluşan Windows.old ve/veya $Windows.~BT klasörünü de güvenle silebilirsiniz.5- İlk 3 adımı tekrarlayın ve çıkan ekranda Sistem dosyalarını temizle seçeneğini seçin.

6- 3 ve 4. adımları tekrarlayarak istemediğiniz dosyaları silin.

-En yenisi dışında-
Sistem Geri Yükleme noktalarını silmek için ;


7- 5. adımı uygulayın.


8- Diğer seçenekler/Sistem Geri yükleme ve Gölge Kopyalar yolunu izleyin.

9- Çıkan uyarıya Tamam deyip bu kopyaları sildiğinizde -en yenisi hariç- bütün geri yükleme noktalarını silmiş olacaksınız.


Etiketler

3. Parti Programlar Ağ ve İnternet Arama Arama geçmişini temizleme Bakım BAŞLANGIÇ ekranı Bilgilendirme Bilgisayar kullanım geçmişini temizleme BitLocker Bluetooth Bulut Veri Yönetimi Dil ve Bölge ayarları Donanım Dosya Gezgini Dosya Gezgini Gezinti Bölmesi. Dosya ve Klasörler Dual Boot Ebeveyn Denetimleri Ev Grubu Fare (Mouse) Geri dönüşüm Kutusu Giriş seviyesi kullanıcı için Görev Çubuğu Görev Zamanlama Görünüm ve Kişiselleştirme Güç seçenekleri Güvenlik Hepsi Hizmetler Internet Explorer İleri seviye kullanıcı için İpucu İzinler Kısayollar Kitaplıklar Kullanıcı Hesapları/Profilleri Kullanışlılığı arttırma Kurtarma Araçları Lisans Yönetimi Masaüstü Microsoft Mağazası ve Uygulamaları Ongörünümler Onyükleme Onyükleme esnasında sorun çözme Onyükleme süreci Optimizasyon Oturum Açma/Kapama/Kilit Ekranı Parolalar ve Parola sorunları Paylaşım Performans Sabit Disk Sabit disk yönetimi ve bölümleme Sağ Tuş -Gönder- Menüsü Sağ tuş menüsü Sanal Makina/Disk Sistem araçları Sistem Onarımı Sistem Yönetimi SkyDrive Sorunlar ve sorun çözümleri Sorun önleme Şerit Uygulama Çubuğu Uygulamalar Ekranı Varsayılana dönme/Sıfırlama Varsayılan Programlar ve Dosya adı uzantıları Veri kurtarma Veri yedekleme Windows 8 kurulumları hakkında herşey Windows 8 TEMEL KONU Windows Başlangıcı/Kapanışı Windows Defender Windows özellikleri/Bileşenleri Windows To Go Windows Yedekleme Yedekleme ve Geri Yükleme Yenilikler Modülü

Son yorumlar

Twitter

Facebook

Google+

İzleyiciler

Rastgele

item