nwindows8

Windows 8 ve 10: Dizin Oluşturmayı Devre Dışı Bırakmak

        Windows bilgisayarınızdaki en yaygın dosyalarda hızlı arama gerçekleştirmek için bir dizin kullanır. Dizin, dosyalar hakkında onları bulmanıza yardımcı olacak bilgileri kullanarak daha hızlı ve doğru bir arama yapmanızı sağlar.

         Varsayılan olarak, bilgisayarınızda en sık kullanılan dosyalar dizine eklenir. Dizine alınmış konumlar kitaplıklardaki (örneğin, Belgeler kitaplığında gördüğünüz her şey) tüm klasörleri, e-postayı ve çevrimdışı dosyaları içerir. Dizine alınmayan dosyalar arasında, nadiren aranması gereken program dosyaları ve sistem dosyaları yer alır.

Dizin oluşturmayı devre dışı bırakırsanız hala arama yapabiliriniz ancak biraz daha yavaş olacaktır. Eğer arama özelliğini sık kullanan bir kullanıcı değilseniz yada erişim hızları çok yüksek olan SSD tipi bir sürücü kullanıyorsanız dizin oluşturmayı devre dışı bırakmak mantıklı bir seçenek olacaktır. Çünkü dizin, hem diskinizde yer kaplar hem de dizin oluşturma sürekli arka planda çalıştığı için -minimal de olsa- hem diskinize hem işlemcinize yük olabilir.

Dizin oluşturma devre dışı
Dizin oluşturma etkin


  • Windows Search hizmetini devre dışı bırakarak dizin oluştırmayı devre dışı bırakırsanız Kitaplıklar'da arama yapamazsınız. Kitaplıklar'da arama yapabilmek istiyorsanız Windows Search hizmeti çalışıyor olmalı ve başlangıç değeri Otomatik olmalıdır.
  • Dizin oluştırmayı devre dışı bırakmak aynı zamanda bazı Microsoft programlarını da etkiler. (Örneğin, Ofis programları ve Media Player)
I. YOL: 
Windows Search hizmetini devre dışı bırakarak

1- Görev Çubuğu'na sağ tıklayın ve Görev Yöneticisi'ne tıklayın.


2- Görev Yöneticisi'nde Hizmetler sekmesini açın  ve alttaki Hizmetleri Aç... bağlantısına tıklayın.


3- Windows Search hizmetini durdurun. Ardından Başlangıç türü'nü Devre Dışı olarak ayarlayın...


II. YOL: 
Sadece belli bir sürücü için...

1- Bilgisayar penceresini açın ardından dizin oluşturmayı devre dışı bırakmak istediğiniz sürücüye sağ tıklayarak Özellikler deyin.

2- Açılan Özellikler penceresinde Bu sürücüdeki dosyaların, dos.... izin ver seçeneğindek işareti kaldırın; (1) Tamam deyin; (2) Değişiklikleri .... sürücüsüne ,alt klasörlere ve dosyalara uygula seçeneğini seçin; (3) Tamam deyin. (4)


3- Bu işlem sistem sürücüsünde uyguluyorsanız uzun sürebilir. (5-10 dk.)


4- Eğer alttaki hata mesajını alırsanız Tümünü Yoksay butonuna tıklayın.


5- 1...4 adımlarını dizin oluşturmayı devre dışı bırakmak istediğiniz her sürücü için tekrarlayın.

Etiketler

3. Parti Programlar (22) Ağ ve İnternet (81) Arama (14) Arama geçmişini temizleme (3) Bakım (7) BAŞLANGIÇ ekranı (76) Bilgilendirme (120) Bilgisayar kullanım geçmişini temizleme (8) BitLocker (13) Bluetooth (5) Bulut Veri Yönetimi (17) Dil ve Bölge ayarları (6) Donanım (12) Dosya Gezgini (150) Dosya Gezgini Gezinti Bölmesi. (17) Dosya ve Klasörler (64) Dual Boot (9) Ebeveyn Denetimleri (2) Ev Grubu (9) Fare (Mouse) (6) Geri dönüşüm Kutusu (2) Giriş seviyesi kullanıcı için (106) Görev Çubuğu (17) Görev Zamanlama (11) Görünüm ve Kişiselleştirme (236) Güç seçenekleri (36) Güvenlik (90) Hepsi (761) Hizmetler (6) Internet Explorer (31) İleri seviye kullanıcı için (27) İpucu (102) İzinler (50) Kısayollar (92) Kitaplıklar (57) Kullanıcı Hesapları/Profilleri (45) Kullanışlılığı arttırma (91) Kurtarma Araçları (31) Lisans Yönetimi (6) Masaüstü (33) Microsoft Mağazası ve Uygulamaları (83) Ongörünümler (4) Onyükleme (13) Onyükleme esnasında sorun çözme (23) Onyükleme süreci (5) Optimizasyon (70) Oturum Açma/Kapama/Kilit Ekranı (30) Parolalar ve Parola sorunları (24) Paylaşım (20) Performans (18) Sabit Disk (12) Sabit disk yönetimi ve bölümleme (12) Sağ Tuş -Gönder- Menüsü (3) Sağ tuş menüsü (35) Sanal Makina/Disk (11) Sistem araçları (64) Sistem Onarımı (30) Sistem Yönetimi (70) SkyDrive (17) Sorun önleme (19) Sorunlar ve sorun çözümleri (95) Şerit (91) Uygulama Çubuğu (3) Uygulamalar Ekranı (8) Varsayılan Programlar ve Dosya adı uzantıları (9) Varsayılana dönme/Sıfırlama (32) Veri kurtarma (7) Veri yedekleme (11) Windows 8 kurulumları hakkında herşey (62) Windows 8 TEMEL KONU (103) Windows Başlangıcı/Kapanışı (7) Windows Defender (9) Windows özellikleri/Bileşenleri (82) Windows To Go (8) Windows Yedekleme (8) Yedekleme ve Geri Yükleme (40) Yenilikler Modülü (3)

Son yorumlar

Twitter

Facebook

İzleyiciler

Rastgele

item