nwindows8

Windows 8 ve 10 Dosya Gezgini: Otomatik Arama Önerilerini Kapatmak/Açmak

Dosya Gezgini arama kutusuna arayacağınız terimi yazmaya başladığınızda altta açılan bir menüde girdiğiniz karakterlerle eşleşen öneriler sunulduğunu görürsünüz. (Alttaki resim) Bu öneriler daha önce yaptığınız aramalara dayanarak oluşturulur ve çoğu zaman sizi terimin tamamını girme zorunluluğundan kurtarır. (Tabii arayacağınız terim ile daha önce arama yapmış olmanız şartıyla)

Ancak ortak kullanılan bir bilgisayarda, bilgisayar kullanım geçmişinizi koruma adına bu özelliği kapatmak isteyebilirsiniz.  Bu yazıda dilediğiniz taktirde bu öneri özelliğini nasıl kapatacağınızı anlatacağım. Yazıyı uygulayarak yapacağınız ayar değişikliği tüm kullanıcılar için geçerli olacaktır...


Otomatik arama önerilerini kapatmanız arama terimi önermek için oluşturulan veri tabanını silmez. Yani devre dışı bırakıp tekrar etkinleştirirseniz veri tabanı aynen durduğu için arama önerileri aynı şekilde sunulmaya devam edecektir. Arama geçmişinizi silmek için bkz. Windows 8 ve 10 Dosya Gezgini: Arama Geçmişini Silmek

1- Buradan Otomatik Arama Önerilerini KapatmakAçmak.rar dosyasını indirin.

2- Sisteminizde .rar dosyalarını açacak bir yazılım yüklü olup olmadığına bağlı olarak şunlardan birini yapın;

  • Rar dosyalarını açabilen bir yazılım (WinRar, 7-Zip, WinZip vb.) yüklüyse dosyaya çift tıklatmanız ya da sağ tıklatıp kullandığınız yazılıma göre değişebilen seçenekleri kullanmanız yeterli. Dosyaları Masaüstüne ayıklayın.
  • Rar dosyalarını açabilen bir yazılım yüklü değilse buradan WinRar ya da buradan 7-Zip programını ücretsiz olarak indirebilirsiniz. 

3- Masaüstünde oluşan Otomatik Arama Önerilerini KapatmakAçmak klasörünün içinde 3 adet Kayıt Defteri anahtarı olduğunu göreceksiniz;

  • Otomatik Arama Önerileri_Devredışı_bırak
  • Otomatik Arama Önerileri_Etkinleştir

4- İhtiyacınız olan Kayıt Defteri anahtarına çift tıklayın ve gereken onayları verin.


İşiniz bittikten sonra Masaüstündeki Otomatik Arama Önerilerini KapatmakAçmak klasörünü ve indirdiğiniz .rar dosyasını silebilirsiniz.

Etiketler

3. Parti Programlar (22) Ağ ve İnternet (81) Arama (14) Arama geçmişini temizleme (3) Bakım (7) BAŞLANGIÇ ekranı (76) Bilgilendirme (120) Bilgisayar kullanım geçmişini temizleme (8) BitLocker (13) Bluetooth (5) Bulut Veri Yönetimi (17) Dil ve Bölge ayarları (6) Donanım (12) Dosya Gezgini (150) Dosya Gezgini Gezinti Bölmesi. (17) Dosya ve Klasörler (64) Dual Boot (9) Ebeveyn Denetimleri (2) Ev Grubu (9) Fare (Mouse) (6) Geri dönüşüm Kutusu (2) Giriş seviyesi kullanıcı için (106) Görev Çubuğu (17) Görev Zamanlama (11) Görünüm ve Kişiselleştirme (236) Güç seçenekleri (36) Güvenlik (90) Hepsi (761) Hizmetler (6) Internet Explorer (31) İleri seviye kullanıcı için (27) İpucu (102) İzinler (50) Kısayollar (92) Kitaplıklar (57) Kullanıcı Hesapları/Profilleri (45) Kullanışlılığı arttırma (91) Kurtarma Araçları (31) Lisans Yönetimi (6) Masaüstü (33) Microsoft Mağazası ve Uygulamaları (83) Ongörünümler (4) Onyükleme (13) Onyükleme esnasında sorun çözme (23) Onyükleme süreci (5) Optimizasyon (70) Oturum Açma/Kapama/Kilit Ekranı (30) Parolalar ve Parola sorunları (24) Paylaşım (20) Performans (18) Sabit Disk (12) Sabit disk yönetimi ve bölümleme (12) Sağ Tuş -Gönder- Menüsü (3) Sağ tuş menüsü (35) Sanal Makina/Disk (11) Sistem araçları (64) Sistem Onarımı (30) Sistem Yönetimi (70) SkyDrive (17) Sorun önleme (19) Sorunlar ve sorun çözümleri (95) Şerit (91) Uygulama Çubuğu (3) Uygulamalar Ekranı (8) Varsayılan Programlar ve Dosya adı uzantıları (9) Varsayılana dönme/Sıfırlama (32) Veri kurtarma (7) Veri yedekleme (11) Windows 8 kurulumları hakkında herşey (62) Windows 8 TEMEL KONU (103) Windows Başlangıcı/Kapanışı (7) Windows Defender (9) Windows özellikleri/Bileşenleri (82) Windows To Go (8) Windows Yedekleme (8) Yedekleme ve Geri Yükleme (40) Yenilikler Modülü (3)

Son yorumlar

Twitter

Facebook

İzleyiciler

Rastgele

item