nwindows8

Windows 8 ve 10 Ekran Görüntüsü Aracı: Sayacı Sıfırlamak

          Windows 8 ve 10, kendisinden önceki Windows sürümlerinin aksine hiçbir araç kullanmadan ekran görüntüsü alma özelliğine sahip. Bu özelliği ve nasıl kullanacağınızı daha evvel Hiçbir Araç Kullanmadan Ekran Görüntüsü Almak adlı yazımda anlatmıştım.

         Bu yazı ise bu aracın sayacını sıfırlamakla alakalı olacak...


Ekran görüntüsü alma aracı herhangi bir arayüze sahip olmadığı için herhangi bir ayarı da yok. Bu da bir takım sıkıntıları beraberinde getiriyor. Şöyle ki;  

Araç alınan ekran görüntülerini .png formatında kaydediyor. Kayıt sırasında ise Ekran Görüntüsü (*).png formatını kullanıyor. * karakteri tahmin edebileceğiniz gibi ekran görüntüsünün numarasını belirtiyor. Ancak C:\Kullanıcılar\Kullanıcı adınız\Resimlerim\Ekran Görüntüleri klasöründe depolanan ekran görüntülerini silseniz dahi sayaç sıfırlanmıyor yani kaldığı yerden devam ediyor. Örneklendirmek gerekirse: 10 tane ekran görüntüsü aldığınızı [Ekran Görüntüsü (1).......(10)] ve sonradan bu ekran görüntülerini sildiğinizi varsayalım. Bu durumda C:\Kullanıcılar\Kullanıcı adınız\Resimlerim\Ekran Görüntüleri klasörü boş olmasına rağmen alacağınız ilk ekran görüntüsü Ekran Görüntüsü (1) olarak değil Ekran Görüntüsü (11) olarak adlandırılacaktır.

Sayacı sıfırladıktan sonra eğer C:\Kullanıcılar\Kullanıcı adınız\Resimlerim\Ekran Görüntüleri klasöründe halen ekran görüntüsü varsa ilk boş numaradan başlanacaktır. Örneğin Ekran Görüntüsü (1)  ve Ekran Görüntüsü (3) varsa alacağınız ilk ekran görüntüsü Ekran Görüntüsü (2), alacağınız 2. ekran görüntüsü ise Ekran Görüntüsü (4) olarak adlandırılacak ardından sıradan devam edecektir.

I. YOL: 
Script Kullanarak

1.1- Buradan  Sayacı Sıfırla.rar dosyasını indirin.

1.2- Sıkıştrılmış dosyayı ayıkladığınızda içinden Sayacı Sıfırla.bat adında bir script çıktığını göreceksiniz. Sayacı sıfırlama ihtiyacı duyduğunuzda bu scripte çift tıklatmanız yeterli.

1.3- İsterseniz bu bat dosyasını arka planda bir lokasyona atabilir (Örneğin, Belgelerim klasörü) ve oradan Masaüstüne kısayol oluşturabilirsiniz. Bu kısayolun simgesini istediğiniz bir simge ile değiştirdiğinizde Masaüstünde sırıtmayacaktır.


II. YOL: 
Masaüstü Sağtuş Menüsünden

2.1- Buradan Sayacı Sıfırla.rar dosyasını indirin.

2.2- Sisteminizde .rar dosyalarını açacak bir yazılım yüklü olup olmadığına bağlı olarak şunlardan birini yapın;

  • Rar dosyalarını açabilen bir yazılım (WinRar, 7-Zip, WinZip vb.) yüklüyse dosyaya çift tıklatmanız ya da sağ tıklatıp kullandığınız yazılıma göre değişebilen seçenekleri kullanmanız yeterli. Dosyaları Masaüstüne ayıklayın.
  • Rar dosyalarını açabilen bir yazılım yüklü değilse buradan WinRar ya da buradan 7-Zip programını ücretsiz olarak indirebilirsiniz. 

2.3- Masaüstünde oluşan Sayacı Sıfırla klasörünün içinde 2 adet Kayıt Defteri anahtarı olduğunu göreceksiniz;

  • Sayacı Sıfırla_EKLE
  • Sayacı Sıfırla_SİL

2.4- İhtiyacınız olan Kayıt Defteri anahtarına çift tıklayın ve gereken onayları verin.


İşiniz bittikten sonra Masaüstündeki Sayacı Sıfırla klasörünü de silebilirsiniz.

Sonuç;

Etiketler

3. Parti Programlar (22) Ağ ve İnternet (81) Arama (14) Arama geçmişini temizleme (3) Bakım (7) BAŞLANGIÇ ekranı (76) Bilgilendirme (120) Bilgisayar kullanım geçmişini temizleme (8) BitLocker (13) Bluetooth (5) Bulut Veri Yönetimi (17) Dil ve Bölge ayarları (6) Donanım (12) Dosya Gezgini (150) Dosya Gezgini Gezinti Bölmesi. (17) Dosya ve Klasörler (64) Dual Boot (9) Ebeveyn Denetimleri (2) Ev Grubu (9) Fare (Mouse) (6) Geri dönüşüm Kutusu (2) Giriş seviyesi kullanıcı için (106) Görev Çubuğu (17) Görev Zamanlama (11) Görünüm ve Kişiselleştirme (236) Güç seçenekleri (36) Güvenlik (90) Hepsi (761) Hizmetler (6) Internet Explorer (31) İleri seviye kullanıcı için (27) İpucu (102) İzinler (50) Kısayollar (92) Kitaplıklar (57) Kullanıcı Hesapları/Profilleri (45) Kullanışlılığı arttırma (91) Kurtarma Araçları (31) Lisans Yönetimi (6) Masaüstü (33) Microsoft Mağazası ve Uygulamaları (83) Ongörünümler (4) Onyükleme (13) Onyükleme esnasında sorun çözme (23) Onyükleme süreci (5) Optimizasyon (70) Oturum Açma/Kapama/Kilit Ekranı (30) Parolalar ve Parola sorunları (24) Paylaşım (20) Performans (18) Sabit Disk (12) Sabit disk yönetimi ve bölümleme (12) Sağ Tuş -Gönder- Menüsü (3) Sağ tuş menüsü (35) Sanal Makina/Disk (11) Sistem araçları (64) Sistem Onarımı (30) Sistem Yönetimi (70) SkyDrive (17) Sorun önleme (19) Sorunlar ve sorun çözümleri (95) Şerit (91) Uygulama Çubuğu (3) Uygulamalar Ekranı (8) Varsayılan Programlar ve Dosya adı uzantıları (9) Varsayılana dönme/Sıfırlama (32) Veri kurtarma (7) Veri yedekleme (11) Windows 8 kurulumları hakkında herşey (62) Windows 8 TEMEL KONU (103) Windows Başlangıcı/Kapanışı (7) Windows Defender (9) Windows özellikleri/Bileşenleri (82) Windows To Go (8) Windows Yedekleme (8) Yedekleme ve Geri Yükleme (40) Yenilikler Modülü (3)

Son yorumlar

Twitter

Facebook

İzleyiciler

Rastgele

item