nwindows8

Windows 7, 8 ve 8.1: Kullanıcı Hesabı Denetimi'nin (UAC) Davranışını Değiştirmek

Kullanıcı Hesabı Denetimi (UAC), bilgisayarınızda izinsiz değişiklik yapılmasını önlemeye yardımcı olan bir Windows özelliğidir. Bilgisayarınıza yönetici düzeyinde izin gerektiren değişiklikler yapılacağı zaman, UAC sizi bilgilendirir. Bilgisayarınızı güvenli tutmaya yardımcı olmak için UAC'nin açık bırakılması önemlidir.

Bu yazıda sizlere Kullanıcı Hesabı Denetimi'nin (UAC) davranışını Windows 7 ve Windows 8'de nasıl değiştireceğinizi göstereceğim...Kullanıcı Hesabı Denetimi davranışı için seçenekler şunlardır:


 • İstemde bulunmadan yükselt: Ayrıcalıklı hesapların, yükseltme gereken işlemleri izin veya kimlik bilgisi istemeden gerçekleştirmesine olanak tanır. Not: Bu seçeneği yalnızca en kısıtlı ortamlarda kullanın.
 • Güvenli masaüstünde kimlik bilgilerini iste: Ayrıcalık yükseltmesi gerektiren bir işlem olduğunda, kullanıcıdan güvenli masaüstünde ayrıcalıklı kullanıcı adını ve parolasını girmesi istenir. Kullanıcı geçerli kimlik bilgilerini girerse, işlem, kullanıcının kullanılabilen en yüksek ayrıcalığıyla devam eder.
 • Güvenli masaüstünde izin iste: Ayrıcalık yükseltmesi gerektiren bir işlem olduğunda, kullanıcının güvenli masaüstünde İzin Ver veya Reddet'i seçmesi istenir. Kullanıcı İzin Ver'i seçerse, işlem kullanıcının kullanılabilen en yüksek ayrıcalığıyla devam eder.
 • Kimlik bilgileri iste: Ayrıcalık yükseltmesi gerektiren bir işlem olduğunda, kullanıcıdan bir yönetim kullanıcı adı ve parolası girmesi istenir. Kullanıcı geçerli kimlik bilgilerini girerse, işlem uygun ayrıcalıkla devam eder.
 • İzin iste: Ayrıcalık yükseltmesi gerektiren bir işlem olduğunda, kullanıcıdan İzin Ver veya Reddet'i seçmesi istenir. Kullanıcı İzin Ver'i seçerse, işlem kullanıcının kullanılabilen en yüksek ayrıcalığıyla devam eder.
 • Windows dışı ikili dosyalar için izin iste: (Varsayılan) Microsoft dışı bir uygulama için ayrıcalık yükseltmesi gerektiren bir işlem olursa, kullanıcıdan güvenli masaüstünde İzin Ver veya Reddet'i seçmesi istenir. Kullanıcı İzin Ver'i seçerse, işlem kullanıcının kullanılabilir en yüksek ayrıcalığıyla devam eder.
1- Buradan Kullanıcı Hesabı Denetimi'nin (UAC) Davranışını Değiştirmek.rar dosyasını indirin.

2- Sisteminizde .rar dosyalarını açacak bir yazılım yüklü olup olmadığına bağlı olarak şunlardan birini yapın;

 • Rar dosyalarını açabilen bir yazılım (WinRar, 7-Zip, WinZip vb.) yüklüyse dosyaya çift tıklatmanız ya da sağ tıklatıp kullandığınız yazılıma göre değişebilen seçenekleri kullanmanız yeterli. Dosyaları Masaüstüne ayıklayın.
 • Rar dosyalarını açabilen bir yazılım yüklü değilse buradan WinRar ya da buradan 7-Zip programını ücretsiz olarak indirebilirsiniz. 

3- Masaüstünde oluşan Kullanıcı Hesabı Denetimi'nin (UAC) Davranışını Değiştirmek klasörünün içinde 6 adet Kayıt Defteri anahtarı olduğunu göreceksiniz;

 • İstemde bulunmadan yükselt
 • Güvenli masaüstünde kimlik bilgilerini iste
 • Güvenli masaüstünde izin iste
 • Kimlik bilgileri iste
 • İzin iste
 • Windows dışı ikili dosyalar için izin iste (Varsayılan)

4- -Yukarıdaki açıklamalar doğrultusunda- İhtiyacınız olan Kayıt Defteri anahtarına çift tıklayın ve gereken onayları verin.


İşiniz bittikten sonra Masaüstündeki Kullanıcı Hesabı Denetimi'nin (UAC) Davranışını Değiştirmek klasörünü ve indirdiğiniz .rar dosyasını silebilirsiniz.

Etiketler

3. Parti Programlar (22) Ağ ve İnternet (81) Arama (14) Arama geçmişini temizleme (3) Bakım (7) BAŞLANGIÇ ekranı (76) Bilgilendirme (120) Bilgisayar kullanım geçmişini temizleme (8) BitLocker (13) Bluetooth (5) Bulut Veri Yönetimi (17) Dil ve Bölge ayarları (6) Donanım (12) Dosya Gezgini (150) Dosya Gezgini Gezinti Bölmesi. (17) Dosya ve Klasörler (64) Dual Boot (9) Ebeveyn Denetimleri (2) Ev Grubu (9) Fare (Mouse) (6) Geri dönüşüm Kutusu (2) Giriş seviyesi kullanıcı için (106) Görev Çubuğu (17) Görev Zamanlama (11) Görünüm ve Kişiselleştirme (236) Güç seçenekleri (36) Güvenlik (90) Hepsi (761) Hizmetler (6) Internet Explorer (31) İleri seviye kullanıcı için (27) İpucu (102) İzinler (50) Kısayollar (92) Kitaplıklar (57) Kullanıcı Hesapları/Profilleri (45) Kullanışlılığı arttırma (91) Kurtarma Araçları (31) Lisans Yönetimi (6) Masaüstü (33) Microsoft Mağazası ve Uygulamaları (83) Ongörünümler (4) Onyükleme (13) Onyükleme esnasında sorun çözme (23) Onyükleme süreci (5) Optimizasyon (70) Oturum Açma/Kapama/Kilit Ekranı (30) Parolalar ve Parola sorunları (24) Paylaşım (20) Performans (18) Sabit Disk (12) Sabit disk yönetimi ve bölümleme (12) Sağ Tuş -Gönder- Menüsü (3) Sağ tuş menüsü (35) Sanal Makina/Disk (11) Sistem araçları (64) Sistem Onarımı (30) Sistem Yönetimi (70) SkyDrive (17) Sorun önleme (19) Sorunlar ve sorun çözümleri (95) Şerit (91) Uygulama Çubuğu (3) Uygulamalar Ekranı (8) Varsayılan Programlar ve Dosya adı uzantıları (9) Varsayılana dönme/Sıfırlama (32) Veri kurtarma (7) Veri yedekleme (11) Windows 8 kurulumları hakkında herşey (62) Windows 8 TEMEL KONU (103) Windows Başlangıcı/Kapanışı (7) Windows Defender (9) Windows özellikleri/Bileşenleri (82) Windows To Go (8) Windows Yedekleme (8) Yedekleme ve Geri Yükleme (40) Yenilikler Modülü (3)

Arşiv

Son yorumlar

Twitter

Facebook

İzleyiciler

Rastgele

item