nwindows8

Windows 8 - Kaydırma Çubuğu'nun Genişliğini Değiştirme

       Bir belge, web sayfası ya da resim penceresinin boyutlarını aşarsa, o anda görüntülenmeyen bilgileri görmenizi sağlamak için kaydırma çubukları görünür. Eğer isterseniz bu çubukların genişliğini dilediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.

       Ancak kaydırma çubuklarının genişliğini tamamen görünmez hale gelene kadar küçültmek mümkün değildir. Ayrıca bu değişiklik sadece Masaüstünde geçerli olacak, Modern arayüzde ve uygulamalarında geçerli olmayacaktır.
Genişletilmiş kenar çubuğu (-1200)

Daraltılmış kenar çubuğu (-120)
1- Kayıt Defteri'ni açın ve
HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop\WindowMetrics yolunu zileyin.2- WindowMetrics anahtarını seçtiğinizde sağ tarafta ScrollHeight ve ScrollWidth adında 2 değer olduğunu göreceksiniz. Bunlardan biri dikey diğeri yatay kaydırma çubuğunun genişliğini ayarlıyor.


3- ScrollHeight anahtarına çift tıklayın ve Değer verisi kısmındaki -255 değerini -120 ile -1500 arasında bir değerle değiştirin.


  • Küçük sayı (Matematiksel anlamda değil :) (-) işaretinin olmadığını düşünün) daha ince, büyük sayı daha kalın kaydırma çubuğu anlamına geliyor.
  • -120'den daha küçük veya -1500'den daha büyük değerler girmeniz birşeyi değiştirmeyecektir. Bunlar sınır değerler. Bundan ötesine inceltemez ya da kalınlaştıramazsınız.


4- 3. adımı ScrollWidth anahtarı için de uygulayın.


5-  Oturumu ya da bilgisayarı yeniden başlatığınızda değişiklik geçerli olacak.
Geri Dönüş;


6- Makaleyi tekrar uygulayın ancak 3 ve 4. adımlarda -255 değerini kullanın.

Okumaya devam...

Kullanışlılığı arttırma 8710112691551468832

Son yorumlar

Twitter

Facebook

Google+

İzleyiciler

Rastgele

item