nwindows8

Lisans Anahtarı BIOS'a Gömülü Windows 8 Single Language Önyüklü Bilgisayarlarda Lisans Anahtarının Uyuşmaması Sorunu

            Windows 8 Core (Windows 8), Windows 8 Core Single Language ve Windows 8 Core Country Specific sürümleri önyüklü gelen bilgisayar kullanıcılarının karşılaştığı bir sorun var;
            Bilgisayarlarına Windows 8 PRO kurmak istediklerinde sahip oldukları PRO sürümüne ait lisans anahtarı BIOS'a gömülü (Bkz. BIOS'a Gömülü Windows Lisans Anahtarı Nedir?) alt sürüm lisans anahtarı ile uyuşmuyor ve

 "Girilen ürün anahtarı yükleme işleminde kullanılabilecek hiçbir Windows görüntü dosyasıyla eşleşmiyor. Farklı bir ürün anahtarı girin"

mealinde bir hata mesajı yüzünden kurulumu tamamlayamıyorlar. Bu yazıda bu sorunu nasıl aşacağınızı anlatacağım...


Sitede Windows kurulumu ve bununla alakalı konuları işleyen
çok fazla makale var. Bu konuda "Kafamız karışıyor hangi makale bana uygun anlamıyorum!" mealinde çok fazla serzenişle karşılaşıyorum. Bu yüzden bütün bu makaleleri kısaca açıkladığım bir ana makale oluşturdum. Siz de kafası karışanlardansanız önce bu makaleyi okuyun: Windows 8 ve 8.1 Kurtarma, Uygulama ve Kurulumları Ana Konu


İşlemi uygulayabilmeniz için kurulum medyanızın DVD değil USB sürücü formatında olması gerekiyor. Aslında DVD ile de olur ama size vereceğim dosyayı ISO dosyasına -ISO dosyasının bütünlüğünü bozmadan- eklemek oyaza bir iş. Elinizde verdiğim dosyayı eklediğiniz bir ISO dosyası yoksa DVD'ye yazamayacağınız için USB formatında bir kurulum medyası kullanmak en kolay yol. Zaten 4 GB kapasitede USB sürücülerin 5-10 liraya satıldığı günümüzde bu sorun olmaz sanırım.1- Eğer hali hazırda Windows 8 PRO kurulum medyanız


  • USB formatında ise 5. adıma atlayın. 
  • DVD formatında ise 3.adıma atlayın
  • ISO formatında ise 2. adımdan devam edin.


2- Windows 8 ISO dosyanızı kullanarak bir önyüklenebilir USB sürücü oluşturun. (Klasik kurulum için- UEFI kurulumu için) Ardından 5. adıma atlayın.


3- Windows 8 kurulum medyanız DVD formatında ise ve Klasik kurulum yapacaksanız burada  3. Yol'u kullanarak,  UEFI kurulum yapacaksanız burada  ilk 12 adımı uygulayarak USB sürücünüzü hazırlayın ve 4. adımdan devam edin.


4- Windows 8 DVD'sindeki bütün dosyaları -3. adımda hazırladığınız- USB sürücüye kopyalayın. (Basitçe kopyala/yapıştır ile)


5- Buradan ei.cfg dosyasını indirin.


6- İndirdiğiniz ei.cfg dosyasını USB sürücünüzdeki Sources klasörüne atın.


7- Windows 8 kurulumuna başlayın. Kurulum esnasında Windows 8 PRO ya da Windows 8 sürümlerini seçmeniz istenecek. Lisans anahatarına sahip olduğunuz sürümü seçin.


8- Lisans anahtarının sorulduğu ekranı pas geçtiğinizi fark edeceksiniz. Kurulumu tamamlayın ardından lisans anahatarınızı girerek Windows'u etkinleştirin.


9- Etkinleştirmede sorun yaşarsanız Telefon ile etkinleştirmeyi deneyin: Windows 8 - Telefonla Etkinleştirme

Etiketler

3. Parti Programlar (22) Ağ ve İnternet (81) Arama (14) Arama geçmişini temizleme (3) Bakım (7) BAŞLANGIÇ ekranı (76) Bilgilendirme (120) Bilgisayar kullanım geçmişini temizleme (8) BitLocker (13) Bluetooth (5) Bulut Veri Yönetimi (17) Dil ve Bölge ayarları (6) Donanım (12) Dosya Gezgini (150) Dosya Gezgini Gezinti Bölmesi. (17) Dosya ve Klasörler (64) Dual Boot (9) Ebeveyn Denetimleri (2) Ev Grubu (9) Fare (Mouse) (6) Geri dönüşüm Kutusu (2) Giriş seviyesi kullanıcı için (106) Görev Çubuğu (17) Görev Zamanlama (11) Görünüm ve Kişiselleştirme (236) Güç seçenekleri (36) Güvenlik (90) Hepsi (761) Hizmetler (6) Internet Explorer (31) İleri seviye kullanıcı için (27) İpucu (102) İzinler (50) Kısayollar (92) Kitaplıklar (57) Kullanıcı Hesapları/Profilleri (45) Kullanışlılığı arttırma (91) Kurtarma Araçları (31) Lisans Yönetimi (6) Masaüstü (33) Microsoft Mağazası ve Uygulamaları (83) Ongörünümler (4) Onyükleme (13) Onyükleme esnasında sorun çözme (23) Onyükleme süreci (5) Optimizasyon (70) Oturum Açma/Kapama/Kilit Ekranı (30) Parolalar ve Parola sorunları (24) Paylaşım (20) Performans (18) Sabit Disk (12) Sabit disk yönetimi ve bölümleme (12) Sağ Tuş -Gönder- Menüsü (3) Sağ tuş menüsü (35) Sanal Makina/Disk (11) Sistem araçları (64) Sistem Onarımı (30) Sistem Yönetimi (70) SkyDrive (17) Sorun önleme (19) Sorunlar ve sorun çözümleri (95) Şerit (91) Uygulama Çubuğu (3) Uygulamalar Ekranı (8) Varsayılan Programlar ve Dosya adı uzantıları (9) Varsayılana dönme/Sıfırlama (32) Veri kurtarma (7) Veri yedekleme (11) Windows 8 kurulumları hakkında herşey (62) Windows 8 TEMEL KONU (103) Windows Başlangıcı/Kapanışı (7) Windows Defender (9) Windows özellikleri/Bileşenleri (82) Windows To Go (8) Windows Yedekleme (8) Yedekleme ve Geri Yükleme (40) Yenilikler Modülü (3)

Son yorumlar

Twitter

Facebook

İzleyiciler

Rastgele

item