nwindows8

Windows 8: Ara Kısayolu Oluşturmak ve Fare ile Çalıştırmak

Daha önce açık pencerelerin yönetimiyle ilgili Windows 8'de Açık Pencerelerin Yönetimi  adlı 3 yazı yazmış ve açık pencerelerle baş etmek için farenizi nasıl kullanacağınızı anlatmıştım.

Bilgisayarınızı kullanırken bazı Windows 8 işlevlerini fare tuşlarına atayarak bilgisayar kullanımınızı pratikleştirmeye yönelik ipuçlarının yer aldığı bu seriye bir süre  daha devam edeceğim. Bu yazının konusu ise Ara kısayolu olacak. Diğer yazılardan istedikleriniz ile (Tabii bu birazda farenizdeki ekstra tuşların sayısına bağlı) kombine edip kullanarak çalışmalarınızı hızlandırabilir ve bilgisayar kullanım konforunuzu arttırabilirsiniz.


1- Masaüstünde boş bir alana sağ tıklatın ardından Yeni ► Kısayol'a tıklatın.

2- Açılan pencerede Konum kısmına
%windir%\explorer.exe shell:::{2559a1f0-21d7-11d4-bdaf-00c04f60b9f0}
adresini girin ve İleri butonuna tıklatın.


5- Ad olarak Ara adını verebileceğiniz gibi dilediğiniz başka bir ad da verebilirsiniz. Ardından Son butonuna tıklatın.


6- Kısayolu oluşturma kısmı bittikten sonra bu kısayolun simgesini değiştireceğiz. (İsteğe bağlı) Bunu nasıl yapacağınızı burada anlattım: Kısayolların veya Klasörlerin Simgesini Değiştirmek

     Eğer uygun bir simge kullanmak istiyorsanız adres satırına %SystemRoot%\system32\imageres.dll yazın ve ortalarda yer alan arama simgesini seçin;


         Alternatif olarak benim yüklediğim ve buradan indirebileceğiniz 3 simgeyi kullanabilirsiniz. Altta bu simgelerin önizlemelerini görüyorsunuz;         Artık bu kısayola çift tıklatarak Ara'yı açabilirsiniz. Ancak bu pek kullanışlı değil çünkü zaten Düğmeler'i açarak ya da Başlangıç ekranında arayacağımız terimi yazarak arama özelliğini kolayca kullanabiliyoruz. Peki bu kısayol ne işimize yarayacak?

         Bu sorunun cevabını şöyle vereyim: Bu kısayolu nasıl oluşturacağınızı anlatırken zaten kısayolu kullanın diye değil bu kısayola klavye kısayolu atayın diye anlattım. Klavye kısayolu atadıktan sonra da  bu klavye kısayolunu farenizle ilişkilendireceksiniz. (Tabii bunun için ekstra tuşları olan ve bu tuşları programlanabilir bir fareniz olması gerek. Bu sayfaları okuyacak kadar bilgisayar ile ilgiliyseniz çoğunuzda bu tip farelerin olduğunu tahmin ediyorum.)


       Ben Logitech bir fare kullandığım için konuyu Logitech farelerin kontrolünü sağlayan SetPoint yazılımı üzerinden anlatacağım. Sizin fareniz farklı bir marka ise o markanın sağladığı yazılımı kullanarak ve aynı mantıkla makaleyi uygulayabilirsiniz.
7- Farenizi kontrol eden yazılımı açın ve dilediğiniz tuşa dilediğiniz bir klavye kombinasyonunu atayın. Ancak bu klavye kısayolu Ctrl+Alt+Dilediğiniz bir harf ya da Ctrl+Shift+Dilediğiniz bir harf  şeklinde olmalı. Ben Ctrl+Shift+A kombinasyonunu kullanıyorum ve bu tuş kombinasyonunu faremin yandaki 2 tuşundan birine atıyorum.

Daha önceden diğer tuşa Pencereye Atla'yı faremin üzerinde bulunan tuşa da Masaüstünü Göster'i atadığım için bu özellikler tamamen parmağımın ucunda oluyor. fare modelinize göre dilediğiniz gibi yapılandırabilirsiniz.


8-  Oluşturduğunuz kısayola 7. adımda fareye atadığınız klavye kısayolunun aynısını  atayın.  Ben 5. adımda Ctrl+Alt+A kombinasyonunu kullandığım için bu adımda da aynı tuş kombinasyonunu kullanıyorum.

Neden önce fareye atama yaptığımızı merak edebilirsiniz. Bunun sebebi eğer önce kısayola klavye kısayolunu atarsanız fareye atama sırasında Ara açılacağından sorun yaşarsınız.


Hepsi bu. Buna benzer diğer ipuçlarına sitrenin yan kolonunda bulunan Etiketler bölümünde Fare etiketine tıklatarak ulaşabilirsiniz...

Etiketler

3. Parti Programlar (22) Ağ ve İnternet (81) Arama (14) Arama geçmişini temizleme (3) Bakım (7) BAŞLANGIÇ ekranı (76) Bilgilendirme (120) Bilgisayar kullanım geçmişini temizleme (8) BitLocker (13) Bluetooth (5) Bulut Veri Yönetimi (17) Dil ve Bölge ayarları (6) Donanım (12) Dosya Gezgini (150) Dosya Gezgini Gezinti Bölmesi. (17) Dosya ve Klasörler (64) Dual Boot (9) Ebeveyn Denetimleri (2) Ev Grubu (9) Fare (Mouse) (6) Geri dönüşüm Kutusu (2) Giriş seviyesi kullanıcı için (106) Görev Çubuğu (17) Görev Zamanlama (11) Görünüm ve Kişiselleştirme (236) Güç seçenekleri (36) Güvenlik (90) Hepsi (761) Hizmetler (6) Internet Explorer (31) İleri seviye kullanıcı için (27) İpucu (102) İzinler (50) Kısayollar (92) Kitaplıklar (57) Kullanıcı Hesapları/Profilleri (45) Kullanışlılığı arttırma (91) Kurtarma Araçları (31) Lisans Yönetimi (6) Masaüstü (33) Microsoft Mağazası ve Uygulamaları (83) Ongörünümler (4) Onyükleme (13) Onyükleme esnasında sorun çözme (23) Onyükleme süreci (5) Optimizasyon (70) Oturum Açma/Kapama/Kilit Ekranı (30) Parolalar ve Parola sorunları (24) Paylaşım (20) Performans (18) Sabit Disk (12) Sabit disk yönetimi ve bölümleme (12) Sağ Tuş -Gönder- Menüsü (3) Sağ tuş menüsü (35) Sanal Makina/Disk (11) Sistem araçları (64) Sistem Onarımı (30) Sistem Yönetimi (70) SkyDrive (17) Sorun önleme (19) Sorunlar ve sorun çözümleri (95) Şerit (91) Uygulama Çubuğu (3) Uygulamalar Ekranı (8) Varsayılan Programlar ve Dosya adı uzantıları (9) Varsayılana dönme/Sıfırlama (32) Veri kurtarma (7) Veri yedekleme (11) Windows 8 kurulumları hakkında herşey (62) Windows 8 TEMEL KONU (103) Windows Başlangıcı/Kapanışı (7) Windows Defender (9) Windows özellikleri/Bileşenleri (82) Windows To Go (8) Windows Yedekleme (8) Yedekleme ve Geri Yükleme (40) Yenilikler Modülü (3)

Son yorumlar

Twitter

Facebook

İzleyiciler

Rastgele

item