nwindows8

Windows 8 ve 10: Kayıtlı Kablosuz Ağ Profillerinin Şifresini Öğrenmek

Kablosuz ağ bağdaştırıcısı olan bir dizüstü bilgisayarınız veya kişisel bilgisayarınız varsa, kullanılabilir kablosuz ağların bulunduğu bir listeyi görebilir ve ağlardan birine bağlanabilirsiniz. Kablosuz ağlar yalnızca bilgisayarınızda bir kablosuz ağ bağdaştırıcısı varsa ve bağdaştırıcı etkinleştirildiyse görünür.

Çoğu durumda kablosuz ağlar şifrelidir ve bir güvenlik anahtarı ile korunurlar.

Bu yazıda daha önce bağlanmış olduğunuz bir ağa ait güvenlik anahtarını nasıl bulacağınızı anlatacağım. Bu örneğin, daha önce bağlandığınız ama güvenlik anahtarını unutuğunuz bir ağa başka bir bilgisayar ya da akıllı telefon ile bağlanmak istediğinizde kullanışlı olabilir...

I. YOL: Wi-Fi Özellikleri'nden

1.1- Bildirim Alanını'daki kablosuz ağ simgesine ( ) sağ tıklatın ardındam Ağ ve Paylaşım Merkezi'ni Aç'a tıklatın ve 1.2 veya 1.3 adımlarından dilediğinizi uygulayın.


1.2-  Ağ ve Paylaşım Merkezi'nde bağlı olduğunuz ağa tıklatın ve 1.4 adımına geçin.


1.3- Ağ ve Paylaşım Merkezi'nde sol tarafta görebileceğiniz Bağdaştırıcı ayarlarını değiştirin bağlantısına tıklatın ve...


  1. Bağlı olduğunuz ağa çift tıklatın ya da,
  2. Bağlı olduğunuz ağı seçtikten sonra araç çubuğunda Bu bağlantının durumunu görüntüle'ye tıklatın.


1.4- Açılan Wi-Fi Durumu penceresinde Kablosuz Özellikleri'ne tıklatın.


1.5- Açılan Kablosuz Özellikleri penceresinde Güvenlik sekmesini açtıktan sonra Karakterleri göster kutucuğunu işaretleyin. Güvenlik anahtarının görünür duruma geldiğini göreceksiniz.


II. YOL: Komut İstemcisi ile...

Bu yöntemin avantajı 1. yöntemin aksine bağlı olmadığınız kablosuz ağlara ait güvenlik anahtarlarını da görebilecek olmanız.

2.1- Bir Komut İstemcisi (Yönetici Haklarıyla) açın.

2.2- (Opsiyonel) netsh wlan show profiles komutunu girin. Bu komut kayıtlı kablosuz ağ profillerini listeleyecek. Bu adımı sadece güvenlik anahtarını öğrenmek istediğiniz kablosuz ağın yayın ismini (SSID) bilmiyorsanız uygulayın. SSID'i biliyorsanız uygulamanız gereksiz olacaktır.


2.3- Komut İstemcisi'ne netsh wlan show profile name=ağkimliği key=clear komutunu girin. ağkimliği kısmına doğal olarak kablosuz ağın ağ kimliğini (SSID) yazacaksınız. Bilmiyorsanız veya hata alıyorsanız 2.2 adımını uygulayarak öğrenebilirsiniz.


Ağ adında boşluk varsa tırnak işareti kullanmanız gerekiyor. Örneğin netsh wlan show profile name="benim internetim" key=clear

Etiketler

3. Parti Programlar (22) Ağ ve İnternet (81) Arama (14) Arama geçmişini temizleme (3) Bakım (7) BAŞLANGIÇ ekranı (76) Bilgilendirme (120) Bilgisayar kullanım geçmişini temizleme (8) BitLocker (13) Bluetooth (5) Bulut Veri Yönetimi (17) Dil ve Bölge ayarları (6) Donanım (12) Dosya Gezgini (150) Dosya Gezgini Gezinti Bölmesi. (17) Dosya ve Klasörler (64) Dual Boot (9) Ebeveyn Denetimleri (2) Ev Grubu (9) Fare (Mouse) (6) Geri dönüşüm Kutusu (2) Giriş seviyesi kullanıcı için (106) Görev Çubuğu (17) Görev Zamanlama (11) Görünüm ve Kişiselleştirme (236) Güç seçenekleri (36) Güvenlik (90) Hepsi (761) Hizmetler (6) Internet Explorer (31) İleri seviye kullanıcı için (27) İpucu (102) İzinler (50) Kısayollar (92) Kitaplıklar (57) Kullanıcı Hesapları/Profilleri (45) Kullanışlılığı arttırma (91) Kurtarma Araçları (31) Lisans Yönetimi (6) Masaüstü (33) Microsoft Mağazası ve Uygulamaları (83) Ongörünümler (4) Onyükleme (13) Onyükleme esnasında sorun çözme (23) Onyükleme süreci (5) Optimizasyon (70) Oturum Açma/Kapama/Kilit Ekranı (30) Parolalar ve Parola sorunları (24) Paylaşım (20) Performans (18) Sabit Disk (12) Sabit disk yönetimi ve bölümleme (12) Sağ Tuş -Gönder- Menüsü (3) Sağ tuş menüsü (35) Sanal Makina/Disk (11) Sistem araçları (64) Sistem Onarımı (30) Sistem Yönetimi (70) SkyDrive (17) Sorun önleme (19) Sorunlar ve sorun çözümleri (95) Şerit (91) Uygulama Çubuğu (3) Uygulamalar Ekranı (8) Varsayılan Programlar ve Dosya adı uzantıları (9) Varsayılana dönme/Sıfırlama (32) Veri kurtarma (7) Veri yedekleme (11) Windows 8 kurulumları hakkında herşey (62) Windows 8 TEMEL KONU (103) Windows Başlangıcı/Kapanışı (7) Windows Defender (9) Windows özellikleri/Bileşenleri (82) Windows To Go (8) Windows Yedekleme (8) Yedekleme ve Geri Yükleme (40) Yenilikler Modülü (3)

Son yorumlar

Twitter

Facebook

İzleyiciler

Rastgele

item