nwindows8

Gelişmiş Güç Seçenekleri'ne "En düşük işlemci durumu" ve "En yüksek işlemci durumu" Seçeneklerini Eklemek

Windows 8 ve 10'da Güç Seçenekleri/İşlemci Güç Yönetimi'ne "En düşük işlemci durumu" ve "En yüksek işlemci durumu" Seçeneklerini Eklemek


Bu yazıda size Güç Seçenekleri/İşlemci Güç Yönetimi altına "En düşük işlemci durumu" ve "En yüksek işlemci durumu" seçeneklerini nasıl ekleyebileceğinizi veya kaldırabileceğinizi anlatacağım. Bu özellikle herhangi bir sebepten dolayı bu seçenekler yoksa eklemek için veya İşlemci Güç Yönetimi'ni başkalarının kurcalamasını istemediğinizde kaldırmak için yararlı olabilir.


 • En düşük işlemci durumu; işlemcinizin sistem boştayken enerji tasarrufu sağlamak ve ısınmayı düşürmek adına saat hızını düşürdüğü en düşük (yüzde olarak) düzeydir.

  Sisteminizde anlık takılmalar oluyorsa, bir uygulama sürekli yüksek güç istiyorsa bu düzeyi En yüksek işlemci durumu ile aynı yapmak isteyebilirsiniz. (Bu durum güç harcamasını ve ısınmayı maksimuma çeker.) Ancak bu yüzdeyi ne kadar düşük yaparsanız yapın, işlemciniz tasarlandığı boşta bekleme frekansının (Iddle) altına düşmeyecektir.

 • En yüksek işlemci durumu; işlemcinizin ihtiyaç olduğunda gerekli performansı sağlamak adına saat hızını yükselttiği en yüksek (yüzde olarak) düzeydir.

  Sistem genel ısınmasını azaltmak adına bu düzeyi düşürmek isteyebilirsiniz.


İşlemci Güç Yönetimi ile ilgili Bkz. İşlemci Maks. Saat Hızını Düşürme (Underclocking) Nedir, Nasıl Uygulanır?

Eğer BIOS'da sanallaştırma ile ilgili seçenekler aktifse "En düşük işlemci durumu" ve "En yüksek işlemci durumu" seçenekleri gösterilmez. Bu durumda makaleyi uygulayarak ekleseniz bile işe yaramayacaktır. Altta farklı BIOS'larda sanallaştırma ile ilgili seçenekleri görüyorsunuz;


1- Buradan İşlemci Güç Yönetimi.rar dosyasını indirin.

2- Sisteminizde .rar dosyalarını açacak bir yazılım yüklü olup olmadığına bağlı olarak şunlardan birini yapın;

 • Rar dosyalarını açabilen bir yazılım (WinRar, 7-Zip, WinZip vb.) yüklüyse dosyaya çift tıklatmanız ya da sağ tıklatıp kullandığınız yazılıma göre değişebilen seçenekleri kullanmanız yeterli. Dosyaları Masaüstüne ayıklayın.
 • Rar dosyalarını açabilen bir yazılım yüklü değilse buradan WinRar ya da buradan 7-Zip programını ücretsiz olarak indirebilirsiniz. 

3- Masaüstünde oluşan İşlemci Güç Yönetimi klasörünün içinde 4 adet Kayıt Defteri anahtarı olduğunu göreceksiniz;

 • En_düşük_işlemci_durumu_EKLE
 • En_düşük_işlemci_durumu_SİL
 • En_yüksek_işlemci_durumu_EKLE
 • En_yüksek_işlemci_durumu_SİL

4- İhtiyacınız olan Kayıt Defteri anahtarına çift tıklayın ve gereken onayları verin.


İşiniz bittikten sonra Masaüstündeki İşlemci Güç Yönetimi klasörünü ve indirdiğiniz .rar dosyasını silebilirsiniz.

Etiketler

3. Parti Programlar (22) Ağ ve İnternet (81) Arama (14) Arama geçmişini temizleme (3) Bakım (7) BAŞLANGIÇ ekranı (76) Bilgilendirme (120) Bilgisayar kullanım geçmişini temizleme (8) BitLocker (13) Bluetooth (5) Bulut Veri Yönetimi (17) Dil ve Bölge ayarları (6) Donanım (12) Dosya Gezgini (150) Dosya Gezgini Gezinti Bölmesi. (17) Dosya ve Klasörler (64) Dual Boot (9) Ebeveyn Denetimleri (2) Ev Grubu (9) Fare (Mouse) (6) Geri dönüşüm Kutusu (2) Giriş seviyesi kullanıcı için (106) Görev Çubuğu (17) Görev Zamanlama (11) Görünüm ve Kişiselleştirme (236) Güç seçenekleri (36) Güvenlik (90) Hepsi (761) Hizmetler (6) Internet Explorer (31) İleri seviye kullanıcı için (27) İpucu (102) İzinler (50) Kısayollar (92) Kitaplıklar (57) Kullanıcı Hesapları/Profilleri (45) Kullanışlılığı arttırma (91) Kurtarma Araçları (31) Lisans Yönetimi (6) Masaüstü (33) Microsoft Mağazası ve Uygulamaları (83) Ongörünümler (4) Onyükleme (13) Onyükleme esnasında sorun çözme (23) Onyükleme süreci (5) Optimizasyon (70) Oturum Açma/Kapama/Kilit Ekranı (30) Parolalar ve Parola sorunları (24) Paylaşım (20) Performans (18) Sabit Disk (12) Sabit disk yönetimi ve bölümleme (12) Sağ Tuş -Gönder- Menüsü (3) Sağ tuş menüsü (35) Sanal Makina/Disk (11) Sistem araçları (64) Sistem Onarımı (30) Sistem Yönetimi (70) SkyDrive (17) Sorun önleme (19) Sorunlar ve sorun çözümleri (95) Şerit (91) Uygulama Çubuğu (3) Uygulamalar Ekranı (8) Varsayılan Programlar ve Dosya adı uzantıları (9) Varsayılana dönme/Sıfırlama (32) Veri kurtarma (7) Veri yedekleme (11) Windows 8 kurulumları hakkında herşey (62) Windows 8 TEMEL KONU (103) Windows Başlangıcı/Kapanışı (7) Windows Defender (9) Windows özellikleri/Bileşenleri (82) Windows To Go (8) Windows Yedekleme (8) Yedekleme ve Geri Yükleme (40) Yenilikler Modülü (3)

Son yorumlar

Twitter

Facebook

İzleyiciler

Rastgele

item