nwindows8

Klasör Görünüm Ayarlarını Yedeklemek - Geri Yüklemek

Windows 7, 8 ve Windows 10'da klasör görünüm ayarlarını nasıl yedekler, nasıl geri yüklersiniz?

Klasör görünüm ayarları şunları içerir:  • Bu yazıda anlatılan yedekleme sadece sizin kullanıcı hesabınızın klasör görünüm ayarlarını kapsar. Birden fazla hesabınız varsa her hesapta uygulamanız gerekir.
  • İndirdiğiniz script klasör görünüm ayarları ile ilgili Kayıt Defteri ayarlarını masaüstünde Klasör görünüm ayarları yedeği adında bir klasöre yedekleyecek. İşlemden sonra bu klasörü istediğiniz yere taşıyabilirsiniz.

  • Ancak yedeği geri yüklemek istediğinizde bu klasörü tekrar masaüstüne taşımak zorundasınız. Aksi taktirde alttaki hatayı alırsınız.

Hazırlık

1- Buradan Klasör görünüm ayarlarını yedekleme geri yükleme aracı.rar dosyasını indirin.

2- Sisteminizde .rar dosyalarını açacak bir yazılım yüklü olup olmadığına bağlı olarak şunlardan birini yapın;

  • Rar dosyalarını açabilen bir yazılım (WinRar, 7-Zip, WinZip vb.) yüklüyse dosyaya çift tıklatmanız ya da sağ tıklatıp kullandığınız yazılıma göre değişebilen seçenekleri kullanmanız yeterli. Dosyaları Masaüstüne ayıklayın.
  • Rar dosyalarını açabilen bir yazılım yüklü değilse buradan WinRar ya da buradan 7-Zip programını ücretsiz olarak indirebilirsiniz. 

3- Masaüstünde oluşan Klasör görünüm ayarlarını yedekleme geri yükleme aracı klasörünün içinde bir script olduğunu göreceksiniz;

  • Klasör görünüm ayarlarını yedekleme geri yükleme aracı.bat

4- Direkt bu scripti buradan çift tıklatarak kullanabilirsiniz. Ancak tavsiyem şu;

  • Bu scripti arka planda bir lokasyona taşıyın. (Örneğin Belgelerim klasörü)
  • Buradan masaüstüne kısayol oluşturun.
  • Bu kısayola dilediğiniz bir simge atayın ve bu şekilde kullanın.


İşiniz bittikten sonra indirdiğiniz .rar dosyasını silebilirsiniz.

Kullanım

A- Scripti çalıştırın.

B- Yedekleme yapacaksanız 1 yazın ve Enter'a basın.


C- İşlemin tamamlandığı konusunda bilgilendirileceksiniz. Yedek masaüstünüzde Klasör görünüm ayarları yedeği adında bir klasöre kaydedilecek.


D- Tekrar yedek almak isterseniz eski yedeği masaüstünden taşıyın ya da silin aksi taktirde hata alırsınız;


E- Yedeği geri yüklemek istediğinizde scripti tekrar çalıştırın ve 2 yazıp Enter'a basın.

F- İşlem tamamlandığında bilgilendirileceksiniz. Değişikliklerin geçerli olması için ise Windows/Dosya Gezgini'nin yeniden başlaması gerekiyor. Bir tuşa bastığınızda bu otomatikman yapılacak.


İlgili konular


Etiketler

3. Parti Programlar (22) Ağ ve İnternet (81) Arama (14) Arama geçmişini temizleme (3) Bakım (7) BAŞLANGIÇ ekranı (76) Bilgilendirme (120) Bilgisayar kullanım geçmişini temizleme (8) BitLocker (13) Bluetooth (5) Bulut Veri Yönetimi (17) Dil ve Bölge ayarları (6) Donanım (12) Dosya Gezgini (150) Dosya Gezgini Gezinti Bölmesi. (17) Dosya ve Klasörler (64) Dual Boot (9) Ebeveyn Denetimleri (2) Ev Grubu (9) Fare (Mouse) (6) Geri dönüşüm Kutusu (2) Giriş seviyesi kullanıcı için (106) Görev Çubuğu (17) Görev Zamanlama (11) Görünüm ve Kişiselleştirme (236) Güç seçenekleri (36) Güvenlik (90) Hepsi (761) Hizmetler (6) Internet Explorer (31) İleri seviye kullanıcı için (27) İpucu (102) İzinler (50) Kısayollar (92) Kitaplıklar (57) Kullanıcı Hesapları/Profilleri (45) Kullanışlılığı arttırma (91) Kurtarma Araçları (31) Lisans Yönetimi (6) Masaüstü (33) Microsoft Mağazası ve Uygulamaları (83) Ongörünümler (4) Onyükleme (13) Onyükleme esnasında sorun çözme (23) Onyükleme süreci (5) Optimizasyon (70) Oturum Açma/Kapama/Kilit Ekranı (30) Parolalar ve Parola sorunları (24) Paylaşım (20) Performans (18) Sabit Disk (12) Sabit disk yönetimi ve bölümleme (12) Sağ Tuş -Gönder- Menüsü (3) Sağ tuş menüsü (35) Sanal Makina/Disk (11) Sistem araçları (64) Sistem Onarımı (30) Sistem Yönetimi (70) SkyDrive (17) Sorun önleme (19) Sorunlar ve sorun çözümleri (95) Şerit (91) Uygulama Çubuğu (3) Uygulamalar Ekranı (8) Varsayılan Programlar ve Dosya adı uzantıları (9) Varsayılana dönme/Sıfırlama (32) Veri kurtarma (7) Veri yedekleme (11) Windows 8 kurulumları hakkında herşey (62) Windows 8 TEMEL KONU (103) Windows Başlangıcı/Kapanışı (7) Windows Defender (9) Windows özellikleri/Bileşenleri (82) Windows To Go (8) Windows Yedekleme (8) Yedekleme ve Geri Yükleme (40) Yenilikler Modülü (3)

Son yorumlar

Twitter

Facebook

İzleyiciler

Rastgele

item