nwindows8

Windows 8 ve 10: Başlangıç Gecikme Zamanını Azaltmak

Çoğunuz farketmiştir; Ne kadar hızlı bir diskiniz olsa bile hatta SSD kullanıyor olsanız bile Başlangıç Programları'nız bilgisayar açıldıktan belli bir süre sonra (5-10 sn.) yüklenmeye başlar. Bunu da çoğu zaman Bildirim Alanı'ndaki simgelerin teker teker belirmesi ile anlarsınız.

Bu Windows 8 ile beraber gelen bir özellik ve daha önceki Windows sürümlerinde bulunmuyordu. Bu özelliğin eklenmesinin sebebi tahmin edebileceğiniz gibi sabit diske aynı anda çok fazla uygulamanın yüklenilmesinin önüne geçmek ve ilk açılışta daha akıcı bir Windows deneyimi sunmak.

Peki SSD kullanıyorsanız?

İşte o zaman bu özellik açılışı yavaşlatmaktan başka bir işe yaramıyor. Çünkü bilgisayarı tam performansla kullanabilmek için başlangıç programlarının yüklenmesini bekliyorsunuz. İşin kötü tarafı çoğu kullanıcı bu durumdan habersiz ve bu özelliği devre dışı bırakacak bir ayar da bulunmuyor.

İşte bu yazıda bu özelliği nasıl devre dışı bırakacağınızı (Başlangıç programlarının sıfır gecikme ile başlamasını) anlatacağım...


Bu özelliği devre dışı bırakmak için Kayıt Defteri'nde Startupdelayinmsec adında bir anahtar oluşturmamız ve değerini "0" (Sıfır) olarak belirlememiz gerekiyor. İndirdiğiniz Gecikmeyi kaldır anahtarı bunu yapıyor. Varsayılan anahtarı ise bu Kayıt Defteri anahtarını silerek sistemi varsayılan ayarına getiriyor.


1- Buradan Başlangıç Gecikmesini Kaldır.rar dosyasını indirin.

2- Sisteminizde .rar dosyalarını açacak bir yazılım yüklü olup olmadığına bağlı olarak şunlardan birini yapın;

  • Rar dosyalarını açabilen bir yazılım (WinRar, 7-Zip, WinZip vb.) yüklüyse dosyaya çift tıklatmanız ya da sağ tıklatıp kullandığınız yazılıma göre değişebilen seçenekleri kullanmanız yeterli. Dosyaları Masaüstüne ayıklayın.
  • Rar dosyalarını açabilen bir yazılım yüklü değilse buradan WinRar ya da buradan 7-Zip programını ücretsiz olarak indirebilirsiniz. 

3- Masaüstünde oluşan Başlangıç Gecikmesini Kaldır klasörünün içinde 2 adet Kayıt Defteri anahtarı olduğunu göreceksiniz;

  • Gecikmeyi kaldır
  • Varsayılan

4- İhtiyacınız olan Kayıt Defteri anahtarına çift tıklayın ve gereken onayları verin.


İşiniz bittikten sonra Masaüstündeki Başlangıç Gecikmesini Kaldır klasörünü ve indirdiğiniz .rar dosyasını silebilirsiniz.

Etiketler

3. Parti Programlar (22) Ağ ve İnternet (81) Arama (14) Arama geçmişini temizleme (3) Bakım (7) BAŞLANGIÇ ekranı (76) Bilgilendirme (120) Bilgisayar kullanım geçmişini temizleme (8) BitLocker (13) Bluetooth (5) Bulut Veri Yönetimi (17) Dil ve Bölge ayarları (6) Donanım (12) Dosya Gezgini (150) Dosya Gezgini Gezinti Bölmesi. (17) Dosya ve Klasörler (64) Dual Boot (9) Ebeveyn Denetimleri (2) Ev Grubu (9) Fare (Mouse) (6) Geri dönüşüm Kutusu (2) Giriş seviyesi kullanıcı için (106) Görev Çubuğu (17) Görev Zamanlama (11) Görünüm ve Kişiselleştirme (236) Güç seçenekleri (36) Güvenlik (90) Hepsi (761) Hizmetler (6) Internet Explorer (31) İleri seviye kullanıcı için (27) İpucu (102) İzinler (50) Kısayollar (92) Kitaplıklar (57) Kullanıcı Hesapları/Profilleri (45) Kullanışlılığı arttırma (91) Kurtarma Araçları (31) Lisans Yönetimi (6) Masaüstü (33) Microsoft Mağazası ve Uygulamaları (83) Ongörünümler (4) Onyükleme (13) Onyükleme esnasında sorun çözme (23) Onyükleme süreci (5) Optimizasyon (70) Oturum Açma/Kapama/Kilit Ekranı (30) Parolalar ve Parola sorunları (24) Paylaşım (20) Performans (18) Sabit Disk (12) Sabit disk yönetimi ve bölümleme (12) Sağ Tuş -Gönder- Menüsü (3) Sağ tuş menüsü (35) Sanal Makina/Disk (11) Sistem araçları (64) Sistem Onarımı (30) Sistem Yönetimi (70) SkyDrive (17) Sorun önleme (19) Sorunlar ve sorun çözümleri (95) Şerit (91) Uygulama Çubuğu (3) Uygulamalar Ekranı (8) Varsayılan Programlar ve Dosya adı uzantıları (9) Varsayılana dönme/Sıfırlama (32) Veri kurtarma (7) Veri yedekleme (11) Windows 8 kurulumları hakkında herşey (62) Windows 8 TEMEL KONU (103) Windows Başlangıcı/Kapanışı (7) Windows Defender (9) Windows özellikleri/Bileşenleri (82) Windows To Go (8) Windows Yedekleme (8) Yedekleme ve Geri Yükleme (40) Yenilikler Modülü (3)

Arşiv

Son yorumlar

Twitter

Facebook

İzleyiciler

Rastgele

item