nwindows8

Windows 8 ve 10: Klasör ve Arama Seçenekleri'ne Erişimi Engellemek

Kullanıcılar Windows yüklü bir bir bilgisayarda klasörlerin nasıl davranacağını, fonksiyonlarını ve nasıl görüneceklerini Klasör ve Arama Seçenekleri vasıtasıyla kontrol ederler: Klasör ve Arama Seçenekleri'ni Açmak

Ancak bazı durumlarda bilgisayardaki diğer kullanıcıların bu ayarları değiştirmesinden rahatsız olabilirsiniz. Bu durumda tüm kullanıcılar için Klasör ve Arama Seçenekleri'ni erişime kapatmak bir çözüm olabilir. Bunu yaptığınızda Klasör ve Arama Seçenekleri'ne ulaşmak isteyen bir kullanıcı alttaki hata mesajı ile karşılaşacaktır:


Bu yazıda bunu nasıl yapacağınızı anlatacağım. Ancak unutmayın yazıyı uyguladığınızda Klasör ve Arama Seçenekleri'ne  artık sizde ulaşamayacaksınız. Bu erişime tekrar kavuşmanın tek yolu ise yine bu yazıyı uygulayarak varsayılan ayarlara dönmek olacaktır.


1- Buradan Klasör ve Arama Seçenekleri'ne Erişimi Engelleme.rar dosyasını indirin.

2- Sisteminizde .rar dosyalarını açacak bir yazılım yüklü olup olmadığına bağlı olarak şunlardan birini yapın;

  • Rar dosyalarını açabilen bir yazılım (WinRar, 7-Zip, WinZip vb.) yüklüyse dosyaya çift tıklatmanız ya da sağ tıklatıp kullandığınız yazılıma göre değişebilen seçenekleri kullanmanız yeterli. Dosyaları Masaüstüne ayıklayın.
  • Rar dosyalarını açabilen bir yazılım yüklü değilse buradan WinRar ya da buradan 7-Zip programını ücretsiz olarak indirebilirsiniz. 

3- Masaüstünde oluşan Klasör ve Arama Seçenekleri'ne Erişimi Engelleme klasörünün içinde 2 adet Kayıt Defteri anahtarı olduğunu göreceksiniz;

  • Klasör ve Arama Seçenekleri'ne Erişimi Engelle
  • Klasör ve Arama Seçenekleri'ne Erişimi Engelleme (Varsayılan durum)

4- İhtiyacınız olan Kayıt Defteri anahtarına çift tıklayın ve gereken onayları verin.


İşiniz bittikten sonra Masaüstündeki Klasör ve Arama Seçenekleri'ne Erişimi Engelleme klasörünü ve indirdiğiniz .rar dosyasını silebilirsiniz.

Etiketler

3. Parti Programlar (22) Ağ ve İnternet (81) Arama (14) Arama geçmişini temizleme (3) Bakım (7) BAŞLANGIÇ ekranı (76) Bilgilendirme (120) Bilgisayar kullanım geçmişini temizleme (8) BitLocker (13) Bluetooth (5) Bulut Veri Yönetimi (17) Dil ve Bölge ayarları (6) Donanım (12) Dosya Gezgini (150) Dosya Gezgini Gezinti Bölmesi. (17) Dosya ve Klasörler (64) Dual Boot (9) Ebeveyn Denetimleri (2) Ev Grubu (9) Fare (Mouse) (6) Geri dönüşüm Kutusu (2) Giriş seviyesi kullanıcı için (106) Görev Çubuğu (17) Görev Zamanlama (11) Görünüm ve Kişiselleştirme (236) Güç seçenekleri (36) Güvenlik (90) Hepsi (761) Hizmetler (6) Internet Explorer (31) İleri seviye kullanıcı için (27) İpucu (102) İzinler (50) Kısayollar (92) Kitaplıklar (57) Kullanıcı Hesapları/Profilleri (45) Kullanışlılığı arttırma (91) Kurtarma Araçları (31) Lisans Yönetimi (6) Masaüstü (33) Microsoft Mağazası ve Uygulamaları (83) Ongörünümler (4) Onyükleme (13) Onyükleme esnasında sorun çözme (23) Onyükleme süreci (5) Optimizasyon (70) Oturum Açma/Kapama/Kilit Ekranı (30) Parolalar ve Parola sorunları (24) Paylaşım (20) Performans (18) Sabit Disk (12) Sabit disk yönetimi ve bölümleme (12) Sağ Tuş -Gönder- Menüsü (3) Sağ tuş menüsü (35) Sanal Makina/Disk (11) Sistem araçları (64) Sistem Onarımı (30) Sistem Yönetimi (70) SkyDrive (17) Sorun önleme (19) Sorunlar ve sorun çözümleri (95) Şerit (91) Uygulama Çubuğu (3) Uygulamalar Ekranı (8) Varsayılan Programlar ve Dosya adı uzantıları (9) Varsayılana dönme/Sıfırlama (32) Veri kurtarma (7) Veri yedekleme (11) Windows 8 kurulumları hakkında herşey (62) Windows 8 TEMEL KONU (103) Windows Başlangıcı/Kapanışı (7) Windows Defender (9) Windows özellikleri/Bileşenleri (82) Windows To Go (8) Windows Yedekleme (8) Yedekleme ve Geri Yükleme (40) Yenilikler Modülü (3)

Son yorumlar

Twitter

Facebook

İzleyiciler

Rastgele

item