nwindows8

Wndows 7, 8 ve 10: Bir Programı Belirli bir "İşlemci Önceliği" ile Başlatacak Kısayollar Oluşturmak

Bu yazıda çoğu kullanıcının oldukça faydalanacağını düşündüğüm bir konuyu anlatacağım: Bir programı belirlediğiniz bir işlemci önceliği ile nasıl bağlatacağınızı. Ama gelin önce İşlemci Önceliği nedir kısaca bunu açıklayayım;

Windows, işlemcinin ürettiği hesaplama gücünü, aynı anda çalışan yüzlerce görev arasında -bunların işlemci kullanım önceliklerine göre- dağıtır. Bir görev yüksek işlemci önceliğine sahipse işlemcinin hesaplama gücünden daha fazla, düşük işlemci önceliğine sahipse daha az yararlanır.

Peki bu yazı pratikte ne işinize yarayacak? 2 örnek sanırım yanıtlamaya yeterli olacaktır;

Bilgisayara çok yük bindiren bir görev (Örneğin render alıyorsunuz) çalıştırdığınızı düşünün. Bu görevin daha hızlı bitmesini istiyorsanız işlemci önceliği yüksek olacak şekilde başlatabilirsiniz. Ya da tam tersi zayıf bir bilgisayarınız var ve bilgisayarı zorlayan görev sizin aynı anda yaptığınız başka çalışmaları çok yavaşlatıyor. Bu durumda da bu görevin işlemci önceliğini düşük tutabilirsiniz.


İşlemci önceliğini görev başladıktan sonra elle de değiştirebilirsiniz. Burada anlattım: Çalışan Bir Uygulamanın İşlemci Önceliğini Değiştirmek (Ancak bir programı sürekli kullanıyorsanız bunu sürekli elle ayarlamak sıkıcı olmaya başlayacaktır.)
Bu yazının farkı ise oluşturacağınız bir kısayol ile programı direkt dilediğiniz işlemci önceliği ile başlatabiliyor olmanız.

1- Yapmanız gereken son derece basit: Alttaki formülü kullanarak bir adres oluşturacaksınız.

  • cmd.exe /c start "Program Adı" /İşlemci önceliği "Programın tam yolu (Exe dosyasının yolu)"

Formülü açıklayayım;

  1. Program adı yerine doğal olarak kısayolunu oluşturduğunuz programın adını yazacaksınız. Bu isim genelde "Programın tam yolu"nda sondan 2. isim olur.
  2. İşlemci önceliği: Buraya dilediğiniz işlemci önceliğini yazacaksınız. Bunlar Windows arayüzünde Türkçe ama siz formülde İngilizce olarak yazmak zorundasınız. Alttaki tabloda bunlar var.
  3. Programın tam yolu olarak da programı çalıştıran exe dosyasının yolunu yazacaksınız. Bunu programın kısayoluna sağ tıklatıp "Dosya konumunu aç" diyerek öğrenebileceğiniz gibi kısayolun özelliklerinden de öğrenebilirsiniz.

Şimdi daha iyi anlamanız için örnek bir kısayol (Adobe Photoshop) oluşturuyorum;

  • cmd.exe /c start "Adobe Photoshop CC (64 Bit)" /High "C:\Program Files\Adobe\Adobe Photoshop CC (64 Bit)\Photoshop.exe"

İşlemci önceliği seçenekleri
Türkçeİngilizce
Gerçek Zamanlı*Realtime
YüksekHigh
Normalin ÜstündeAboveNormal
NormalNormal
Normalin altındaBelowNormal
DüşükLow

* Gerçek zamanlı (Realtime) ayarlamanız sistem performansını çalışan görev için arttıracakken diğer görevler için son derece düşürecektir. Çalıştıracağınız görev yürürlükte iken bilgisayarı kullanmayı planlıyorsanız bu işlemci önceliğini kullanmayın.

2- Artık yapmanız gereken oluşturduğunuz bu adres ile bir kısayol oluşturmak. Kısayol oluşturmayı bilmiyorsanız burada anlattım.

Solda bizim oluşturduğumuz Photoshop kısayolu sağda Orijinal Photoshop kısayolu

3- Görünüm hoşunuza gitmediyse kısayolun simgesini burada anlattığım şekilde değiştirebilirsiniz;


Orijinal simgeyi istiyorsanız simge değiştirirken Gözat penceresinde programın exe dosyasını gösterin;


4- Şimdi kısayolu test edelim; (Bütün programlar varsayılan olarak Normal işlemci önceliği ile başlatılırlar. Eğer kısayol işe yarıyorsa programımızın (Örneğimizde Adobe Photoshop) Yüksek işlemci önceliği ile başlaması gerek)Etiketler

3. Parti Programlar (22) Ağ ve İnternet (81) Arama (14) Arama geçmişini temizleme (3) Bakım (7) BAŞLANGIÇ ekranı (76) Bilgilendirme (120) Bilgisayar kullanım geçmişini temizleme (8) BitLocker (13) Bluetooth (5) Bulut Veri Yönetimi (17) Dil ve Bölge ayarları (6) Donanım (12) Dosya Gezgini (150) Dosya Gezgini Gezinti Bölmesi. (17) Dosya ve Klasörler (64) Dual Boot (9) Ebeveyn Denetimleri (2) Ev Grubu (9) Fare (Mouse) (6) Geri dönüşüm Kutusu (2) Giriş seviyesi kullanıcı için (106) Görev Çubuğu (17) Görev Zamanlama (11) Görünüm ve Kişiselleştirme (236) Güç seçenekleri (36) Güvenlik (90) Hepsi (761) Hizmetler (6) Internet Explorer (31) İleri seviye kullanıcı için (27) İpucu (102) İzinler (50) Kısayollar (92) Kitaplıklar (57) Kullanıcı Hesapları/Profilleri (45) Kullanışlılığı arttırma (91) Kurtarma Araçları (31) Lisans Yönetimi (6) Masaüstü (33) Microsoft Mağazası ve Uygulamaları (83) Ongörünümler (4) Onyükleme (13) Onyükleme esnasında sorun çözme (23) Onyükleme süreci (5) Optimizasyon (70) Oturum Açma/Kapama/Kilit Ekranı (30) Parolalar ve Parola sorunları (24) Paylaşım (20) Performans (18) Sabit Disk (12) Sabit disk yönetimi ve bölümleme (12) Sağ Tuş -Gönder- Menüsü (3) Sağ tuş menüsü (35) Sanal Makina/Disk (11) Sistem araçları (64) Sistem Onarımı (30) Sistem Yönetimi (70) SkyDrive (17) Sorun önleme (19) Sorunlar ve sorun çözümleri (95) Şerit (91) Uygulama Çubuğu (3) Uygulamalar Ekranı (8) Varsayılan Programlar ve Dosya adı uzantıları (9) Varsayılana dönme/Sıfırlama (32) Veri kurtarma (7) Veri yedekleme (11) Windows 8 kurulumları hakkında herşey (62) Windows 8 TEMEL KONU (103) Windows Başlangıcı/Kapanışı (7) Windows Defender (9) Windows özellikleri/Bileşenleri (82) Windows To Go (8) Windows Yedekleme (8) Yedekleme ve Geri Yükleme (40) Yenilikler Modülü (3)

Son yorumlar

Twitter

Facebook

İzleyiciler

Rastgele

item