nwindows8

Windows 7, 8 ve 10: Güç Seçenekleri'nden Min/Maks. İşlemci Durumu Ayarlarını Kaldırmak

Eğer dilerseniz Güç Seçenekleri menüsünde bulunan En düşük işlemci durumu ve En yüksek işlemci durumu ayarlarını kaldırabilirsiniz.

"Bunu neden yapayım ki?" diyebilirsiniz. Ama bunu yapmanızın makul olduğu senaryolar bolca mevcut. Özellikle ısınan bilgisayar(lar)ınız varsa. Şöyle ki;

Örneğin, çok sayıda dizüstü bilgisayarın bulunduğu bir ağı yönetiyorsunuz ve genelde çok fazla işlem performansına ihtiyaç duyulmuyor. Bu yüzden burada anlattığım gibi En yüksek işlemci durumu'nu düşük bir değere ayarladınız ve bilgisayarlarınız bu seviyede iken ısınmıyorlar; İşlemci Maks. Saat Hızını Düşürme (Underclocking) Nedir, Nasıl Uygulanır? Ama kullanıcılar işgüzarlık yapıp bu ayarı değiştiriyorlar.

Ya da kardeşinizle aynı bilgisayarı ortak kullanıyorsunuz ve o sürekli sizin ayarladığınız işlemci durumunu tekrar maksimuma çekerek bilgisayarın aşırı ısınmasına neden oluyor.

Bu durumda tüm güç planları için En düşük işlemci durumu ve En yüksek işlemci durumu'nu ayarlarsınız ardından bu ayarı Güç Seçenekleri menüsünden kaldırırsınız ve sorun hallolur!

Varsayılan durum: Güç Seçenekleri menüsünde
En düşük işlemci durumu ve En yüksek işlemci durumu
ayarları etkin ve kullanılabiliyor.
Makaleden sonra; Güç Seçenekleri menüsünde artık
En düşük işlemci durumu ve En yüksek işlemci durumu ayarları
yok ve kullanılamaz.


1- Buradan Min-Maks. işlemci durumu-KALDIR.rar dosyasını indirin.

2- Sisteminizde .rar dosyalarını açacak bir yazılım yüklü olup olmadığına bağlı olarak şunlardan birini yapın;

  • Rar dosyalarını açabilen bir yazılım (WinRar, 7-Zip, WinZip vb.) yüklüyse dosyaya çift tıklatmanız ya da sağ tıklatıp kullandığınız yazılıma göre değişebilen seçenekleri kullanmanız yeterli. Dosyaları Masaüstüne ayıklayın.
  • Rar dosyalarını açabilen bir yazılım yüklü değilse buradan WinRar ya da buradan 7-Zip programını ücretsiz olarak indirebilirsiniz. 

3- Masaüstünde oluşan Min-Maks. işlemci durumu-KALDIR klasörünün içinde 4 adet Kayıt Defteri anahtarı olduğunu göreceksiniz;

  • En düşük işlemci durumu-KALDIR
  • En yüksek işlemci durumu-KALDIR
  • En düşük işlemci durumu-EKLE (Varsayılan)
  • En yüksek işlemci durumu-EKLE (Varsayılan)

4- İhtiyacınız olan Kayıt Defteri anahtar(lar)ına çift tıklayın ve gereken onayları verin.


İşiniz bittikten sonra Masaüstündeki Min-Maks. işlemci durumu-KALDIR klasörünü ve indirdiğiniz .rar dosyasını silebilirsiniz.

Etiketler

3. Parti Programlar (22) Ağ ve İnternet (81) Arama (14) Arama geçmişini temizleme (3) Bakım (7) BAŞLANGIÇ ekranı (76) Bilgilendirme (120) Bilgisayar kullanım geçmişini temizleme (8) BitLocker (13) Bluetooth (5) Bulut Veri Yönetimi (17) Dil ve Bölge ayarları (6) Donanım (12) Dosya Gezgini (150) Dosya Gezgini Gezinti Bölmesi. (17) Dosya ve Klasörler (64) Dual Boot (9) Ebeveyn Denetimleri (2) Ev Grubu (9) Fare (Mouse) (6) Geri dönüşüm Kutusu (2) Giriş seviyesi kullanıcı için (106) Görev Çubuğu (17) Görev Zamanlama (11) Görünüm ve Kişiselleştirme (236) Güç seçenekleri (36) Güvenlik (90) Hepsi (761) Hizmetler (6) Internet Explorer (31) İleri seviye kullanıcı için (27) İpucu (102) İzinler (50) Kısayollar (92) Kitaplıklar (57) Kullanıcı Hesapları/Profilleri (45) Kullanışlılığı arttırma (91) Kurtarma Araçları (31) Lisans Yönetimi (6) Masaüstü (33) Microsoft Mağazası ve Uygulamaları (83) Ongörünümler (4) Onyükleme (13) Onyükleme esnasında sorun çözme (23) Onyükleme süreci (5) Optimizasyon (70) Oturum Açma/Kapama/Kilit Ekranı (30) Parolalar ve Parola sorunları (24) Paylaşım (20) Performans (18) Sabit Disk (12) Sabit disk yönetimi ve bölümleme (12) Sağ Tuş -Gönder- Menüsü (3) Sağ tuş menüsü (35) Sanal Makina/Disk (11) Sistem araçları (64) Sistem Onarımı (30) Sistem Yönetimi (70) SkyDrive (17) Sorun önleme (19) Sorunlar ve sorun çözümleri (95) Şerit (91) Uygulama Çubuğu (3) Uygulamalar Ekranı (8) Varsayılan Programlar ve Dosya adı uzantıları (9) Varsayılana dönme/Sıfırlama (32) Veri kurtarma (7) Veri yedekleme (11) Windows 8 kurulumları hakkında herşey (62) Windows 8 TEMEL KONU (103) Windows Başlangıcı/Kapanışı (7) Windows Defender (9) Windows özellikleri/Bileşenleri (82) Windows To Go (8) Windows Yedekleme (8) Yedekleme ve Geri Yükleme (40) Yenilikler Modülü (3)

Arşiv

Son yorumlar

Twitter

Facebook

İzleyiciler

Rastgele

item