nwindows8

Windows 8 ve 10 Dosya Gezgini: Klasör Görünüm Ayarlarını Varsayılana Sıfırlamak

         * Bu yazı Dosya Gezgini ile Çalışmak | Püf Noktaları adlı makaleye bağlantı vermek amacı ile yazılmıştır.

Bu yazıda bütün klasörlerin ya da aynı şablona sahip bütün klasörlerin ya da Kitaplıkların görünüm ayarlarını nasıl varsayılana sıfırlayacağınızı anlatacağım...  • Bu işlemler sadece sizin kullanıcı hesabınızda etkili olacaktır. Başka bir deyişle bilgisayardaki diğer kullanıcılar etkilenmeyecektir.
  • Eğer daha önce Klasörlere Uygula butonunu kullandıysanız 1. yol işinize yaramayacaktır. Bunun yerine önce 2. yolu uygulayarak bütün klasör şablonlarını varsayılana sıfırlamalı sonrasında 1. yolu kullanmalısınız.

I. YOL: 
Bütün klasörlerin görünüm ayarlarını 
varsayılana sıfırlamak

1.1- Buradan Windows 8-Bütün klasör görünümlerini varsayılana sıfırla.rar veya buradan Windows 10-Bütün klasör görünümlerini varsayılana sıfırla.rar dosyasını indirin.

1.2- Sisteminizde .rar dosyalarını açacak bir yazılım yüklü olup olmadığına bağlı olarak şunlardan birini yapın;

  • Rar dosyalarını açabilen bir yazılım (WinRar, 7-Zip, WinZip vb.) yüklüyse dosyaya çift tıklatmanız ya da sağ tıklatıp kullandığınız yazılıma göre değişebilen seçenekleri kullanmanız yeterli. Dosyaları Masaüstüne ayıklayın.
  • Rar dosyalarını açabilen bir yazılım yüklü değilse buradan WinRar ya da buradan 7-Zip programını ücretsiz olarak indirebilirsiniz. 

1.3- Masaüstünde oluşan Bütün klasör görünümlerini varsayılana sıfırla.bat dosyasına çift tıklatın ve çalıştırın. Dosya Gezgini yeniden başlatılacak bu normal endişelenmenizi gerektirecek bir durum yok.

1.4- Artık indirdiğiniz .rar dosyasını ve masaüstündeki .bat dosyasını -isterseniz- silebilirsiniz.

II. YOL:  
Aynı şablona sahip bütün klasörlerin görünüm ayarlarını varsayılana sıfırlamak

Bu yöntem, sadece işlemi uyguladığınız klasörün sahip olduğu şablon ile aynı şablonu (Genel öğeler, Belgeler, Resimler, Müzik veya Videolar) kullanan klasörlerde ve sadece sizin kullanıcı hesabınızda etkili olur. Daha önce Klasörlere Uygula butonunu kullandıysanız önce bu yöntemi uygulamalısınız.

2.1- Dosya Gezgini'ni açın ve sıfırlamak istediğiniz şablonu kullanan bir klasöre gidin.

2.2Klasör Seçenekleri'ni açın.

2.3- Görünüm sekmesini açın ve Klasörleri Sıfırla butonuna tıklatın.


III. YOL: 
Bir kitaplığın bütün ayarlarını 
varsayılana sıfırlamak

Bu seçeneği sadece varsayılan Windows kitaplıklarında kullanabilirsiniz. Sizin sonradan oluşturduğunuz kitaplıklarda Ayarları geri yükle butonu soluk-işlevsiz olarak belirecektir.

3.1- Ayarlarını sıfırlamak istediğiniz kitaplığı açın.

3.2- Şeritte Kitaplık Araçları'na tıklatın.

3.3- Ayarları geri yükle butonuna tıklatın.

3.4- Ayarlarını sıfırlamak istediğiniz başka kitaplık varsa 3.1....3.3 adımlarını tekrarlayın.

Etiketler

3. Parti Programlar (22) Ağ ve İnternet (81) Arama (14) Arama geçmişini temizleme (3) Bakım (7) BAŞLANGIÇ ekranı (76) Bilgilendirme (120) Bilgisayar kullanım geçmişini temizleme (8) BitLocker (13) Bluetooth (5) Bulut Veri Yönetimi (17) Dil ve Bölge ayarları (6) Donanım (12) Dosya Gezgini (150) Dosya Gezgini Gezinti Bölmesi. (17) Dosya ve Klasörler (64) Dual Boot (9) Ebeveyn Denetimleri (2) Ev Grubu (9) Fare (Mouse) (6) Geri dönüşüm Kutusu (2) Giriş seviyesi kullanıcı için (106) Görev Çubuğu (17) Görev Zamanlama (11) Görünüm ve Kişiselleştirme (236) Güç seçenekleri (36) Güvenlik (90) Hepsi (761) Hizmetler (6) Internet Explorer (31) İleri seviye kullanıcı için (27) İpucu (102) İzinler (50) Kısayollar (92) Kitaplıklar (57) Kullanıcı Hesapları/Profilleri (45) Kullanışlılığı arttırma (91) Kurtarma Araçları (31) Lisans Yönetimi (6) Masaüstü (33) Microsoft Mağazası ve Uygulamaları (83) Ongörünümler (4) Onyükleme (13) Onyükleme esnasında sorun çözme (23) Onyükleme süreci (5) Optimizasyon (70) Oturum Açma/Kapama/Kilit Ekranı (30) Parolalar ve Parola sorunları (24) Paylaşım (20) Performans (18) Sabit Disk (12) Sabit disk yönetimi ve bölümleme (12) Sağ Tuş -Gönder- Menüsü (3) Sağ tuş menüsü (35) Sanal Makina/Disk (11) Sistem araçları (64) Sistem Onarımı (30) Sistem Yönetimi (70) SkyDrive (17) Sorun önleme (19) Sorunlar ve sorun çözümleri (95) Şerit (91) Uygulama Çubuğu (3) Uygulamalar Ekranı (8) Varsayılan Programlar ve Dosya adı uzantıları (9) Varsayılana dönme/Sıfırlama (32) Veri kurtarma (7) Veri yedekleme (11) Windows 8 kurulumları hakkında herşey (62) Windows 8 TEMEL KONU (103) Windows Başlangıcı/Kapanışı (7) Windows Defender (9) Windows özellikleri/Bileşenleri (82) Windows To Go (8) Windows Yedekleme (8) Yedekleme ve Geri Yükleme (40) Yenilikler Modülü (3)

Arşiv

Son yorumlar

Twitter

Facebook

İzleyiciler

Rastgele

item