nwindows8

Windows 8 ve 10: Masaüstü Sağ Tuş Menüsüne "Güvenli Mod" Menüsü Eklemek

       Eğer dilerseniz Masaüstü sağ tuş menüsüne Güvenli Mod açılır menüsü ekleyebilirsiniz.

        Bu özellikle F8 tuşunuz işlev görmüyorsa ve bilgisayarı Güvenli Mod ile başlatmakta sorun yaşıyorsanız işinize yarayacaktır...Güncelleme: Bu menünün Sürücü İmzası Zorlaması'nı devre dışı bırak seçeneğinin eklendiği genişletilmiş bir versiyonunu yazının sonuna ekledim. Dileyen o versiyonu indirerek kullanabilir. Daha önce ilk yöntemi uyguladıysanız ve genişletilmiş versiyonu kullanmak istiyorsanız yapmanız gereken ilk versiyonu kaldırıp yenisini yüklemek.

Güvenli Mod açılır menüsünde 3 seçenek mevcut;

 1. Normal başlat; Güvenli Modda iken bilgisayarı normal başlatmanız için.
 2. Güvenli Mod: Windows'u yalnızca gerekli temel özelliklerin çalıştırıldığı sınırlı bir durumda başlatır.
 3. Ağ ile Güvenli Mod: Windows'u Güvenli Modda başlatır ve Internete veya ağınızdaki diğer bilgisayarlara erişmek için gereken ağ sürücülerini ve hizmetleri içerir.1- Buradan Güvenli Mod Menüsü_EKLE-KALDIR.rar dosyasını indirin.

2- Sisteminizde .rar dosyalarını açacak bir yazılım yüklü olup olmadığına bağlı olarak şunlardan birini yapın;

 • Rar dosyalarını açabilen bir yazılım (WinRar, 7-Zip, WinZip vb.) yüklüyse dosyaya çift tıklatmanız ya da sağ tıklatıp kullandığınız yazılıma göre değişebilen seçenekleri kullanmanız yeterli. Dosyaları Masaüstüne ayıklayın.
 • Rar dosyalarını açabilen bir yazılım yüklü değilse buradan WinRar ya da buradan 7-Zip programını ücretsiz olarak indirebilirsiniz. 

3- Masaüstünde oluşan Güvenli Mod Menüsü_EKLE-KALDIR  klasörünün içinde 1 klasör, bir Kayıt Defteri anahtarı ve 1 tane de BAT dosyası olduğunu göreceksiniz;
 • Guvenli_Mod (klasör)
 • Güvenli_Mod_Ekle.reg
 • Güvenli Mod menüsünü kaldır.bat

4- Yapmak istediğiniz işleme göre 5 veya 6. adımdan devam edin.

Güvenli Mod menüsünü 
EKLEMEK için;

5.1- Guvenli_Mod adındaki klasörü C:\Windows klasörüne atın.

5.2- Güvenli_Mod_Ekle.reg Kayıt Defteri anahtarına çift tıklayın ve gereken onayları verin.

Güvenli Mod menüsünü 
KALDIRMAK için;

6.1- Güvenli Mod menüsünü kaldır.bat dosyasına sağ tıklatın ardından Yönetici olarak çalıştır'a tıklatın. Bu BAT dosyası 6. adımda yaptığınız bütün değişiklikleri geri alacak. (Guvenli_Mod klasörünü silmek dahil)


İşiniz bittikten sonra Masaüstündeki Güvenli Mod Menüsü_EKLE-KALDIR klasörünü de silebilirsiniz.
Kullanım;

 • Bilgisayarı Güvenli Mod'da başlatmak istiyorsanız tercihinize göre Güvenli Mod için yeniden başlat ya da Ağ ile Güvenli Mod için yeniden başlat seçeneklerinden birine tıklatın.
 • Güvenli Mod'da oturum açmışken bilgisayarı normal başlatmak için, Normal Başlat seçeneğine tıklatın.

"Sürücü İmzası Zorlaması'nı devre dışı bırak"
seçeneğinin eklendiği genişletilmiş versiyon

7- Buradan Genişletilmiş_Güvenli Mod Menüsü_EKLE-KALDIR dosyasını indirin.

8- Eklemek için 2...5 adımlarını, kaldırmak için 6 adımını bu dosyayı kulanarak uygulayın.


Notlar/Uyarılar
 • Sürücü İmzası Zorlaması'nı devre dışı bırak seçeneğini kullandığınızda Windows normal olarak başlar ama Sürücü İmzası Zorlaması devre dışıdır. Bu bildirim alanının üzerinde çıkan bir fligranla (Sınama Modu yazan) belirtilir. Bu fligran Sürücü İmzası Zorlaması'nı etkinleştir seçeneğini kullanıncaya kadar orada kalacaktır. (Alttaki resim)
 • Sürücü İmzası Zorlaması'nı devre dışı bıraktığınızda bilgisayarınızı normal durumuna döndürmek için Normal başlat seçeneğini değil Sürücü İmzası Zorlaması'nı etkinleştir seçeneğini kullanmalısınız.

Etiketler

3. Parti Programlar (22) Ağ ve İnternet (81) Arama (14) Arama geçmişini temizleme (3) Bakım (7) BAŞLANGIÇ ekranı (76) Bilgilendirme (120) Bilgisayar kullanım geçmişini temizleme (8) BitLocker (13) Bluetooth (5) Bulut Veri Yönetimi (17) Dil ve Bölge ayarları (6) Donanım (12) Dosya Gezgini (150) Dosya Gezgini Gezinti Bölmesi. (17) Dosya ve Klasörler (64) Dual Boot (9) Ebeveyn Denetimleri (2) Ev Grubu (9) Fare (Mouse) (6) Geri dönüşüm Kutusu (2) Giriş seviyesi kullanıcı için (106) Görev Çubuğu (17) Görev Zamanlama (11) Görünüm ve Kişiselleştirme (236) Güç seçenekleri (36) Güvenlik (90) Hepsi (761) Hizmetler (6) Internet Explorer (31) İleri seviye kullanıcı için (27) İpucu (102) İzinler (50) Kısayollar (92) Kitaplıklar (57) Kullanıcı Hesapları/Profilleri (45) Kullanışlılığı arttırma (91) Kurtarma Araçları (31) Lisans Yönetimi (6) Masaüstü (33) Microsoft Mağazası ve Uygulamaları (83) Ongörünümler (4) Onyükleme (13) Onyükleme esnasında sorun çözme (23) Onyükleme süreci (5) Optimizasyon (70) Oturum Açma/Kapama/Kilit Ekranı (30) Parolalar ve Parola sorunları (24) Paylaşım (20) Performans (18) Sabit Disk (12) Sabit disk yönetimi ve bölümleme (12) Sağ Tuş -Gönder- Menüsü (3) Sağ tuş menüsü (35) Sanal Makina/Disk (11) Sistem araçları (64) Sistem Onarımı (30) Sistem Yönetimi (70) SkyDrive (17) Sorun önleme (19) Sorunlar ve sorun çözümleri (95) Şerit (91) Uygulama Çubuğu (3) Uygulamalar Ekranı (8) Varsayılan Programlar ve Dosya adı uzantıları (9) Varsayılana dönme/Sıfırlama (32) Veri kurtarma (7) Veri yedekleme (11) Windows 8 kurulumları hakkında herşey (62) Windows 8 TEMEL KONU (103) Windows Başlangıcı/Kapanışı (7) Windows Defender (9) Windows özellikleri/Bileşenleri (82) Windows To Go (8) Windows Yedekleme (8) Yedekleme ve Geri Yükleme (40) Yenilikler Modülü (3)

Arşiv

Son yorumlar

Twitter

Facebook

İzleyiciler

Rastgele

item