nwindows8

Windows 8: Bilgisayarı Sıfırlamak

         Bu yazıda size Windows 8 ile gelen yeni bir Windows özelliği olan Bilgisayarı Sıfırla'yı nasıl kullanacağınızı anlatacağım.
         Bilgisayarınızda sorun yaşıyorsanız, yenilemeyi veya sıfırlamayı deneyebilirsiniz. Bilgisayarınızı sıfırlamak Windows'u yeniden yükler ve dosyalarınızı, ayarlarınızı ve bilgisayarınızla birlikte gelenler dışındaki uygulamalarınızı siler. Yani aslında Temiz Kurulum'dan işlev olarak hiçbir farkı yoktur.

Windows 8 kurulum medyasına ihtiyaç duymadan Sıfırlama özelliğini kullanabilmek için bkzWindows 8 Kurulum Medyası Olmadan Bilgisayarı Yenileme/Sıfırlama. Ancak bilgisayarınız Windows 8 önyüklü olarak geldiyse linkte yaptığım uyarıları okumayı ihmal etmeyin.  1. Aşama: Bilgisayar Windows Kurtarma Seçenekleri'nden (WinRe) önyüklenir.
  2. Aşama: WinRE Windows'un kurulu olduğu diski siler ve biçimlendirir.
  3. Aşama: Temiz Windows kopyası kurulur.
  4. Aşama: Bilgisayar yeni kurulan Windows kopyasından başlatılır.


Hangi dosyalar etkilenecek?


  • Hepsi! Bilgisayarınızı sıfırladığınızda teknik olarak temiz kurulum yaptığınız için ayarlarınız, kişisel dosyalarınız, kurduğunuz programlar, sürücüler vs. hepsi silinecek.  • Sıfırlama esnasında sadece Windows'un kurulu olduğu sürücüyü silmeyi yada bütün diğer sürücüleri silmeyi seçebilirsiniz. Eğer tüm sürücüleri silmeyi seçerseniz Windows dışında bir sistem (Örneğin Linux) yüklü olan sürücüler bu seçimden etkilenmez ve silinmez.I. YOL:
Önyükleme ile (Boot ederek)


1-  Windows Kurulum Medyası ile (DVD veya önyüklenebilir USB flash sürücü) Kurtarma Seçenekleri'ni yükleyin ve Bilgisayarınızı Yenileyin seçeneğine tıklayın.
2-  İleri deyin.
3- İşletim sistemini seçin.
4- Yukarıda da anlattığım üzere sadece Windows'un kurulu olduğu sürücüyü silmek için ilk seçeneği, bütün diski silmek için 2. seçeneği seçin.
5- Burada seçeceğiniz seçenek önceki Windows sürümlerindeki Hızlı Biçimlendir/Biçimlendir seçeneğine benziyor. Burada geniş olarak anlatmıştım. Ancak özetle: Verileri hızlı silmeyi seçerseniz, bazı veriler 3. parti bir yazılım kullanılarak kurtarılabilir. Verileri tamamen silmeyi seçerseniz, bu işlem biraz daha uzun sürer ancak verileri kurtarma olasılığı çok daha düşük olur.
6- Sıfırla butonuna tıklayın.
7- 12. adıma atlayın...


II. YOL: 
Masaüstünden;


8.1- Windows 8 Kurulum Medyanızı (DVD veya önyüklenebilir USB flash sürücü) bilgisayarınıza iliştirin.


8.2- Bilgisayar Ayarları'nı açın, ardından Genel sekmesini seçin ve Herşeyi kaldırın ve Windows'u yeniden yükleyin/Başlayın butonuna tıklayın.
9- İleri deyin.
10- Buradaki seçeneğin anlamını 5. adımda anlattım. Anladıktan sonra dilediğinizi seçin.
11- Sıfırla butonuna tıklayın ve 12. adıma geçin.


Bundan sonraki adımlar her iki yöntem için de ortaktır.12- Yukarıda anlattığım 4 aşamalı işlemin 2. aşaması başlayacak.13- Ürün anahtarını girin. (Tüketici Önsürümü (Release Preview) için TK8TP-9JN6P-7X7WW-RFFTV-B7QPF)
14- Lisans Koşulları'nı kabul edin.

15- Bundan sonraki Temiz kurulum ile tamamen aynı. Linkte 11. adımdan devam edebilirsiniz...

Okumaya devam...

Yenileme ve Sıfırlama Modülü 2370156656718846333

Son yorumlar

Twitter

Facebook

Google+

İzleyiciler

Rastgele

item