nwindows8

Windows 8: Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi (gpedit) Nedir, Nasıl Açılır?

Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi, Yerel Grup İlkesi Nesnelerinin tüm ayarlarının yönetilebileceği tek bir kullanıcı arabirimi sağlayan, Microsoft Yönetim Konsolu (MMC) ek bileşenidir. Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi'ni kullanarak Yönetim Şablonları ilke ayarlarını, Windows Ayarlarını, Başlatma, kapatma, oturum açma ve oturum kapatma komut dosyalarını yönetebilir ve Yerel Grup İlkesinde Kullanıcı veya Bilgisayar Ayarlarını devre dışı bırakma gibi görevleri gerçekleştirebilirsiniz...


Microsoft kaynaklarında yayınlanan hatalı bilgilerden dolayı sizlere hatalı bilgi vermişim. Beni yanıltan dokümanları ise Microsoft yayından kaldırmış. Bu yüzden bir düzeltme yapmak istiyorum:

Tıpkı daha önceki Windows sürümlerinde olduğu gibi Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi sadece üst sürüm yani Windows 8 PRO ve Windows 8 Enterprise sürümlerinde mevcut. Yani Windows 8 Core ve Windows 8 RT sürümlerinde mevcut değil. Türkiye'de bilgisayarlar ile önyüklü gelen Windows 8 sürümü ise çok büyük bir oranda Windows 8 Core Single Language sürümü. Dolayısıyla bu bilgisayarlarda Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi'ni çalıştırmanız mümkün değil.
Daha önceki Windows sürümlerinde bu aracı ve bu araçla yapılabilen ayarları anlatmamıştım. Bunun sebebi Türkiye'de satılan bilgisayarların neredeyse tamamının Windows Vista ve Windows 7'nin Home Premium veya daha alt sürümleri yüklü olarak satılmasıydı. Bu sürümlerde Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi bulunmuyor. Windows 8'de ise bu araç tüm sürümlerde bulunduğu için gerektiğinde bu araçla yapabileceğiniz ayarları da anlatacağım. 
                         Bu yazı Windows 7'nin Professional, UltimateEnterprise ve Windows Vista'nın Business, Ultimate, Enterprise sürümleri için de geçerlidir.


NOTLAR/UYARILAR..


 • Grup İlkesi İstemci hizmeti, gpsvc, Windows RT'de varsayılan olarak devre dışıdır ve yerel yönetici tarafından Hizmetler'den etkinleştirilebilir
 • Etki alanı tabanlı Grup İlkesi, Windows RT çalıştıran aygıtlara uygulanamaz çünkü Windows RT'de etki alanına katılabilme özelliği yoktur. Windows RT çalıştıran cihazlara Yerel Grup İlkesi uygulanabilir.
 • Yerel bilgisayarda yönetilebilen ilke ayarlarını belirlemek için Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisini kullanabilirsiniz. Bir bilgisayarda ilke ayarları yerel olarak düzenlenirse yalnızca bu bilgisayardaki ayarlar etkilenir. 
 • Grup İlkesi ayarları veya zaman uyumlu başlatma veya kapatma sırasında uygulanan komut dosyaları Windows 8 veya Windows RT çalıştıran bilgisayarlarda uygulanamayabilir çünkü Windows 8 ve Windows RT, varsayılan olarak, kapatma komutlarıyla tam olarak kapatılmaz. Hedef istemci tabanlı bilgisayarlarda zaman uyumlu başlatma veya kapatmayı sağlamak için Windows 8 ve Windows RT üzerinde Bilgisayarı Yeniden Başlat komutlarını kullanabilirsiniz. Alternatif olarak, Bilgisayar Yapılandırması/İlkeler/Yönetim Şablonları/Sistem/Kapatma/Gerekli Kıl üzerinden hızlı başlatma kullanımını devre dışı bırakabilirsiniz. Bu ilke ayarını devre dışı bırakmak, hedef istemci tabanlı bilgisayarlarda tam kapatmayı sağlar ve daha uzun başlatma süreleriyle sonuçlanır.


Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi Şeması


Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi temel olarak 2 bölümden oluşur;


 1. Bilgisayar Yapılandırması
 2. Kullanıcı Yapılandırması

          Bilgisayar Yapılandırması altındaki Windows ilke ayarları, bilgisayarda oturum açan tüm kullanıcılar için geçerlidir. Beş klasör içerir:

 • Ad Çözümlemesi İlkesi
 • Komut dosyaları
 • Dağıtılan Yazıcılar
 • Güvenlik Ayarları
 • İlke Tabanlı QoS


          Kullanıcı Yapılandırması altındaki Windows ilke ayarları ise hangi bilgisayarda oturum açtıklarına bakılmaksızın kullanıcılar için geçerli olur. Beş klasör içerir:


 • Komut dosyaları
 • Güvenlik Ayarları
 • İlke Tabanlı QoS
 • Dağıtılan Yazıcılar
 • Internet Explorer Bakımı
Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi'ni Açmak;1- Çalıştır'ı açın ve gpedit.msc yazıp Enter'a basın


ya da


2- C:\Windows\System32\gpedit.msc adresine giderek gpedit.msc'ye sağ tıklayarak kısayol oluşturun ve bu kısayolu kullanın.

ya da


3- Başlangıç ekranını açıp direkt gpedit.msc yazın ve çıkan sonuca (gpedit) tıklayın.

ya da


4- Denetim Masası'na "Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi" bağlantısı ekleyerek Denetim Masası'ndan;


Etiketler

3. Parti Programlar Ağ ve İnternet Arama Arama geçmişini temizleme Bakım BAŞLANGIÇ ekranı Bilgilendirme Bilgisayar kullanım geçmişini temizleme BitLocker Bluetooth Bulut Veri Yönetimi Dil ve Bölge ayarları Donanım Dosya Gezgini Dosya Gezgini Gezinti Bölmesi. Dosya ve Klasörler Dual Boot Ebeveyn Denetimleri Ev Grubu Fare (Mouse) Geri dönüşüm Kutusu Giriş seviyesi kullanıcı için Görev Çubuğu Görev Zamanlama Görünüm ve Kişiselleştirme Güç seçenekleri Güvenlik Hepsi Hizmetler Internet Explorer İleri seviye kullanıcı için İpucu İzinler Kısayollar Kitaplıklar Kullanıcı Hesapları/Profilleri Kullanışlılığı arttırma Kurtarma Araçları Lisans Yönetimi Masaüstü Microsoft Mağazası ve Uygulamaları Ongörünümler Onyükleme Onyükleme esnasında sorun çözme Onyükleme süreci Optimizasyon Oturum Açma/Kapama/Kilit Ekranı Parolalar ve Parola sorunları Paylaşım Performans Sabit Disk Sabit disk yönetimi ve bölümleme Sağ Tuş -Gönder- Menüsü Sağ tuş menüsü Sanal Makina/Disk Sistem araçları Sistem Onarımı Sistem Yönetimi SkyDrive Sorunlar ve sorun çözümleri Sorun önleme Şerit Uygulama Çubuğu Uygulamalar Ekranı Varsayılana dönme/Sıfırlama Varsayılan Programlar ve Dosya adı uzantıları Veri kurtarma Veri yedekleme Windows 8 kurulumları hakkında herşey Windows 8 TEMEL KONU Windows Başlangıcı/Kapanışı Windows Defender Windows özellikleri/Bileşenleri Windows To Go Windows Yedekleme Yedekleme ve Geri Yükleme Yenilikler Modülü

Arşiv

Son yorumlar

Twitter

Facebook

Google+

İzleyiciler

Rastgele

item