nwindows8

Windows 8 ve 10: Masaüstü Sağ Tuş Menüsüne "Güç" Açılır Menüsü Eklemek

        Eğer dilerseniz Masaüstü sağ tuş menüsünde Güç adında bir açılır menü oluşturabilir ve bilgisayarın veya oturumun kapanma seçeneklerini buradan yönetebilirsiniz. Altta bahsettiğim menüyü görüyorsunuz;

Güç açılır menüsü-Yuvarlak simgeler
Güç açılır menüsü-Kare simgeler

UYARILAR;

  • Uyku seçeneğinin çalışması için Hazırda Beklet özelliğinin devre dışı olması gerekli.
  • Hazırda Beklet seçeneğinin çalışması için Hazırda Beklet özelliğinin devrede olması gerekli. Windows 8'de varsayılan olarak devrededir.
  • Bilgisayarı Kapat (Melez) seçeneği Windows 8'in varsayılan kapatma seçeneğidir. Bu seçeneğin kullanılabilmesi için  Hazırda Beklet ve Hızlı Başlat özelliklerinin devrede olması gerekli. Varsayılan olarak bunlar devrededir.
  • Bilgisayarı Kapat seçeneği daha önceki Windows sürümlerinde kullandığımız tam kapatmaya karşılık geliyor. Bu seçeneği kullanırsanız diğer ayarlarınızın ne olduğuna bakılmaksızın bilgisayar tam kapatılır. Bknz: Hızlı Başlat nedir?
  • Kullanıcı değiştir seçeneği sadece Windows 8 ve Windows 10'un PROEnterprise ve Education seçeneklerinde kullanılabilir. Daha düşük sürümlerde Kullanıcı değiştir seçeneğini kullanmak istiyorsanız buradan Ayıkla.rar dosyasını indirip ayıklayın. İçinden çıkan tsdiscon.exe dosyasını C:\Windows\System32 klasörüne atın.


1- Buradan Güç açılır menüsü.rar dosyasını indirin.

2- Sisteminizde .rar dosyalarını açacak bir yazılım yüklü olup olmadığına bağlı olarak şunlardan birini yapın;

  • Rar dosyalarını açabilen bir yazılım (WinRar, 7-Zip, WinZip vb.) yüklüyse dosyaya çift tıklatmanız ya da sağ tıklatıp kullandığınız yazılıma göre değişebilen seçenekleri kullanmanız yeterli. Dosyaları Masaüstüne ayıklayın.
  • Rar dosyalarını açabilen bir yazılım yüklü değilse buradan WinRar ya da buradan 7-Zip programını ücretsiz olarak indirebilirsiniz. 
4- Masaüstünde oluşan Güç açılır menüsü klasörünün içinde alttaki klasörlerin olduğunu göreceksiniz;


5- Simgeler klasörünün içinde yuvarlak ve kare simgeler ayrı klasörlerde. Hangisini kullanmak istiyorsanız içindeki 9 adet simgeyi C:\Windows klasörüne kopyalayın.


İsterseniz hem kare hem yuvarlak simgelerin tamamını, C:\Windows klasörüne kopyalayabilirsiniz. Bu durumda dilediğiniz kayıt defteri anahtarını çalıştırarak hemen simgeleri değiştirmeniz mümkün olacak.

6- Simgeleri C:\Windows klasörüne kopyaladıktan sonra -hangi simgeyi istediğinize bağlı olarak- EKLE klasöründeki Güç açılır menüsünü ekle-KARE_SİMGE.reg veya Güç açılır menüsünü ekle-YUVARLAK_SİMGE.reg Kayıt Defteri anahtarlarından birini çalıştırın ve gereken onayları verin.GERİ DÖNÜŞ;

1- Kaldır klasöründeki Güç açılır menüsünü kaldır.reg Kayıt Defteri anahtarını çalıştırın ve gereken onayları verin.


2C:\Windows klasörüne kopyaladığınız simgeleri silin.


İşiniz bittikten sonra Masaüstündeki  Güç açılır menüsü klasörünü de silebilirsiniz.


Etiketler

3. Parti Programlar (22) Ağ ve İnternet (81) Arama (14) Arama geçmişini temizleme (3) Bakım (7) BAŞLANGIÇ ekranı (76) Bilgilendirme (120) Bilgisayar kullanım geçmişini temizleme (8) BitLocker (13) Bluetooth (5) Bulut Veri Yönetimi (17) Dil ve Bölge ayarları (6) Donanım (12) Dosya Gezgini (150) Dosya Gezgini Gezinti Bölmesi. (17) Dosya ve Klasörler (64) Dual Boot (9) Ebeveyn Denetimleri (2) Ev Grubu (9) Fare (Mouse) (6) Geri dönüşüm Kutusu (2) Giriş seviyesi kullanıcı için (106) Görev Çubuğu (17) Görev Zamanlama (11) Görünüm ve Kişiselleştirme (236) Güç seçenekleri (36) Güvenlik (90) Hepsi (761) Hizmetler (6) Internet Explorer (31) İleri seviye kullanıcı için (27) İpucu (102) İzinler (50) Kısayollar (92) Kitaplıklar (57) Kullanıcı Hesapları/Profilleri (45) Kullanışlılığı arttırma (91) Kurtarma Araçları (31) Lisans Yönetimi (6) Masaüstü (33) Microsoft Mağazası ve Uygulamaları (83) Ongörünümler (4) Onyükleme (13) Onyükleme esnasında sorun çözme (23) Onyükleme süreci (5) Optimizasyon (70) Oturum Açma/Kapama/Kilit Ekranı (30) Parolalar ve Parola sorunları (24) Paylaşım (20) Performans (18) Sabit Disk (12) Sabit disk yönetimi ve bölümleme (12) Sağ Tuş -Gönder- Menüsü (3) Sağ tuş menüsü (35) Sanal Makina/Disk (11) Sistem araçları (64) Sistem Onarımı (30) Sistem Yönetimi (70) SkyDrive (17) Sorun önleme (19) Sorunlar ve sorun çözümleri (95) Şerit (91) Uygulama Çubuğu (3) Uygulamalar Ekranı (8) Varsayılan Programlar ve Dosya adı uzantıları (9) Varsayılana dönme/Sıfırlama (32) Veri kurtarma (7) Veri yedekleme (11) Windows 8 kurulumları hakkında herşey (62) Windows 8 TEMEL KONU (103) Windows Başlangıcı/Kapanışı (7) Windows Defender (9) Windows özellikleri/Bileşenleri (82) Windows To Go (8) Windows Yedekleme (8) Yedekleme ve Geri Yükleme (40) Yenilikler Modülü (3)

Arşiv

Son yorumlar

Twitter

Facebook

İzleyiciler

Rastgele

item