nwindows8

Windows 8 ve 10: Şeridi Daraltma/Genişletme

        Windows 8 ile gelen ve Windows 10'da da kullanılmayan devam eden özeliklerden biri de daha önceden Office programlarından aşina olduğumuz Dosya Gezgini şeridi.

         Dosya Gezgini şeridini, Kopyalama ve taşıma, yeni klasör oluşturma, öğeleri e-posta ile gönderme ve sıkıştırma ve görünümü değiştirme gibi genel görevler için kullanabilirsiniz. Sekmeler seçili öğe için geçerli olan fazladan görevleri gösterecek şekilde değişir. Örneğin, gezinti bölmesinde Bilgisayar öğesini seçerseniz şerit, Müzik kitaplığında bir klasör seçmeniz durumunda göstereceğinden farklı sekmeler gösterir gibi...

Bu yazıda şeridi gizlemek veya genişletmek için kullanabileceğiniz yöntemleri anlatacağım.

Şerit görünür durumda
Şerit gizlenmiş durumda


1- Windows gezgininden: Dosya Gezgini açık iken alttaki yöntemlerden dilediğinizi kullanın;

I. YOL: 
Klavye Kısayolu ile;

1.1.1- CRTR + F1 tuş kombinasyonunu kullanın. Şerit açıksa gizlenecek, gizli ise genişleyip görünür olacaktır.

II. YOL: 
Araç Çubuğu'ndaki "ok" butonunu kullanarak

1.2.1- Araç Çubuğu'ndaki ok butonuna tıklayın. Şerit açıksa gizlenecek, gizli ise genişleyip görünür olacaktır.


III. YOL: 
Araç Çubuğu'na sağ tıklayarak;

1.3.1- Araç Çubuğu'nda boş bir alana sağ tıklayın ve açılan menüde Şeridi simge durumuna getir seçeneğini işaretleyin ya da işaretini temizleyin.


IV. YOL: 
Hızlı Erişim Araç Çubuğu butonundan;

1.4.1- Hızlı Erişim Araç Çubuğu butonuna tıklayın ve açılan menüden Şeridi simge durumuna getir seçeneğini işaretleyin ya da işaretini temizleyin.


V. YOL: 
Şerit gizli durumdayken şerit sekmelerinden;

1.5.1- Şerit gizli durumdayken şeride ait sekmeler buton halinde görüntülenir...

           a-) Bunlardan dilediğinize tıklayarak o sekmeyi görünür duruma getirebilirsiniz.

           b-) Bunlardan herhangi birine çift tıklayarak şeridin kalıcı olarak açık kalmasını sağlayabilirsiniz.


             c-) a şıkkını uyguladığınızda açılan sekmeyi sağ üstte görebileceğiniz sabitleme (Pin) tuşu ile sabitleyebilir ve varsayılan olarak o sekmenin açılmasını sağlayabilirsiniz.2- Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi ile;

2.1- Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi'ni açın.

2.2- Kullanıcı Yapılandırması/Yönetim Şablonları/Windows Bileşenleri/Dosya Gezgini yolunu izleyin ve sağ taraftan Dosya Gezgini'ni, şerit simge durumuna küçültülecek şekilde başlat seçeneğini bulun.


2.3- Dosya Gezgini'ni, şerit simge durumuna küçültülecek şekilde başlat seçeneğine çift tıklayın ve açılan pencerede;

  • Yapılandırılmadı: Varsayılan ayar. Her kullanıcı kendi isteğine göre Dosya Gezgini'nden ayarlayabilir.
  • Etkin: Varsayılan olarak şerit gizli olur ve kullanıcılar bunu değiştiremezler.
  • Devre dışı bırakıldı: Varsayılan olarak şerit görünür olur ve kullanıcılar bunu değiştiremezler.

ayarlarından dilediğinizi seçin.


3- Kayıt Defteri anahtarı ile;

3.1- Buradan Şerit kalıcı olarak daraltılmış.rar dosyasını indirin ve ayıklayın.

3.2- İçinden 2 adet Kayıt Defteri anahtarı çıkacak;

  • Şerit kalıcı olarak daraltılmış.
  • Varsayılan

3.3- İhtiyacınız olan anahtara çift tıklatarak gereken onayları verin.


Bu yöntem tüm kullanıcılar için geçerli olacaktır. Bunu gözönünde bulundurun.

Etiketler

3. Parti Programlar (22) Ağ ve İnternet (81) Arama (14) Arama geçmişini temizleme (3) Bakım (7) BAŞLANGIÇ ekranı (76) Bilgilendirme (120) Bilgisayar kullanım geçmişini temizleme (8) BitLocker (13) Bluetooth (5) Bulut Veri Yönetimi (17) Dil ve Bölge ayarları (6) Donanım (12) Dosya Gezgini (150) Dosya Gezgini Gezinti Bölmesi. (17) Dosya ve Klasörler (64) Dual Boot (9) Ebeveyn Denetimleri (2) Ev Grubu (9) Fare (Mouse) (6) Geri dönüşüm Kutusu (2) Giriş seviyesi kullanıcı için (106) Görev Çubuğu (17) Görev Zamanlama (11) Görünüm ve Kişiselleştirme (236) Güç seçenekleri (36) Güvenlik (90) Hepsi (761) Hizmetler (6) Internet Explorer (31) İleri seviye kullanıcı için (27) İpucu (102) İzinler (50) Kısayollar (92) Kitaplıklar (57) Kullanıcı Hesapları/Profilleri (45) Kullanışlılığı arttırma (91) Kurtarma Araçları (31) Lisans Yönetimi (6) Masaüstü (33) Microsoft Mağazası ve Uygulamaları (83) Ongörünümler (4) Onyükleme (13) Onyükleme esnasında sorun çözme (23) Onyükleme süreci (5) Optimizasyon (70) Oturum Açma/Kapama/Kilit Ekranı (30) Parolalar ve Parola sorunları (24) Paylaşım (20) Performans (18) Sabit Disk (12) Sabit disk yönetimi ve bölümleme (12) Sağ Tuş -Gönder- Menüsü (3) Sağ tuş menüsü (35) Sanal Makina/Disk (11) Sistem araçları (64) Sistem Onarımı (30) Sistem Yönetimi (70) SkyDrive (17) Sorun önleme (19) Sorunlar ve sorun çözümleri (95) Şerit (91) Uygulama Çubuğu (3) Uygulamalar Ekranı (8) Varsayılan Programlar ve Dosya adı uzantıları (9) Varsayılana dönme/Sıfırlama (32) Veri kurtarma (7) Veri yedekleme (11) Windows 8 kurulumları hakkında herşey (62) Windows 8 TEMEL KONU (103) Windows Başlangıcı/Kapanışı (7) Windows Defender (9) Windows özellikleri/Bileşenleri (82) Windows To Go (8) Windows Yedekleme (8) Yedekleme ve Geri Yükleme (40) Yenilikler Modülü (3)

Arşiv

Son yorumlar

Twitter

Facebook

İzleyiciler

Rastgele

item