nwindows8

Windows 8 ve 10 Güç Menüsü: Hazırda Beklet'i Eklemek

 Windows 8 ve 10 güç seçeneklerinde Hazırda Beklet (Hazırda Beklet Nedir?) mevcut olmasına rağmen varsayılan güç menüsünde bulunmaz. Yani Hazırda Beklet'i kullanmak istediğinizde bilgisayarınızın bunu yapabilme kabiliyeti vardır ama Windows arayüzünde bu seçenek yoktur.
            Bu yazıda özellikle bilgisayarını iş için kullanan bazı kullanıcılar için son derece yararlı bir özellik olan Hazırda Beklet seçeneğini Windows 8 ve 10 güç seçenekleri menülerine nasıl ekleyeceğinizi anlatacağım.  Hazırda Beklet'in olmadığını alttaki resimlerde de görüyorsunuz;


  • Hazırda Beklet, Connected Standby (InstantGo) özelliğine sahip bilgisayarlarda kullanılamaz.
  • Hazırda Beklet bazı masaüstü bilgisayarda kullanılmayabilir.

Öncelikle -olası bir kafa karışıklığna karşı- bir bilgilendirme yapayım: Yukarıda da bahsettiğim gibi Windows 10 varsayılan olarak Hazırda Beklet kabiliyetine sahiptir. Yani Güç Seçenekleri'nde Hazırda Beklet'in bulunmaması ya da sizin güç seçeneklerinden Hazırda Beklet'i çıkarmanız bu özelliğin devre dışı olduğu anlamına gelmez. Eğer Hazırda Beklet'i devre dışı bırakmak istiyorsanız (Bu aynı zamanda Hızlı Başlatma öelliğini de devre dışı bırakır. Bkz. Windows 8 Neden Hızlı Başlıyor? "Hızlı Başlat" Nedir, Devre dışı Bırakılabilir mi, Bırakmalı mıyım?) altta linkini verdiğim makaleyi uygulamanız gerekir. Ayrıca bu makaleyi uygularken Hazırda Beklet seçeneği çıkmazsa sisteminizdeki kullanıcılardan biri bu özelliği devre dışı bırakmış demektir ve yine aynı makale ile Hazırda Beklet özelliğini etkinleştirebilirsiniz;

1- Denetim Masası\Donanım ve Ses\Güç Seçenekleri yolunu izleyin ve sol taraftan Güç düğmelerinin yapacaklarını seçin bağlantısına tıklayın.


2-  Açılan pencerede Şu anda kullanılmayan ayarları değiştir seçeneğine tıklayın,


       ardından pencereyi aşağı doğru kaydırın ve  Hazırda Beklet'i eklemek istiyorsanız Hazırda Beklet seçeneğini işaretleyin, kaldırmak istiyorsanız işareti temizleyin.


3- Değişiklikleri kaydet butonu ile kaydedin ve çıkın.


SONUÇ;

Etiketler

3. Parti Programlar (22) Ağ ve İnternet (81) Arama (14) Arama geçmişini temizleme (3) Bakım (7) BAŞLANGIÇ ekranı (76) Bilgilendirme (120) Bilgisayar kullanım geçmişini temizleme (8) BitLocker (13) Bluetooth (5) Bulut Veri Yönetimi (17) Dil ve Bölge ayarları (6) Donanım (12) Dosya Gezgini (150) Dosya Gezgini Gezinti Bölmesi. (17) Dosya ve Klasörler (64) Dual Boot (9) Ebeveyn Denetimleri (2) Ev Grubu (9) Fare (Mouse) (6) Geri dönüşüm Kutusu (2) Giriş seviyesi kullanıcı için (106) Görev Çubuğu (17) Görev Zamanlama (11) Görünüm ve Kişiselleştirme (236) Güç seçenekleri (36) Güvenlik (90) Hepsi (761) Hizmetler (6) Internet Explorer (31) İleri seviye kullanıcı için (27) İpucu (102) İzinler (50) Kısayollar (92) Kitaplıklar (57) Kullanıcı Hesapları/Profilleri (45) Kullanışlılığı arttırma (91) Kurtarma Araçları (31) Lisans Yönetimi (6) Masaüstü (33) Microsoft Mağazası ve Uygulamaları (83) Ongörünümler (4) Onyükleme (13) Onyükleme esnasında sorun çözme (23) Onyükleme süreci (5) Optimizasyon (70) Oturum Açma/Kapama/Kilit Ekranı (30) Parolalar ve Parola sorunları (24) Paylaşım (20) Performans (18) Sabit Disk (12) Sabit disk yönetimi ve bölümleme (12) Sağ Tuş -Gönder- Menüsü (3) Sağ tuş menüsü (35) Sanal Makina/Disk (11) Sistem araçları (64) Sistem Onarımı (30) Sistem Yönetimi (70) SkyDrive (17) Sorun önleme (19) Sorunlar ve sorun çözümleri (95) Şerit (91) Uygulama Çubuğu (3) Uygulamalar Ekranı (8) Varsayılan Programlar ve Dosya adı uzantıları (9) Varsayılana dönme/Sıfırlama (32) Veri kurtarma (7) Veri yedekleme (11) Windows 8 kurulumları hakkında herşey (62) Windows 8 TEMEL KONU (103) Windows Başlangıcı/Kapanışı (7) Windows Defender (9) Windows özellikleri/Bileşenleri (82) Windows To Go (8) Windows Yedekleme (8) Yedekleme ve Geri Yükleme (40) Yenilikler Modülü (3)

Arşiv

Son yorumlar

Twitter

Facebook

İzleyiciler

Rastgele

item