nwindows8

Windows 8: Otomatik Sıralamayı Devre Dışı Bırakmak/Rastgele Yerleşimi Etkinleştirmek


          Bildiğiniz gibi Windows 8 -varsayılan olarak- bir klasör içindeki nesneleri alfabetik olarak sıralar ve bunu değiştirmeniz mümkün değildir. Örneğin, isimleri 1, a, c ve d olan aynı türden 4 nesne, Windows 8 tarafından otomatik olarak yazdığım sırayla sıralanacaktır ve siz isteseniz dahi örneğin d nesnesini alıp a ve c nesnelerinin arasına taşıyamazsınız. (Altta 3. resim)
         Ayrıca -Masaüstünde yaptığınız gibi- Dosya Gezgini içindeki öğeleri alıp rastgele bir yere bırakamazsınız. (Altta ilk 2 resim)
         İşte bütün bu kısıtlamalar hoşunuza gitmiyorsa buyrun. Ancak uyarayım bu yazı sadece Windows 8 için geçerlidir. Diğer Windows sürümlerinde uygulamayın!
Notlar...


 • Makaleyi hangi yönde uygularsanız uygulayın bütün klasör ve dosya görünümleriniz varsayılana sıfırlanacak.
 • Otomatik sıralamayı devre dışı bıraktığınızda üstteki ilk 2 resimde gördüğünüz olayı yapabilmeniz için öğeler Çok büyük simgeler, Büyük simgeler, Orta boyutlu simgeler, Küçük simgeler veya Döşemeler görünümünde olmalıdır.
 • Otomatik sıralamayı devre dışı bıraktığınızda eğer klasördeki öğeler Ad'a göre değil Tür'e göre sıralanmışsa üstteki ilk 2 resimde gördüğünüz olayı Çok büyük simgeler, Büyük simgeler, Orta boyutlu simgeler, Küçük simgeler veya Döşemeler görünümünde olsanız dahi yapamazsınız.
 • Otomatik sıralamayı devre dışı bıraktığınızda üstteki 3. resimde gördüğünüz olayı (Alfabetik sıralamayı devre dışı bırakmak) yapabilmeniz için öğeler Ayrıntılar görünümünde olmalıdır.
 • Otomatik sıralamayı devre dışı bırakıp, Ayrıntılar görünümünde dosya sıralamalarını değiştirdikten sonra dosya görünümlerini başka bir dosya görünümüne çevirirseniz yaptığınız değişiklikler sıfırlanacaktır.
 • Bu makale otomatik sıralamayı devre dışı bırakmaya ana Kitaplıklar penceresinde izin verse de otomatik sırlamayı devre dışı bırakma Kitaplıklarda (Örneğin, Belgeler, Resimler vs.) geçerli olmayacaktır.

1- Buradan Otm_Sırl_devre dışı bırak_Etkinleştir.exe dosyasını indirin.


2- Dosyaya çift tıklayın ve Çıkart deyin. Dosyalar varsayılan olarak Masaüstüne çıkarılacak.


 • İsterseniz Çıkart butonuna basmadan önce çıkarılacağı lokasyonu değiştirebilirsiniz.
 • Çıkartma işlemi bittikten sonra indirdiğiniz dosyayı silebilirsiniz.
3- Eğer Windows Smart Screen uyarısı çıkarsa önce Ek Bilgi'ye sonra Yine de Çalıştır'a tıklayın.


 • Bu çıkan uyarı ve dosyanın .exe formatında olması sizi tedirgin ediyorsa WinRar ya da benzeri bir araçla sağ tıklayıp Çıkar diyerek dosyaları ayıklayabilirsiniz.

4- Masaüstünde oluşan Otm_Sırl_devre dışı bırak_Etkinleştir klasörünün içinde 2 adet Kayıt Defteri anahtarı olduğunu göreceksiniz;


 • Otomatik sırlamayı devre dışı bırak
 • Otomatik sırlamayı etkinleştir (Varsayılan)


5- İhtiyacınız olan Kayıt Defteri anahtarına çift tıklayın ve gereken onayları verin.İşiniz bittikten sonra Masaüstündeki  Otm_Sırl_devre dışı bırak_Etkinleştir klasörünü de silebilirsiniz.

Etiketler

3. Parti Programlar (22) Ağ ve İnternet (81) Arama (14) Arama geçmişini temizleme (3) Bakım (7) BAŞLANGIÇ ekranı (76) Bilgilendirme (120) Bilgisayar kullanım geçmişini temizleme (8) BitLocker (13) Bluetooth (5) Bulut Veri Yönetimi (17) Dil ve Bölge ayarları (6) Donanım (12) Dosya Gezgini (150) Dosya Gezgini Gezinti Bölmesi. (17) Dosya ve Klasörler (64) Dual Boot (9) Ebeveyn Denetimleri (2) Ev Grubu (9) Fare (Mouse) (6) Geri dönüşüm Kutusu (2) Giriş seviyesi kullanıcı için (106) Görev Çubuğu (17) Görev Zamanlama (11) Görünüm ve Kişiselleştirme (236) Güç seçenekleri (36) Güvenlik (90) Hepsi (761) Hizmetler (6) Internet Explorer (31) İleri seviye kullanıcı için (27) İpucu (102) İzinler (50) Kısayollar (92) Kitaplıklar (57) Kullanıcı Hesapları/Profilleri (45) Kullanışlılığı arttırma (91) Kurtarma Araçları (31) Lisans Yönetimi (6) Masaüstü (33) Microsoft Mağazası ve Uygulamaları (83) Ongörünümler (4) Onyükleme (13) Onyükleme esnasında sorun çözme (23) Onyükleme süreci (5) Optimizasyon (70) Oturum Açma/Kapama/Kilit Ekranı (30) Parolalar ve Parola sorunları (24) Paylaşım (20) Performans (18) Sabit Disk (12) Sabit disk yönetimi ve bölümleme (12) Sağ Tuş -Gönder- Menüsü (3) Sağ tuş menüsü (35) Sanal Makina/Disk (11) Sistem araçları (64) Sistem Onarımı (30) Sistem Yönetimi (70) SkyDrive (17) Sorun önleme (19) Sorunlar ve sorun çözümleri (95) Şerit (91) Uygulama Çubuğu (3) Uygulamalar Ekranı (8) Varsayılan Programlar ve Dosya adı uzantıları (9) Varsayılana dönme/Sıfırlama (32) Veri kurtarma (7) Veri yedekleme (11) Windows 8 kurulumları hakkında herşey (62) Windows 8 TEMEL KONU (103) Windows Başlangıcı/Kapanışı (7) Windows Defender (9) Windows özellikleri/Bileşenleri (82) Windows To Go (8) Windows Yedekleme (8) Yedekleme ve Geri Yükleme (40) Yenilikler Modülü (3)

Arşiv

Son yorumlar

Twitter

Facebook

İzleyiciler

Rastgele

item