nwindows8

Windows 8 Kilit Ekranında Ekranı Kapatmak İçin Beklenecek Süre Ayarını Gelişmiş Güç Seçenekleri'ne Eklemek

          Başlık biraz karışık oldu ama açıklayayım. Windows 8 Güç Seçenekleri'nde zaten bilgisayar boşta olduğunda belli bir süre sonra ekranının aydınlatmasını kısma (Ekranı Karart) ve Ekranı Kapat seçeneği vardır. Bu seçeneklerle ayarladığınız süre boyunca bilgisayarda bir aktivite olmazsa ekranınız kararır veya kapatılır. Tekrar fare, ekran, klavye ya da touchpad kullanarak bilgisayarla etkileşime geçerseniz ekran tekrar açılır veya normal parlaklığna döner.

           Bu ayar aynı zamanda Kilit Ekranı içinde geçerlidir. Ancak oturumunuz açıkken ekranın kapanmasını istemiyorsanız ama kilitli iken ekranın belli bir süre sonunda kararmasını istiyorsanız ne yapacaksınız?

         Normalde Windows 8 üzerinde böyle bir ayar yoktur. Bu yazıda Windows 8, Gelişmiş Güç Seçenekleri/Ekran başlığı altına bu seçeneği nasıl ekleyeceğinizi anlatacağım. Altta örnekleri görüyorsunuz;


Bilgisayarda sadece AC güç kaynağı olduğu durumda Gelişmiş Güç Menüsü
(Örneğin bir Masaüstü bilgisayar)

Bilgisayarda pil veya UPS olduğunda Gelişmiş Güç Menüsü 


Notlar...


  • Bu ayar kullanıcı hesabınızla ilgili olduğundan sadece bilgisayarı kilitlediğinizde çalışacaktır. Oturum açma ekranında ya da oturumu kapattıktan sonra açılan ekranda doğal olarak çalışmayacaktır.
  • Eğer batarya ya da UPS desteği olan bir bilgisayar kullanıyorsanız (Örneğin bir notebook) ve Windows'un Ekranı Kapat ayarı Kilit Ekranını Kapatma süresinden daha az ise,  Ekranı Karart ayarı ekranı zamanlanandan önce kapatacaktır. Dolayısıyla bu ayarın işe yaraması için ya Ekranı Kapat seçeneğinin devre dışı olması ya da Kilit Ekranı için ayarladığınız süreden daha uzun olması gerekir.
1- Buradan Kilit_Ekranı_kapatma_süresi_Secenegi_EKLE-SİL.exe dosyasını indirin.


2- Dosyaya çift tıklayın ve Çıkart deyin. Dosyalar varsayılan olarak Masaüstüne çıkarılacak.


  • İsterseniz Çıkart butonuna basmadan önce çıkarılacağı lokasyonu değiştirebilirsiniz.
  • Çıkartma işlemi bittikten sonra indirdiğiniz dosyayı silebilirsiniz.
3- Eğer Windows Smart Screen uyarısı çıkarsa önce Ek Bilgi'ye sonra Yine de Çalıştır'a tıklayın.


  • Bu çıkan uyarı ve dosyanın .exe formatında olması sizi tedirgin ediyorsa WinRar ya da benzeri bir araçla sağ tıklayıp Çıkar diyerek dosyaları ayıklayabilirsiniz.

4- Masaüstünde oluşan Kilit_Ekranı_kapatma_süresi_Secenegi_EKLE-SİL klasörünün içinde 2 adet Kayıt Defteri anahtarı olduğunu göreceksiniz;


  • Kilit_Ekranı_kapatma_süresi_Secenegi_EKLE
  • Kilit_Ekranı_kapatma_süresi_Secenegi_SİL


5- İhtiyacınız olan Kayıt Defteri anahtarına çift tıklayın ve gereken onayları verin.İşiniz bittikten sonra Masaüstündeki Kilit_Ekranı_kapatma_süresi_Secenegi_EKLE-SİL klasörünü de silebilirsiniz.

Etiketler

3. Parti Programlar Ağ ve İnternet Arama Arama geçmişini temizleme Bakım BAŞLANGIÇ ekranı Bilgilendirme Bilgisayar kullanım geçmişini temizleme BitLocker Bluetooth Bulut Veri Yönetimi Dil ve Bölge ayarları Donanım Dosya Gezgini Dosya Gezgini Gezinti Bölmesi. Dosya ve Klasörler Dual Boot Ebeveyn Denetimleri Ev Grubu Fare (Mouse) Geri dönüşüm Kutusu Giriş seviyesi kullanıcı için Görev Çubuğu Görev Zamanlama Görünüm ve Kişiselleştirme Güç seçenekleri Güvenlik Hepsi Hizmetler Internet Explorer İleri seviye kullanıcı için İpucu İzinler Kısayollar Kitaplıklar Kullanıcı Hesapları/Profilleri Kullanışlılığı arttırma Kurtarma Araçları Lisans Yönetimi Masaüstü Microsoft Mağazası ve Uygulamaları Ongörünümler Onyükleme Onyükleme esnasında sorun çözme Onyükleme süreci Optimizasyon Oturum Açma/Kapama/Kilit Ekranı Parolalar ve Parola sorunları Paylaşım Performans Sabit Disk Sabit disk yönetimi ve bölümleme Sağ Tuş -Gönder- Menüsü Sağ tuş menüsü Sanal Makina/Disk Sistem araçları Sistem Onarımı Sistem Yönetimi SkyDrive Sorunlar ve sorun çözümleri Sorun önleme Şerit Uygulama Çubuğu Uygulamalar Ekranı Varsayılana dönme/Sıfırlama Varsayılan Programlar ve Dosya adı uzantıları Veri kurtarma Veri yedekleme Windows 8 kurulumları hakkında herşey Windows 8 TEMEL KONU Windows Başlangıcı/Kapanışı Windows Defender Windows özellikleri/Bileşenleri Windows To Go Windows Yedekleme Yedekleme ve Geri Yükleme Yenilikler Modülü

Arşiv

Son yorumlar

Twitter

Facebook

Google+

İzleyiciler

Rastgele

item