nwindows8

Windows 8: Üreticinizin Diskinize Gizlediği Kurtarma Bölümünü (Recovery Partition) USB Bellekte Oluşturmak ve Kullanmak

            Bu yazıda bilgisayarınızın sabit diskinde gizli olan kurtarma bölümünü (Recovery Partition) USB flash sürücüye ya da harici diske nasıl yedekleyebileceğinizi  ve gerektiğinde nasıl kullanabileceğinizi anlatacağım. Eğer USB flash sürücü kullanacaksanız bu sürücü minimum 16 GB olmalıdır.


Ayrıca Bkz. Windows 8: Sistem Kurtarma Sürücüsü (USB Bellek) Oluşturmak


  • Kullanacağınız USB sürücü tamamen silineceği için yedekleme gerekiyorsa yapın.


1- Windows logo tuşu Windows logo tuşu+tuşuna basarak Çalıştır'ı açın ve RecoveryDrive.exe yazarak Tamam deyin ya da


            Başlangıç ekranını açıp kurtarma yazın ve Ayarlar sekmesinde Kurtarma sürücüsü oluştur'a tıklatın.


2- Açılan pencerede Bilgisayardaki kurtarma bölümünü kurtarma sürücüsüne kopyalayın seçeneğini işaretleyip İleri deyin.


3- Eğer birden fazla çıkarılabilir sürücü varsa doğru sürücüyü seçtiğinizden emin olduktan sonra İleri deyin.


4- Uyarıyı okuyup anladıktan sonra İleri deyin.


5- Sistem Kurtarma Sürücüsü'nün oluşturulmasını bekleyin ve ardından Son tuşuna basarak işlemi sonlandırın...Not: Son aşamanın ekran alıntısını almayı unutmuşum. Kurtarma bölümünü kurtarma sürücüsüne kopyaladığınızda son aşamada sabit diskteki kurtarma bölümünü silmek isteyip istemediğiniz sorulur. -Yer darlığı yüzünden- Mecbur değilseniz silmeyin. Eğer illa silmek zorundaysanız önce oluşturduğunuz kurtarma sürücüsünü deneyip çalıştığını teyit edin ardından silin.

Kullanım...

A- Gelişmiş Başlangıç Menüsü'nü -Kurtarma sürücünüz bilgisayara takılı iken- linkte anlattığım gibi masaüstünden ya da bilgisayarı kurtarma sürücünüzden başlatarak açın. 

B-  Kullanacağınız Dil'i seçin.


C- Kullanmak istediğiniz klavye düzenini seçin.


D- Aygıt kullan seçeneğini seçin.


E- Kurtarma sürücünüzü seçin. (Benim durumunda JetFlash Transcend oluyor)


F-  Bilgisayaraınızı sıfırlayın seçeneğini seçin.


Artık yapmanız gereken beklemek. USB flash sürücünüzün  hızına bağlı olarak bu işlem 5-30 dakika arasında sürecektir.

Etiketler

3. Parti Programlar (22) Ağ ve İnternet (81) Arama (14) Arama geçmişini temizleme (3) Bakım (7) BAŞLANGIÇ ekranı (76) Bilgilendirme (120) Bilgisayar kullanım geçmişini temizleme (8) BitLocker (13) Bluetooth (5) Bulut Veri Yönetimi (17) Dil ve Bölge ayarları (6) Donanım (12) Dosya Gezgini (150) Dosya Gezgini Gezinti Bölmesi. (17) Dosya ve Klasörler (64) Dual Boot (9) Ebeveyn Denetimleri (2) Ev Grubu (9) Fare (Mouse) (6) Geri dönüşüm Kutusu (2) Giriş seviyesi kullanıcı için (106) Görev Çubuğu (17) Görev Zamanlama (11) Görünüm ve Kişiselleştirme (236) Güç seçenekleri (36) Güvenlik (90) Hepsi (761) Hizmetler (6) Internet Explorer (31) İleri seviye kullanıcı için (27) İpucu (102) İzinler (50) Kısayollar (92) Kitaplıklar (57) Kullanıcı Hesapları/Profilleri (45) Kullanışlılığı arttırma (91) Kurtarma Araçları (31) Lisans Yönetimi (6) Masaüstü (33) Microsoft Mağazası ve Uygulamaları (83) Ongörünümler (4) Onyükleme (13) Onyükleme esnasında sorun çözme (23) Onyükleme süreci (5) Optimizasyon (70) Oturum Açma/Kapama/Kilit Ekranı (30) Parolalar ve Parola sorunları (24) Paylaşım (20) Performans (18) Sabit Disk (12) Sabit disk yönetimi ve bölümleme (12) Sağ Tuş -Gönder- Menüsü (3) Sağ tuş menüsü (35) Sanal Makina/Disk (11) Sistem araçları (64) Sistem Onarımı (30) Sistem Yönetimi (70) SkyDrive (17) Sorun önleme (19) Sorunlar ve sorun çözümleri (95) Şerit (91) Uygulama Çubuğu (3) Uygulamalar Ekranı (8) Varsayılan Programlar ve Dosya adı uzantıları (9) Varsayılana dönme/Sıfırlama (32) Veri kurtarma (7) Veri yedekleme (11) Windows 8 kurulumları hakkında herşey (62) Windows 8 TEMEL KONU (103) Windows Başlangıcı/Kapanışı (7) Windows Defender (9) Windows özellikleri/Bileşenleri (82) Windows To Go (8) Windows Yedekleme (8) Yedekleme ve Geri Yükleme (40) Yenilikler Modülü (3)

Arşiv

Son yorumlar

Twitter

Facebook

İzleyiciler

Rastgele

item