nwindows8

Windows 8: "Düğmeleri Aç" Kısayolu Oluşturmak ve Fare ile Çalıştırmak

           Daha önce açık pencerelerin yönetimiyle ilgili Windows 8'de Açık Pencerelerin Yönetimi  adlı 3 yazı yazmış ve açık pencerelerle baş etmek için farenizi nasıl kullanacağınızı anlatmıştım.

          Bilgisayarınızı kullanırken bazı Windows 8 işlevlerini fare tuşlarına atayarak bilgisayar kullanımınızı pratikleştirmeye yönelik ipuçlarının yer aldığı bu seriye bir süre  daha devam edeceğim. Bu yazının konusu ise Düğmeleri Aç kısayolu olacak. Diğer yazılardan istedikleriniz ile (Tabii bu birazda farenizdeki ekstra tuşların sayısına bağlı) kombine edip kullanarak çalışmalarınızı hızlandırabilir ve bilgisayar kullanım konforunuzu arttırabilirsiniz.


Düğmeler (Masaüstünde)

Düğmeler (Başlangıç'da)
1- Buradan  Düğmeleri Aç (Masaüstünde).rar ya da buradan Düğmeleri Aç (Başlangıç'da).rar dosyasını indirin.


İkisi arasındaki fark şu: Düğmeleri Aç (Masaüstünde) dosyası nerede çalıştırırsanız çalıştırın Düğmeler'i Masaüstünde açar. Düğmeleri Aç (Başlangıç'da) dosyası ise nerede çalıştırırsanız çalıştırın Düğmeler'i Başlangıç'da açar.2- Sıkıştırılmış dosyayı açtığınızda içinden benim oluşturduğum Düğmeleri Aç.exe dosyası çıkacak. Düğmeleri Aç.exe kurulum istemeyen ve zararsız bir uygulama. (Burada  ve burada VirusTotal tarama sonucunu görebilirsiniz) Bu dosyayı bilgisayarınızda silinmeyeceği arka planda bir lokasyona atın. (Örneğin Belgeler)


3- Ardından Düğmeleri Aç.exe dosyasına sağ tıklatın ve Gönder ► Masaüstü (kısayol oluştur) yolunu izleyerek Masaüstünde kısayol oluşturun.

4- Başlangıç'da da kullanmak istiyorsanız Düğmeleri Aç.exe dosyasına tekrar sağ tıklatın ve Başlangıç ekranına sabitle'ye tıklatın.         Artık bu kısayola çift tıklatarak Düğmeleri açabilirsiniz. Ancak bu pek kullanışlı değil çünkü zaten Düğmeler'i kolayca açabiliyoruz.. Peki bu kısayol ne işimize yarayacak?

         Bu sorunun cevabını şöyle vereyim: Bu kısayolu nasıl oluşturacağınızı anlatırken zaten kısayolu kullanın diye değil bu kısayola klavye kısayolu atayın diye anlattım. Klavye kısayolu atadıktan sonra da  bu klavye kısayolunu farenizle ilişkilendireceksiniz. (Tabii bunun için ekstra tuşları olan ve bu tuşları programlanabilir bir fareniz olması gerek. Bu sayfaları okuyacak kadar bilgisayar ile ilgiliyseniz çoğunuzda bu tip farelerin olduğunu tahmin ediyorum.)


       Ben Logitech bir fare kullandığım için konuyu Logitech farelerin kontrolünü sağlayan SetPoint yazılımı üzerinden anlatacağım. Sizin fareniz farklı bir marka ise o markanın sağladığı yazılımı kullanarak ve aynı mantıkla makaleyi uygulayabilirsiniz.

5- Farenizi kontrol eden yazılımı açın ve dilediğiniz tuşa dilediğiniz bir klavye kombinasyonunu atayın. Ancak bu klavye kısayolu Ctrl+Alt+Dilediğiniz bir harf ya da Ctrl+Shift+Dilediğiniz bir harf  şeklinde olmalı. Ben Ctrl+Alt+K kombinasyonunu kullanıyorum ve bu tuş kombinasyonunu faremin yandaki 2 tuşundan birine atıyorum.


Daha önceden diğer tuşa Pencereye Atla'yı faremin üzerinde bulunan tuşa da Masaüstünü Göster'i atadığım için bu özellikler tamamen parmağımın ucunda oluyor. fare modelinize göre dilediğiniz gibi yapılandırabilirsiniz.

6-  Oluşturduğunuz kısayola 7. adımda fareye atadığınız klavye kısayolunun aynısını  atayın.  Ben 5. adımda Ctrl+Alt+K kombinasyonunu kullandığım için bu adımda da aynı tuş kombinasyonunu kullanıyorum.


Neden önce fareye atama yaptığımızı merak edebilirsiniz. Bunun sebebi eğer önce kısayola klavye kısayolunu atarsanız fareye atama sırasında Düğmeler açılacağından sorun yaşarsınız.


Hepsi bu. Buna benzer diğer ipuçlarına sitrenin yan kolonunda bulunan Etiketler bölümünde Fare etiketine tıklatarak ulaşabilirsiniz...

Etiketler

3. Parti Programlar (22) Ağ ve İnternet (81) Arama (14) Arama geçmişini temizleme (3) Bakım (7) BAŞLANGIÇ ekranı (76) Bilgilendirme (120) Bilgisayar kullanım geçmişini temizleme (8) BitLocker (13) Bluetooth (5) Bulut Veri Yönetimi (17) Dil ve Bölge ayarları (6) Donanım (12) Dosya Gezgini (150) Dosya Gezgini Gezinti Bölmesi. (17) Dosya ve Klasörler (64) Dual Boot (9) Ebeveyn Denetimleri (2) Ev Grubu (9) Fare (Mouse) (6) Geri dönüşüm Kutusu (2) Giriş seviyesi kullanıcı için (106) Görev Çubuğu (17) Görev Zamanlama (11) Görünüm ve Kişiselleştirme (236) Güç seçenekleri (36) Güvenlik (90) Hepsi (761) Hizmetler (6) Internet Explorer (31) İleri seviye kullanıcı için (27) İpucu (102) İzinler (50) Kısayollar (92) Kitaplıklar (57) Kullanıcı Hesapları/Profilleri (45) Kullanışlılığı arttırma (91) Kurtarma Araçları (31) Lisans Yönetimi (6) Masaüstü (33) Microsoft Mağazası ve Uygulamaları (83) Ongörünümler (4) Onyükleme (13) Onyükleme esnasında sorun çözme (23) Onyükleme süreci (5) Optimizasyon (70) Oturum Açma/Kapama/Kilit Ekranı (30) Parolalar ve Parola sorunları (24) Paylaşım (20) Performans (18) Sabit Disk (12) Sabit disk yönetimi ve bölümleme (12) Sağ Tuş -Gönder- Menüsü (3) Sağ tuş menüsü (35) Sanal Makina/Disk (11) Sistem araçları (64) Sistem Onarımı (30) Sistem Yönetimi (70) SkyDrive (17) Sorun önleme (19) Sorunlar ve sorun çözümleri (95) Şerit (91) Uygulama Çubuğu (3) Uygulamalar Ekranı (8) Varsayılan Programlar ve Dosya adı uzantıları (9) Varsayılana dönme/Sıfırlama (32) Veri kurtarma (7) Veri yedekleme (11) Windows 8 kurulumları hakkında herşey (62) Windows 8 TEMEL KONU (103) Windows Başlangıcı/Kapanışı (7) Windows Defender (9) Windows özellikleri/Bileşenleri (82) Windows To Go (8) Windows Yedekleme (8) Yedekleme ve Geri Yükleme (40) Yenilikler Modülü (3)

Arşiv

Son yorumlar

Twitter

Facebook

İzleyiciler

Rastgele

item