nwindows8

Windows 8 ve 10: Yerel Hesap Parolasını NT Password Aracı ile Sıfırlamak...

Geçenlerde yerel hesap şifresini unutan Windows 8/10 kullanıcıları için -hiçbir harici araç/uygulama kullanmadan uygulayabilecekleri- iki yazı yazmıştım:

  1. Yerel Hesap Parolanızı Unuttunuz! (I)
  2. Yerel Hesap Parolanızı Unuttunuz! (II)

Bu yazıda ise daha genel ve bahsettiğim makaleye bir alternatif olacak başka bir yöntemi anlatacağım. Bu yöntemde Offline Windows Password & Registry Editor adında bir araç kullanacağız. Bu aracı daha önce Windows Vista ve Windows 7 bölümlerinde de anlatmıştım ama geçen zamanda versiyon değişiklikleri olduğu için burada tekrarlıyorum. Bu makaleyi bütün Windows sürümlerinde uygulayabilirsiniz...


Offline Windows Password & Registry Editor oldukça eski ve artık güncellenmeyen bir araç. Bu yüzden GPT ve Windows 8/10 desteği yok. Eğer bilgisayarınızda UEFI olarak kurulmuş bir Windows varsa veya bilgisayarınız Windows 8/10 önyüklü geldiyse bu araç işinizi görmeyecektir. Ana makalede yer alan diğer yöntemleri kullanın lütfen...


1- Öncelikle Offline Windows Password & Registry Editor'u indirmemiz gerekiyor. Bunun için buraya gidin ve sayfanın en üstündeki Bootdısk butonuna tıklayın.


2- Altlara doğru indiğinizde Download bölümünü göreceksiniz. En üstteki -açıklamasında Bootable CD image yazan-  ISO imajını indirin. (Sıkıştırılmış bir şekilde indireceksiniz. İndirdiğiniz arşivi WinRar yada benzeri bir araçla ayıklayın) 

3- Bu iso imajını bir CD ya da DVD'ye -önyüklenebilir olarak- yazdırın ya da USB belleğe -önyüklenebilir olarak- atın.

4- Bilgisayarı oluşturduğunuz medyadan başlatın. (Önyükleyin)

5-  Karşınıza alttaki ekran çıkacak. Enter'a basarak geçin.


6- Eğer sisteminizde birden fazla disk varsa yada tek diskiniz olmasına rağmen bu disk bölüntülere ayrılmış durumda ise bu diskler yada bölüntüler listelenecek. Windows'un yüklü olduğu diski seçmelisiniz. Bunu da boyutlarına bakarak kolayca ayırt edebilirsiniz. Benim sistemimde Windows'un yüklü olduğu bölüntü 2 numaralı bölüntü. 2 değerini girip Enter'a basıyorum.


7- Varsayılan olarak doğru adres seçili olacağı için birşey girmenize gerek yok. Enter'a basın  sadece.


8- Yine varsayılan olarak bizim kullanacağımız seçenek (Password Resetseçili olduğu için yine sadece Enter'a basmanız yeterli.


9- Yine varsayılan olarak bizim kullanacağımız seçenek (Edit User Data and Password) seçili olduğu için yine sadece Enter'a basmanız yeterli.


10- Sistemdeki kullanıcı hesapları listelecek. Şifresini sıfırlamak istediğiniz hesabın adını listede verildiği şekilde yazın. Ben kendi kullanıcı adımı yazıyorum, yani; Nonpasaran11- Yine varsayılan olarak bizim kullanacağımız (Clear (blank) user password) seçili olduğu için yine sadece Enter'a basmanız yeterli.


12- İşlemin başarılı olduğuna dair bir mesaj alacaksınız. (Yeşil ile işaretlenmiş alan) Çıkmak için ! (Ünlem işareti) karakterini girin ve Enter'a basın.


13-  Çıkmak için q (Quit) karakterini girin ve Enter'a basın.


14- Son olarak yaptığınız değişiklikleri kaydetmek isteyip istemediğiniz sorulacak. y (Yes) yazın ve Enter'a basın. Ardından Offline Windows Password & Registry Editor'den çıkmak ve sistemi yeniden başlamak için CTRL + ALT + DEL tuşlarına beraber basın.


15- Artık oturum açabiliyor olmanız gerek. Altta makalenin uygulanışını seyredebilirsiniz. (Yüksek çözünürlükte ve Tam Ekran seyretmenizi tavsiye ederim)


Etiketler

3. Parti Programlar (22) Ağ ve İnternet (81) Arama (14) Arama geçmişini temizleme (3) Bakım (7) BAŞLANGIÇ ekranı (76) Bilgilendirme (120) Bilgisayar kullanım geçmişini temizleme (8) BitLocker (13) Bluetooth (5) Bulut Veri Yönetimi (17) Dil ve Bölge ayarları (6) Donanım (12) Dosya Gezgini (150) Dosya Gezgini Gezinti Bölmesi. (17) Dosya ve Klasörler (64) Dual Boot (9) Ebeveyn Denetimleri (2) Ev Grubu (9) Fare (Mouse) (6) Geri dönüşüm Kutusu (2) Giriş seviyesi kullanıcı için (106) Görev Çubuğu (17) Görev Zamanlama (11) Görünüm ve Kişiselleştirme (236) Güç seçenekleri (36) Güvenlik (90) Hepsi (761) Hizmetler (6) Internet Explorer (31) İleri seviye kullanıcı için (27) İpucu (102) İzinler (50) Kısayollar (92) Kitaplıklar (57) Kullanıcı Hesapları/Profilleri (45) Kullanışlılığı arttırma (91) Kurtarma Araçları (31) Lisans Yönetimi (6) Masaüstü (33) Microsoft Mağazası ve Uygulamaları (83) Ongörünümler (4) Onyükleme (13) Onyükleme esnasında sorun çözme (23) Onyükleme süreci (5) Optimizasyon (70) Oturum Açma/Kapama/Kilit Ekranı (30) Parolalar ve Parola sorunları (24) Paylaşım (20) Performans (18) Sabit Disk (12) Sabit disk yönetimi ve bölümleme (12) Sağ Tuş -Gönder- Menüsü (3) Sağ tuş menüsü (35) Sanal Makina/Disk (11) Sistem araçları (64) Sistem Onarımı (30) Sistem Yönetimi (70) SkyDrive (17) Sorun önleme (19) Sorunlar ve sorun çözümleri (95) Şerit (91) Uygulama Çubuğu (3) Uygulamalar Ekranı (8) Varsayılan Programlar ve Dosya adı uzantıları (9) Varsayılana dönme/Sıfırlama (32) Veri kurtarma (7) Veri yedekleme (11) Windows 8 kurulumları hakkında herşey (62) Windows 8 TEMEL KONU (103) Windows Başlangıcı/Kapanışı (7) Windows Defender (9) Windows özellikleri/Bileşenleri (82) Windows To Go (8) Windows Yedekleme (8) Yedekleme ve Geri Yükleme (40) Yenilikler Modülü (3)

Arşiv

Son yorumlar

Twitter

Facebook

İzleyiciler

Rastgele

item