nwindows8

Windows 8 ve 10: Windows Yedekleme'yi Sıfırlamak

      Daha önce Windows Yedekleme'yi nasıl ayarlayabileceğinizi anlatmıştım. Bu yazıda ise Windows Yedekleme konumunu nasıl sıfırlayabileceğinizi göstereceğim.

      "Buna nerede ihtiyaç duyabilirim?" sorusu aklınıza gelebilir. Onu da açıklayayaım: Windows Yedekleme'nin aldığı yedekleri sabit diskinizden elle silseniz ve yedeklemeye dair ortalıkta hiçbir dosya olmasa bile Windows Yedekleme sayfası ilk durumuna dönmüyor. (Bunun sebebi harici medya kullanılabilme ihtimali. Bir hata yok yani ortada.) Bu durumda bu yazıyı uygularsanız ilk konumuna yani hiç yedeklenme ayarlanmadığı duruma geri dönecek... (Alttaki resimler)

D sürücümdeki yedekleri elle sildiğim halde
Windows Yedekleme kendini sıfırlamıyor. 

Bunun sebebi yedeğin harici medyada olabileceği ihtimalini değerlendirmesi
Yazıyı uyguladıktan sonra ilk haline dönüyor...


1- Buradan Windows_Yedekleme_Sıfırla.rar dosyasını indirin.

2- Sisteminizde .rar dosyalarını açacak bir yazılım yüklü olup olmadığına bağlı olarak şunlardan birini yapın;

  • Rar dosyalarını açabilen bir yazılım (WinRar, 7-Zip, WinZip vb.) yüklüyse dosyaya çift tıklatmanız ya da sağ tıklatıp kullandığınız yazılıma göre değişebilen seçenekleri kullanmanız yeterli. Dosyaları Masaüstüne ayıklayın.
  • Rar dosyalarını açabilen bir yazılım yüklü değilse buradan WinRar ya da buradan 7-Zip programını ücretsiz olarak indirebilirsiniz. 

3- Masaüstünde oluşan Windows_Yedekleme_Sıfırla klasörünün içinde bir Kayıt Defteri anahtarı olduğunu göreceksiniz;

  • Windows_Yedekleme_Sıfırla.reg

4-Bu Kayıt Defteri anahtarına çift tıklayın ve gereken onayları verin.


İşiniz bittikten sonra Masaüstündeki Windows_Yedekleme_Sıfırla klasörünü ve indirdiğiniz .rar dosyasını silebilirsiniz.
5- Çalıştır'ı açın ve taskschd.msc yazıp Enter'a basın.

6- Açılan Görev Zamanlayıcı'da sol taraftan Görev Zamanlayıcı Kitaplığı\Microsoft\Windows\WindowsBackup yolunu izleyin. Ardından ortada göreceğiniz (Varsa. Yoksa Görev Zamanlayıcı'yı kapatın) Automatic Backup öğesine sağ tıklayarak Sil'e tıklatın.


7- Onay verin ve Görev Zamanlayıcı'yı kapatın.Etiketler

3. Parti Programlar (22) Ağ ve İnternet (81) Arama (14) Arama geçmişini temizleme (3) Bakım (7) BAŞLANGIÇ ekranı (76) Bilgilendirme (120) Bilgisayar kullanım geçmişini temizleme (8) BitLocker (13) Bluetooth (5) Bulut Veri Yönetimi (17) Dil ve Bölge ayarları (6) Donanım (12) Dosya Gezgini (150) Dosya Gezgini Gezinti Bölmesi. (17) Dosya ve Klasörler (64) Dual Boot (9) Ebeveyn Denetimleri (2) Ev Grubu (9) Fare (Mouse) (6) Geri dönüşüm Kutusu (2) Giriş seviyesi kullanıcı için (106) Görev Çubuğu (17) Görev Zamanlama (11) Görünüm ve Kişiselleştirme (236) Güç seçenekleri (36) Güvenlik (90) Hepsi (761) Hizmetler (6) Internet Explorer (31) İleri seviye kullanıcı için (27) İpucu (102) İzinler (50) Kısayollar (92) Kitaplıklar (57) Kullanıcı Hesapları/Profilleri (45) Kullanışlılığı arttırma (91) Kurtarma Araçları (31) Lisans Yönetimi (6) Masaüstü (33) Microsoft Mağazası ve Uygulamaları (83) Ongörünümler (4) Onyükleme (13) Onyükleme esnasında sorun çözme (23) Onyükleme süreci (5) Optimizasyon (70) Oturum Açma/Kapama/Kilit Ekranı (30) Parolalar ve Parola sorunları (24) Paylaşım (20) Performans (18) Sabit Disk (12) Sabit disk yönetimi ve bölümleme (12) Sağ Tuş -Gönder- Menüsü (3) Sağ tuş menüsü (35) Sanal Makina/Disk (11) Sistem araçları (64) Sistem Onarımı (30) Sistem Yönetimi (70) SkyDrive (17) Sorun önleme (19) Sorunlar ve sorun çözümleri (95) Şerit (91) Uygulama Çubuğu (3) Uygulamalar Ekranı (8) Varsayılan Programlar ve Dosya adı uzantıları (9) Varsayılana dönme/Sıfırlama (32) Veri kurtarma (7) Veri yedekleme (11) Windows 8 kurulumları hakkında herşey (62) Windows 8 TEMEL KONU (103) Windows Başlangıcı/Kapanışı (7) Windows Defender (9) Windows özellikleri/Bileşenleri (82) Windows To Go (8) Windows Yedekleme (8) Yedekleme ve Geri Yükleme (40) Yenilikler Modülü (3)

Arşiv

Son yorumlar

Twitter

Facebook

İzleyiciler

Rastgele

item