nwindows8

Windows Vista, Windows 7 ve Windows 8'de SkyDrive Masaüstü Uygulamasını Kurmak/Kaldırmak

       SkyDrive bulut tabanlı bir veri depolama seçeneği olup verilerinizi Microsoft sunucularında -Microsoft hesabınızla korunan- yedeklemenizi ve dilediğinizde dilediğiniz bilgisayarda kullanmanızı sağlar. Bu sayede belli bir bilgisayara bağımlı olmadan internete bağlı herhangi bir bilgisayardan verilerinize, resimlerinize projelerinize erişip çalışmalarınıza devam edebilirsiniz.


       Windows 8'de SkyDrive'daki dosyalarınıza erişebilmek için SkyDrive -BaşlangıçUygulaması kullanmak zorundaydınız. Dosya Gezgini'ni kullanarak SkyDrive klasörlerinizde gezinmek istediğinizde ise SkyDrive Masaüstü uygulamasını kurmak zorundaydınız.

           Windows 8.1 ile ise bu durum değişti. SkyDrive artık sisteme iyice gömülmüş durumda ve hiçbir uygulama gereksinimi olmadan direkt Dosya Gezgini'nden SkyDrive klasörlerine ulaşılabiliyor.

           Bu yazıda Windows Vista, Windows 7 ve Windows 8'de SkyDrive masaüstü uygulamasını nasıl kurup kaldırabileceğinizi anlatacağım...
Önemli!


Masaüstü uygulamasındaki özellikler artık Windows 8.1'de  yerleşik olarak sunuluyor. Bunun sonucu olarak Masaüstü uygulaması ayarları ve durum bilgileri artık Bildirim Alanı'nda görüntülenmiyor. SkyDrive sürümünüzde bir eşitleme sorunu varsa SkyDrive uygulamasını açarak konu hakkında daha fazla bilgi görüntüleyebilirsiniz. Windows 8.1 çalıştıran herhangi bir bilgisayara masaüstü uygulamasını yüklerseniz Kurulum görünmez.

Senkronizasyon yönetmindeki değişiklikler;

Öğeleri çevrimdışı kullanılabilir duruma getirmek eskiden kullandığımız eşitlemenin yerini almış durumda ve artık eşitlemediğiniz öğelere göz atabilirsiniz. Senkronizasyon ayarları ise Windows 8.1'e nasıl geçtiğinize göre değişiklik gösterir;


  • Windows 8.1'e yükseltirken dosyalarınızı ve ayarlarınızı korumayı seçerseniz, başlangıçta SkyDrive klasörünüzde eşitlediğiniz her şey çevrimdışı (Yani Internet'e bağlı olmanız gerekmez) kullanılabilir olur. Başka bir konumdan SkyDrive alanına yüklediğiniz her şey, varsayılan olarak yalnızca çevrimiçi (Yani Internet'e bağlı iken) kullanılabilir ve bilgisayarınızda akıllı dosyalar olarak görünür. Dosyaları nerede oluşturduğunuzdan bağımsız olarak dosyaların bilgisayarınızda çevrimdışı kullanılabilir olduğundan emin olmak için Çevrimdışıyken dosyalarınıza erişme adımlarını takip ederek öğeleri çevrimdışı kullanılabilir yapabilirsiniz.
  • Windows 8.1'e yükseltirken dosyalarınızı ve ayarlarınızı korumazsanız, SkyDrive klasörü yalnızca çevrimiçi kullanılabilir. İstediğiniz dosyaların bilgisayarınızda çevrimdışı kullanılabilir olduğundan emin olmak için Çevrimdışıyken dosyalarınıza erişme adımlarını takip ederek öğeleri çevrimdışı kullanılabilir yapabilirsiniz.


Bilgisayarınızdaki dosyalar getirilemez. 


Eskiden Skydrive.com'da oturum açarak bağlı bilgisayarlardan birinden (Söz konusu bilgisayarın Internet'e bağlı olması koşuluyla) dosya çekebiliyordunuz.  Örnek;
Ancak Windows 8.1 ile birlikte artık bu mümkün değil. Internete SkyDrive masaüstü uygulamasını yükleseniz bile Windows 8.1 veya Windows RT 8.1 çalıştıran bir bilgisayarda bulunan dosyaları getiremezsiniz. Öte yandan, SkyDrive masaüstü uygulamasının yüklü olduğu başka bilgisayarlardaki dosyaları getirmek için yine SkyDrive.com'a gidebilirsiniz.Kurulum...


1.1- SkyDrive masaüstü uygulamasını kurmanızın 2 yöntemi var; Windows Live Essentials ile birlikte ve sadece SkyDrive kurulum dosyalarını indirerek. Windows Live Esssentials ile alttaki ekran alıntılarında göebileceğiniz gibi kurabilirsiniz ama tavsiye etmiyorum çünkü kurulumdan sonra "Güncel değil" deyip SkyDrive kurulum dosyalarını indirip güncellemenizi istiyor yani boş yere uğraşmış oluyorsunuz. Bu yüzden direkt SkyDrive kurulum dosyalarını indirerek kurmanızı tavsiye ediyorum. Bunun için 2.2 adımına geçin.


2.2- Buradan SkyDrive masaüstü uygulamasını indirin. (İndirme linki sayfanın ortalarında-alttaki resim)

2.3- Kurulumu çalıştırın.
2.4- Başlayın butonuna tıklatarak devam edin.

2.5- Microsoft hesabı verilerinizi girin.

2.6- Oturumun açılmasını bekleyin.

2.7- İsterseniz bilgisayarınızdaki SkyDrive klasörünün konumunu değiştirebilirsiniz (Altta 2. resim) ama tavsiyem varsayılan konumunda bırakın ve direkt İleri'yi tıklatın.


2.8- Çıkan uyarıyı Bu konumu kullan butonuna tıklatarak geçin.

2.9- SkyDrive.com'da önemli miktarda veriniz varsa ve bunların hepsinin bilgisayarınıza inmesini istemiyorsanız (Hem veri kullanımı hem de disk alanı açısından bunu istemeyebilirsiniz) sadece eşitlenmesini istediğiniz klasörleri seçebilirsiniz. Aksi taktirde SkyDrive'ımdaki tüm dosya ve klasörler seçeneğini seçin.

2.10- Eğer SkyDrive hesabınızı ortak kullandığınız birileri varsa bu adımdaki seçiminiz önemli çünkü buradaki seçeneği işaretlerseniz SkyDrive.com da bu Microsoft hesabı ile oturum açan herhangi biri bilgisayarınızdaki hatta ağ konumlarınızdaki bütün dosyalara erişebilir. Bu seçeneği anlamak için bkz. SkyDrive: Bilgisayarınızdaki Dosyaları Alma Nedir, Nasıl Etkinleştirilir/Devre Dışı Bırakılır?

2.11- Artık SkyDrive kullanılabilir durumda. Ayarları Bildirim Alanı'ndaki SkyDrive simgesine sağ tıklatarak yapabilirsiniz...Kaldırma...2.1-  Denetim Masası/Program Kaldır yolunu izleyin ve SkyDrive öğesine sağ tıklatarak kaldırın...Etiketler

3. Parti Programlar (22) Ağ ve İnternet (81) Arama (14) Arama geçmişini temizleme (3) Bakım (7) BAŞLANGIÇ ekranı (76) Bilgilendirme (120) Bilgisayar kullanım geçmişini temizleme (8) BitLocker (13) Bluetooth (5) Bulut Veri Yönetimi (17) Dil ve Bölge ayarları (6) Donanım (12) Dosya Gezgini (150) Dosya Gezgini Gezinti Bölmesi. (17) Dosya ve Klasörler (64) Dual Boot (9) Ebeveyn Denetimleri (2) Ev Grubu (9) Fare (Mouse) (6) Geri dönüşüm Kutusu (2) Giriş seviyesi kullanıcı için (106) Görev Çubuğu (17) Görev Zamanlama (11) Görünüm ve Kişiselleştirme (236) Güç seçenekleri (36) Güvenlik (90) Hepsi (761) Hizmetler (6) Internet Explorer (31) İleri seviye kullanıcı için (27) İpucu (102) İzinler (50) Kısayollar (92) Kitaplıklar (57) Kullanıcı Hesapları/Profilleri (45) Kullanışlılığı arttırma (91) Kurtarma Araçları (31) Lisans Yönetimi (6) Masaüstü (33) Microsoft Mağazası ve Uygulamaları (83) Ongörünümler (4) Onyükleme (13) Onyükleme esnasında sorun çözme (23) Onyükleme süreci (5) Optimizasyon (70) Oturum Açma/Kapama/Kilit Ekranı (30) Parolalar ve Parola sorunları (24) Paylaşım (20) Performans (18) Sabit Disk (12) Sabit disk yönetimi ve bölümleme (12) Sağ Tuş -Gönder- Menüsü (3) Sağ tuş menüsü (35) Sanal Makina/Disk (11) Sistem araçları (64) Sistem Onarımı (30) Sistem Yönetimi (70) SkyDrive (17) Sorun önleme (19) Sorunlar ve sorun çözümleri (95) Şerit (91) Uygulama Çubuğu (3) Uygulamalar Ekranı (8) Varsayılan Programlar ve Dosya adı uzantıları (9) Varsayılana dönme/Sıfırlama (32) Veri kurtarma (7) Veri yedekleme (11) Windows 8 kurulumları hakkında herşey (62) Windows 8 TEMEL KONU (103) Windows Başlangıcı/Kapanışı (7) Windows Defender (9) Windows özellikleri/Bileşenleri (82) Windows To Go (8) Windows Yedekleme (8) Yedekleme ve Geri Yükleme (40) Yenilikler Modülü (3)

Arşiv

Son yorumlar

Twitter

Facebook

İzleyiciler

Rastgele

item