nwindows8

Windows 8 ve 10 BitLocker: Kurtarma Anahtarını Yedekleme

BitLocker Sürücü Şifrelemesi'ni kullanarak şifrelenmiş bir sürücünün şifresini çözmenin 2 yolu vardır:

  1. Kurulum esnasında belirlediğiniz parolayı ya da USB flash sürücüyü ya da akıllı kartı kullanırsınız -ki varsayılan kullanım şekli budur.
  2. 1. seçeneği uygulayamamanız durumunda kurulum esnasında size kurulum tarafından zorla bir yerlere kaydettirilen kurtarma anahtarını kullanırsınız.

Eğer şifrenizi unutur ya da başka sebeplerle sürücüye erişiminizi kaybederseniz kurtarma anahtarı burada devreye girer. Bkz. BitLocker Kurtarmasını Açmak

Kurtarma anahtarını ilk BitLocker kurulum aşamasında Microsoft hesabınıza, USB flash sürücüye veya bir klasöre kaydetmek ya da klasik yöntemi kullanarak bir kağıda yazdırmak zorundasınız. (Burada 11. adım) Aksi taktirde kurulum devam etmez.

Ancak sonradan kaydettiğiniz bu kurtarma anahtarı kaybedilebilir veya silinebilir. Bu durumda her zaman bir yenisini oluşturabilirsiniz. Tavsiyem kurtarma anahtarınızı mümkün olan bütün yöntemleri kullanarak farklı yerlere yedeklemeniz.


1Denetim Masası'nı açın (Simge görünümü) ve BitLocker Sürücü Şifrelemesi'ne tıklatın.


2- Kurtarma anahtarını yedeklemek istediğiniz sürücünün (Sistem veya sabit veri veya çıkartılabilir disk olabilir) yanındaki Kurtarma anahtarını yedekle bağlantısına tıklatın.


Her sürücünün kurtarma anahtarı farklıdır.


3- Sabit disklerdeki bir sürücünün mü yoksa çıkartılabilir bir sürücünün mü kurtarma anahtarını yedeklemek istediğinize bağlı olarak karşınıza farklı seçenekler çıkacak. İstediğiniz kadarını bir arada kullanabilirsiniz.

Sabit sürücülerde BitLocker kurtarma anahtarını yedekleme seçenekleri
Çıkartılabilir sürücülerde BitLocker kurtarma anahtarını yedekleme seçenekleri


Microsoft hesabına kaydet seçeneğini sadece bilgisayarınızı Microsoft Hesabı ile kullanıyorsanız ve hesabınız doğrulanmışsa kullanabilirsiniz. Başka bir deyişle Yerel hesaplar için bu seçenek kullanılabilir değildir. Daha fazla bilgi için Bkz. Kullanıcı Hesabı, Yerel Hesap ve Microsoft Hesabı Nedir?

İlgili konular...


Etiketler

3. Parti Programlar (22) Ağ ve İnternet (81) Arama (14) Arama geçmişini temizleme (3) Bakım (7) BAŞLANGIÇ ekranı (76) Bilgilendirme (120) Bilgisayar kullanım geçmişini temizleme (8) BitLocker (13) Bluetooth (5) Bulut Veri Yönetimi (17) Dil ve Bölge ayarları (6) Donanım (12) Dosya Gezgini (150) Dosya Gezgini Gezinti Bölmesi. (17) Dosya ve Klasörler (64) Dual Boot (9) Ebeveyn Denetimleri (2) Ev Grubu (9) Fare (Mouse) (6) Geri dönüşüm Kutusu (2) Giriş seviyesi kullanıcı için (106) Görev Çubuğu (17) Görev Zamanlama (11) Görünüm ve Kişiselleştirme (236) Güç seçenekleri (36) Güvenlik (90) Hepsi (761) Hizmetler (6) Internet Explorer (31) İleri seviye kullanıcı için (27) İpucu (102) İzinler (50) Kısayollar (92) Kitaplıklar (57) Kullanıcı Hesapları/Profilleri (45) Kullanışlılığı arttırma (91) Kurtarma Araçları (31) Lisans Yönetimi (6) Masaüstü (33) Microsoft Mağazası ve Uygulamaları (83) Ongörünümler (4) Onyükleme (13) Onyükleme esnasında sorun çözme (23) Onyükleme süreci (5) Optimizasyon (70) Oturum Açma/Kapama/Kilit Ekranı (30) Parolalar ve Parola sorunları (24) Paylaşım (20) Performans (18) Sabit Disk (12) Sabit disk yönetimi ve bölümleme (12) Sağ Tuş -Gönder- Menüsü (3) Sağ tuş menüsü (35) Sanal Makina/Disk (11) Sistem araçları (64) Sistem Onarımı (30) Sistem Yönetimi (70) SkyDrive (17) Sorun önleme (19) Sorunlar ve sorun çözümleri (95) Şerit (91) Uygulama Çubuğu (3) Uygulamalar Ekranı (8) Varsayılan Programlar ve Dosya adı uzantıları (9) Varsayılana dönme/Sıfırlama (32) Veri kurtarma (7) Veri yedekleme (11) Windows 8 kurulumları hakkında herşey (62) Windows 8 TEMEL KONU (103) Windows Başlangıcı/Kapanışı (7) Windows Defender (9) Windows özellikleri/Bileşenleri (82) Windows To Go (8) Windows Yedekleme (8) Yedekleme ve Geri Yükleme (40) Yenilikler Modülü (3)

Arşiv

Son yorumlar

Twitter

Facebook

İzleyiciler

Rastgele

item