nwindows8

Windows 8 ve 8.1: Bileşen Deposunu Onarmak

Deployment Imaging and Servicing Management (DISM) aracını kullanarak Windows 8 ve 8.1'de Sistem Bileşenleri Deposu'nu onarmak


Windows, -sistem dosyalarının hasar görmesi durumunda- çeşitli kurtarma araçlarının gerektiğinde hasar gören dosyaların orijinali ile değiştirmesi için kritik sistem dosyalarının yedeğini bir kenarda saklar. Buna Bileşen Deposu (Component Store) denir. Bu sayede bir dosya hasar gördüğünde bir sistem onarım aracı (Örneğin, SFC) bu dosyayı oijinal olanıyla değiştirir böylece sistem eski kararlılığına döner.

Peki bu bileşen deposu da hasar görürse?


Windows Vista ve 7'de bu duruma çözüm olarak  System Update and Readiness Tool (CheckSUR) kullanılırdı. Aracı indirmeniz ve çalıştırmanız gerekirdi.

Windows 8'de ise bu durum değişti. Artık benzer bir araç Windows'a gömülü olarak geliyor.  Bu sisteme de Inbox Corruption Repair adı veriliyor. Bu süreçte de DISM (Deployment Imaging and Servicing Management - Dağıtım Görüntüsü Bakımı ve Yönetimi) aracı kulanılıyor. Böylece birşey indirmenize gerek kalmıyor. Sadece belirli komutları girmeniz yeterli.


Bu araç sadece bileşen deposunu onarır. Sistemdeki kullanılan sorunlu dosyaları onarmaz. Dolayısyla örneğin, sisteminizdeki bir sorundan dolayı SFC aracını çalıştırdınız ama işe yaramadı. Bu durumda bileşen deposunu onarmanız ardından SFC aracını tekrar çalıştırmanız gerekir.

DISM aracını sadece tanılama için kullandıysanız ilgili günlüklere şu adreslerden ulaşabilirsiniz; (Günlükleri açmakta sorun yaşıyorsanız masaüstüne kopyalayarak deneyin)

 • C:\Windows\Logs\CBS\CBS.log
 • C:\Windows\Logs\DISM\dism.log


1Bir Komut İstemcisi (Yönetici Haklarıyla) açın.

2- Komut istemcisine alttaki komutlardan birini girin;

 • Dism /Online /Cleanup-Image /CheckHealth
 • Dism /Online /Cleanup-Image /ScanHealth
 • Dism /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth 1. /CheckHealth - Bu komut sadece eğer sistem zaten bu dosyaların bozulduğunun farkındaysa bir hasar olup olmadığını rapor eder. En hızlı sonuçlanan raporlama budur. Bu komutla hiçbir onarım yapılmaz.
 2. /ScanHealth - Bu komut bileşen deposunu tarar ve hasar olup olmadığına dair sonucu bir günlük dosyasına kaydeder. Bu şekilde ileri düzey kullanıcılar nerede sorun olduğunu görebilirler. Bu komutun tamamlanması genelde 5 - 15 dk. sürer. Bu komutla hiçbir onarım yapılmaz.
 3. /RestoreHealth - Bu komut /ScanHealth komutunun yaptıklarına ek olarak onarım yapar. Bu komutun tamamlanması hasarın durumuna göre en az 15 dakika sürer. Ancak saatlerce sürmesi de olasıdır.

3- İşlem tamamlandıktan sonra (Eğer RestoreHealth komutunu kullandıysanız) bilgisayarı yeniden başlatın.


Alternatif olarak Windows PowerShell'de alttaki komutları kullanabilirsiniz.

 • Repair-WindowsImage -Online -CheckHealth
 • Repair-WindowsImage -Online -ScanHealth
 • Repair-WindowsImage -Online -RestoreHealth

Etiketler

3. Parti Programlar (22) Ağ ve İnternet (81) Arama (14) Arama geçmişini temizleme (3) Bakım (7) BAŞLANGIÇ ekranı (76) Bilgilendirme (120) Bilgisayar kullanım geçmişini temizleme (8) BitLocker (13) Bluetooth (5) Bulut Veri Yönetimi (17) Dil ve Bölge ayarları (6) Donanım (12) Dosya Gezgini (150) Dosya Gezgini Gezinti Bölmesi. (17) Dosya ve Klasörler (64) Dual Boot (9) Ebeveyn Denetimleri (2) Ev Grubu (9) Fare (Mouse) (6) Geri dönüşüm Kutusu (2) Giriş seviyesi kullanıcı için (106) Görev Çubuğu (17) Görev Zamanlama (11) Görünüm ve Kişiselleştirme (236) Güç seçenekleri (36) Güvenlik (90) Hepsi (761) Hizmetler (6) Internet Explorer (31) İleri seviye kullanıcı için (27) İpucu (102) İzinler (50) Kısayollar (92) Kitaplıklar (57) Kullanıcı Hesapları/Profilleri (45) Kullanışlılığı arttırma (91) Kurtarma Araçları (31) Lisans Yönetimi (6) Masaüstü (33) Microsoft Mağazası ve Uygulamaları (83) Ongörünümler (4) Onyükleme (13) Onyükleme esnasında sorun çözme (23) Onyükleme süreci (5) Optimizasyon (70) Oturum Açma/Kapama/Kilit Ekranı (30) Parolalar ve Parola sorunları (24) Paylaşım (20) Performans (18) Sabit Disk (12) Sabit disk yönetimi ve bölümleme (12) Sağ Tuş -Gönder- Menüsü (3) Sağ tuş menüsü (35) Sanal Makina/Disk (11) Sistem araçları (64) Sistem Onarımı (30) Sistem Yönetimi (70) SkyDrive (17) Sorun önleme (19) Sorunlar ve sorun çözümleri (95) Şerit (91) Uygulama Çubuğu (3) Uygulamalar Ekranı (8) Varsayılan Programlar ve Dosya adı uzantıları (9) Varsayılana dönme/Sıfırlama (32) Veri kurtarma (7) Veri yedekleme (11) Windows 8 kurulumları hakkında herşey (62) Windows 8 TEMEL KONU (103) Windows Başlangıcı/Kapanışı (7) Windows Defender (9) Windows özellikleri/Bileşenleri (82) Windows To Go (8) Windows Yedekleme (8) Yedekleme ve Geri Yükleme (40) Yenilikler Modülü (3)

Arşiv

Son yorumlar

Twitter

Facebook

İzleyiciler

Rastgele

item