nwindows8

Windows 8: (Yerleşik gelen) Windows Defender'ı Kapatmak-Etkinleştirmek

 Güncelleme: Nisan 2017
Microsoft, 4.10.209.0 sürümü ile birlikte Ayarlar/Yönetici sekmesini Windows Defender arayüzünden kaldırdı. Bu sebeple yazıya I. YOL eklendi.

----------------------------------------------------------------------------------------

        Windows 8 ve Windows RT'de daha önceki Windows sürümlerinin aksine etkin bir anti-virüs yazılımı gömülü olarak geliyor: Windows Defender!

         Windows Defender kötü amaçlı yazılımlara karşı Microsoft Security Essentials ile aynı düzeyde koruma sağlar. Microsoft Security EssentialsWindows 8 veya Windows RT ile kullanamazsınız, ancak kullanmanız da gerekmez; Windows Defender zaten eklidir ve kullanılmaya hazırdır...Windows 8 ve Windows Defender

         Windows Defender ve Windows SmartScreen Windows 8 ve Windows RT içinde yerleşik olarak bulunur ve bilgisayarınızı virüslere, casus yazılımlara ve diğer kötü amaçlı yazılımlara karşı gerçek zamanlı olarak korumaya yardımcı olur. Windows Defender, bilgisayarınızın güvenlik durumunu göstermek için yeşil, sarı ve kırmızı renk kodları kullanır.


          Kötü amaçlı yazılımlar Internet'e bağlandığınızda e-posta iletisinden veya USB flash sürücü, CD, DVD veya başka bir çıkarılabilir medya kullanarak belirli uygulamaları yüklediğinizde kendi kendini yükleyebilir. Bazı kötü amaçlı yazılımlar yalnızca yüklendiğinde değil, beklenmeyen zamanlarda çalışmak üzere de programlanabilir.

        Windows Defender kötü amaçlı yazılımların bilgisayarınıza bulaşmasını engellemeye iki şekilde yardımcı olur:

  • Gerçek zamanlı koruma sağlama: Windows Defender, kötü amaçlı yazılım kendini yüklemeyi ya da bilgisayarınızda çalışmayı denediğinde sizi uyarır. Ayrıca, uygulamalar önemli ayarları değiştirmeye çalıştığında da uyarı alırsınız.
  • Her zaman tarama seçenekleri sağlama: Bilgisayarınıza yüklenebilecek kötü amaçlı yazılımları taramak, düzenli olarak çalışacak taramalar zamanlamak ve tarama sırasında algılanan her şeyi otomatik olarak kaldırmak (veya geçici olarak karantinaya almak) için Windows Defender'ı kullanabilirsiniz.


I. YOL: Windows Defender'ı 
Kayıt Defter'nden Kapatma


Bu seçeneği Windows Defender sürüm 4.10.209.0 ve üzeri dahil tüm Windows Defender sürümlerinde kullanabilirsiniz.

1.1- Buradan Defender Devre Dışı.rar dosyasını indirin.

1.2- Sisteminizde .rar dosyalarını açacak bir yazılım yüklü olup olmadığına bağlı olarak şunlardan birini yapın;

  • Rar dosyalarını açabilen bir yazılım (WinRar, 7-Zip, WinZip vb.) yüklüyse dosyaya çift tıklatmanız ya da sağ tıklatıp kullandığınız yazılıma göre değişebilen seçenekleri kullanmanız yeterli. Dosyaları Masaüstüne ayıklayın.
  • Rar dosyalarını açabilen bir yazılım yüklü değilse buradan WinRar ya da buradan 7-Zip programını ücretsiz olarak indirebilirsiniz. 

1.3- Masaüstünde oluşan Defender Devre Dışı klasörünün içinde 2 adet Kayıt Defteri anahtarı olduğunu göreceksiniz;

  • Defender'ı Devre Dışı Bırak
  • Varsayılan

1.4- İhtiyacınız olan Kayıt Defteri anahtarına çift tıklayın ve gereken onayları verin.


İşiniz bittikten sonra Masaüstündeki Defender Devre Dışı klasörünü ve indirdiğiniz .rar dosyasını silebilirsiniz.


II. YOL: Windows Defender'ı 
Windows Arayüzünden Kapatma


Bu seçeneği Windows Defender sürüm 4.10.209.0 ve üzerinde kullanamazsınız. Çünkü Microsoft, 4.10.209.0 sürümü ile birlikte Ayarlar/Yönetici sekmesini Windows Defender arayüzünden kaldırdı.


2.1- Başlangıç ekranını açın ve defender yazın.

2.2- Çıkan arama sonuçlarında Windows Defender'a tıklatın.


2.3- Açılan Windows Defender penceresinde Ayarlar/Yönetici yolunu izleyin ve Windows Defender'ı kapatmak için Bu uygulamayı aç kutusunu temizleyin.


2.4- Değişiklikleri kaydet butonuna tıklatın.


2.5- Bir uyarı penceresi çıkacak Kapat butonuna tıklatarak onay verin.


2.6- Bildirim Merkezi'nde uyarı verildiği dikkatinizi çekecektir. Bu uyarıyı kapatmak için Bildirim Merkezi'nde İşlem Merkezi'ni genişletin ve İşlem Merkezi'ni Aç'a tıklatın.


2.7- Sarı ile işaretlediğim "Uyarıları kapat" mealindeki seçeneklere tıklatarak uyarıları kapatın.


2.8- Artık uyarı almayacaksınız...
Windows Defender'ı Açma


Bu seçenek sadece 2. yolu uyguladıysanız geçerlidir. 1. yolu uyguladıysanız lütfen 1. yolda verilen Varsayılan kayıt defteri anahtarını kullanın.

A- Bildirim Merkezi'nde İşlem Merkezi'ni genişletin ve İşlem Merkezi'ni Aç'a tıklatın.


B- Açılan İşlem Merkezi penceresinde Şimdi Aç butonuna tıklatın.Eğer İşlem Merkezi penceresinde üstteki seçenekler yoksa Güvenlik sekmesini genişletin ve uyarıları açın. 


C- Sonuç;


İlgili konular


Etiketler

3. Parti Programlar (22) Ağ ve İnternet (81) Arama (14) Arama geçmişini temizleme (3) Bakım (7) BAŞLANGIÇ ekranı (76) Bilgilendirme (120) Bilgisayar kullanım geçmişini temizleme (8) BitLocker (13) Bluetooth (5) Bulut Veri Yönetimi (17) Dil ve Bölge ayarları (6) Donanım (12) Dosya Gezgini (150) Dosya Gezgini Gezinti Bölmesi. (17) Dosya ve Klasörler (64) Dual Boot (9) Ebeveyn Denetimleri (2) Ev Grubu (9) Fare (Mouse) (6) Geri dönüşüm Kutusu (2) Giriş seviyesi kullanıcı için (106) Görev Çubuğu (17) Görev Zamanlama (11) Görünüm ve Kişiselleştirme (236) Güç seçenekleri (36) Güvenlik (90) Hepsi (761) Hizmetler (6) Internet Explorer (31) İleri seviye kullanıcı için (27) İpucu (102) İzinler (50) Kısayollar (92) Kitaplıklar (57) Kullanıcı Hesapları/Profilleri (45) Kullanışlılığı arttırma (91) Kurtarma Araçları (31) Lisans Yönetimi (6) Masaüstü (33) Microsoft Mağazası ve Uygulamaları (83) Ongörünümler (4) Onyükleme (13) Onyükleme esnasında sorun çözme (23) Onyükleme süreci (5) Optimizasyon (70) Oturum Açma/Kapama/Kilit Ekranı (30) Parolalar ve Parola sorunları (24) Paylaşım (20) Performans (18) Sabit Disk (12) Sabit disk yönetimi ve bölümleme (12) Sağ Tuş -Gönder- Menüsü (3) Sağ tuş menüsü (35) Sanal Makina/Disk (11) Sistem araçları (64) Sistem Onarımı (30) Sistem Yönetimi (70) SkyDrive (17) Sorun önleme (19) Sorunlar ve sorun çözümleri (95) Şerit (91) Uygulama Çubuğu (3) Uygulamalar Ekranı (8) Varsayılan Programlar ve Dosya adı uzantıları (9) Varsayılana dönme/Sıfırlama (32) Veri kurtarma (7) Veri yedekleme (11) Windows 8 kurulumları hakkında herşey (62) Windows 8 TEMEL KONU (103) Windows Başlangıcı/Kapanışı (7) Windows Defender (9) Windows özellikleri/Bileşenleri (82) Windows To Go (8) Windows Yedekleme (8) Yedekleme ve Geri Yükleme (40) Yenilikler Modülü (3)

Arşiv

Son yorumlar

Twitter

Facebook

İzleyiciler

Rastgele

item