nwindows8

Windows 8 ve 10: Sağ Tuş Menüsüne "Salt okunur dosyaları listele" Seçeneği Eklemek

Bu yazıda size sağ tuş menüsüne  "Salt okunur dosyaları listele" seçeneğini nasıl ekleyeceğinizi anlatacağım. Altta gördüğünüz bu öğe sadece bir klasöre ya da sürücüye sağ tıklattığınızda görüntülenecektir* ve bu seçeneğe tıklattığınızda o klasörün veya sürücünün içindeki salt okunur dosyaları listeleyecektir. Salt okunur dosyalar ve ayarları için Bkz. Windows 7, 8 ve 10: Dosya ve Klasörlerde Salt Okunur Özniteliği Nedir, Nasıl Ayarlanır?

Bu öğe sadece bir klasöre ya da sürücüye sağ tıklattığınızda görüntülenir. Dosyalara ya da boş bir alana sağ tıklattığınızda görüntülenmez.

Salt okunur dosyaları listele öğesi
Klasörde salt okunur dosyalar varsa bu şekilde listelenir..
Klasörde salt okunur dosyalar yoksa bu şekilde listelenir..

1- Buradan Salt okunur dosyaları listele.zip dosyasını indirin.

2- Sisteminizde zip dosyalarını açacak bir yazılım yüklü olup olmadığına bağlı olarak şunlardan birini yapın;

  • Zip dosyalarını açabilen bir yazılım (WinRar, 7-Zip, WinZip vb.) yüklüyse dosyaya çift tıklatmanız ya da sağ tıklatıp kullandığınız yazılıma göre değişebilen seçenekleri kullanmanız yeterli. Dosyları Masaüstüne ayıklayın.
  • Zip dosyalarını açabilen bir yazılım yüklü değilse indirdiğiniz Zip dosyasına sağ tıklatın ve Tümünü ayıkla'ya tıklatın.  Ardından ayıklanacak konum olarak Masaüstünü gösterin.

3- Masaüstünde oluşan Salt okunur dosyaları listele klasörünün içinde 3 adet dosya olduğunu göreceksiniz;

  • Salt okunur dosyaları listele_EKLE.reg
  • Salt_okunur_listele.bat
  • SİL_Varsayılana dön.bat

4- Yapmak istediğiniz işleme göre 5 veya 6. adımdan birini uygulayın.

5- Salt okunur dosyaları listele seçeneğini eklemek istiyorsanız;

  1. Salt_okunur_listele dosyasını C:\Windows klasörüne kopyalayın.
  2. Salt okunur dosyaları listele_EKLE, Kayıt Defteri anahtarına çift tıklayın ve gereken onayları verin.

6- Salt okunur dosyaları listele seçeneğini daha önce eklediniz ama şimdi silmek istiyorsanız;

  1. SİL_Varsayılana dön dosyasına sağ tıklatın ardından Yönetici olarak çalıştırın'a tıklatın.
  2. Gereken onayları verin. 
  3. İşlemin tamamlanması 10-15 sn. sürebilir bekleyin. İşlem tamamlandığında bütün değişiklikler geri alınmış olacak ekstra birşey yapmanıza gerek yok.


İşiniz bittikten sonra Masaüstündeki Salt okunur dosyaları listele klasörünü ve indirdiğiniz .zip dosyasını silebilirsiniz.

Etiketler

3. Parti Programlar (22) Ağ ve İnternet (81) Arama (14) Arama geçmişini temizleme (3) Bakım (7) BAŞLANGIÇ ekranı (76) Bilgilendirme (120) Bilgisayar kullanım geçmişini temizleme (8) BitLocker (13) Bluetooth (5) Bulut Veri Yönetimi (17) Dil ve Bölge ayarları (6) Donanım (12) Dosya Gezgini (150) Dosya Gezgini Gezinti Bölmesi. (17) Dosya ve Klasörler (64) Dual Boot (9) Ebeveyn Denetimleri (2) Ev Grubu (9) Fare (Mouse) (6) Geri dönüşüm Kutusu (2) Giriş seviyesi kullanıcı için (106) Görev Çubuğu (17) Görev Zamanlama (11) Görünüm ve Kişiselleştirme (236) Güç seçenekleri (36) Güvenlik (90) Hepsi (761) Hizmetler (6) Internet Explorer (31) İleri seviye kullanıcı için (27) İpucu (102) İzinler (50) Kısayollar (92) Kitaplıklar (57) Kullanıcı Hesapları/Profilleri (45) Kullanışlılığı arttırma (91) Kurtarma Araçları (31) Lisans Yönetimi (6) Masaüstü (33) Microsoft Mağazası ve Uygulamaları (83) Ongörünümler (4) Onyükleme (13) Onyükleme esnasında sorun çözme (23) Onyükleme süreci (5) Optimizasyon (70) Oturum Açma/Kapama/Kilit Ekranı (30) Parolalar ve Parola sorunları (24) Paylaşım (20) Performans (18) Sabit Disk (12) Sabit disk yönetimi ve bölümleme (12) Sağ Tuş -Gönder- Menüsü (3) Sağ tuş menüsü (35) Sanal Makina/Disk (11) Sistem araçları (64) Sistem Onarımı (30) Sistem Yönetimi (70) SkyDrive (17) Sorun önleme (19) Sorunlar ve sorun çözümleri (95) Şerit (91) Uygulama Çubuğu (3) Uygulamalar Ekranı (8) Varsayılan Programlar ve Dosya adı uzantıları (9) Varsayılana dönme/Sıfırlama (32) Veri kurtarma (7) Veri yedekleme (11) Windows 8 kurulumları hakkında herşey (62) Windows 8 TEMEL KONU (103) Windows Başlangıcı/Kapanışı (7) Windows Defender (9) Windows özellikleri/Bileşenleri (82) Windows To Go (8) Windows Yedekleme (8) Yedekleme ve Geri Yükleme (40) Yenilikler Modülü (3)

Arşiv

Son yorumlar

Twitter

Facebook

İzleyiciler

Rastgele

item