nwindows8

Windows 8 ve 8.1: Yeni Uygulama Yüklendi Uyarısını Devre Dışı Bırakmak

"Bu dosya türünü açabilen yeni uygulamalarınız var" uyarısını devre dışı bırakmak


Windows 8 ile birlikte varsayılan programlar ve dosya adı uzantısı ilişkilendirmelerinin yönetim anlayışı değiştirildi. Daha önceki Windows sürümlerinde, bir program kurulumu esnasında seçeneklerde "Bu programı varsayılan program olarak ayarla" seçeneği varsa ve işaretlediyseniz direkt olarak o programın açabileceği tüm dosya türleri için varsayılan program olarak ayarlanıyordu. Bu ise çoğu kullanıcının kurulum esnasında seçenekleri okumadığı ve Next-Next diyerek program kurduğu düşünüldüğünde kullanıcının rızası dışında varsayılan programının değişmesi sonucunu doğuruyordu.

Windows 8'de ise bu değişti. Artık kurulum esnasında bir pograma kendini varsayılan program olarak ayarlama yetkisi verseniz dahi program bunu kendi başına yapamıyor. Windows size tekrar soruyor ve onayınızı istiyor.

Örneklendirmek gerekirse;

Sadece Internet Explorer'ın kurulu olduğu bir sisteme Google Chrome kuruyorum ve kurulum esnasında Google Chrome'a kendini varsayılan program olarak belirleme yetkisi veriyorum. Buna rağmen uyarılıyorum ve tekrar seçim yapmam isteniyor;Oysa aynı işlemi Windows 7'de yapsaydım hiçbir uyarı ile karşılaşmadan Google Chrome varsayılan tarayıcı olacaktı. Bu yazıyı da hem bu konuda bilgi vermek hem de isteyen olursa bu uyarıyı nasıl devre dışı bırakacağını (Ve etkinleştirebileceğini) anlatmak için yazdım...


1- Buradan Yeni_Uygulama_Yüklendi.zip dosyasını indirin.

2- Sisteminizde zip dosyalarını açacak bir yazılım yüklü olup olmadığına bağlı olarak şunlardan birini yapın;

  • Zip dosyalarını açabilen bir yazılım (WinRar, 7-Zip, WinZip vb.) yüklüyse dosyaya çift tıklatmanız ya da sağ tıklatıp kullandığınız yazılıma göre değişebilen seçenekleri kullanmanız yeterli. Dosyları Masaüstüne ayıklayın.
  • Zip dosyalarını açabilen bir yazılım yüklü değilse indirdiğiniz Zip dosyasına sağ tıklatın ve Tümünü ayıkla'ya tıklatın.  Ardından ayıklanacak konum olarak Masaüstünü gösterin.

3- Masaüstünde oluşan Yeni_Uygulama_Yüklendi klasörünün içinde 2 adet Kayıt Defteri anahtarı olduğunu göreceksiniz;

  • Yeni_Uygulama_Yüklendi_Devre_Dışı
  • Yeni_Uygulama_Yüklendi_Etkin_(Varsayılan)

4- İhtiyacınız olan Kayıt Defteri anahtarına çift tıklayın ve gereken onayları verin.


İşiniz bittikten sonra Masaüstündeki Yeni_Uygulama_Yüklendi klasörünü ve indirdiğiniz .zip dosyasını silebilirsiniz.

Etiketler

3. Parti Programlar (22) Ağ ve İnternet (81) Arama (14) Arama geçmişini temizleme (3) Bakım (7) BAŞLANGIÇ ekranı (76) Bilgilendirme (120) Bilgisayar kullanım geçmişini temizleme (8) BitLocker (13) Bluetooth (5) Bulut Veri Yönetimi (17) Dil ve Bölge ayarları (6) Donanım (12) Dosya Gezgini (150) Dosya Gezgini Gezinti Bölmesi. (17) Dosya ve Klasörler (64) Dual Boot (9) Ebeveyn Denetimleri (2) Ev Grubu (9) Fare (Mouse) (6) Geri dönüşüm Kutusu (2) Giriş seviyesi kullanıcı için (106) Görev Çubuğu (17) Görev Zamanlama (11) Görünüm ve Kişiselleştirme (236) Güç seçenekleri (36) Güvenlik (90) Hepsi (761) Hizmetler (6) Internet Explorer (31) İleri seviye kullanıcı için (27) İpucu (102) İzinler (50) Kısayollar (92) Kitaplıklar (57) Kullanıcı Hesapları/Profilleri (45) Kullanışlılığı arttırma (91) Kurtarma Araçları (31) Lisans Yönetimi (6) Masaüstü (33) Microsoft Mağazası ve Uygulamaları (83) Ongörünümler (4) Onyükleme (13) Onyükleme esnasında sorun çözme (23) Onyükleme süreci (5) Optimizasyon (70) Oturum Açma/Kapama/Kilit Ekranı (30) Parolalar ve Parola sorunları (24) Paylaşım (20) Performans (18) Sabit Disk (12) Sabit disk yönetimi ve bölümleme (12) Sağ Tuş -Gönder- Menüsü (3) Sağ tuş menüsü (35) Sanal Makina/Disk (11) Sistem araçları (64) Sistem Onarımı (30) Sistem Yönetimi (70) SkyDrive (17) Sorun önleme (19) Sorunlar ve sorun çözümleri (95) Şerit (91) Uygulama Çubuğu (3) Uygulamalar Ekranı (8) Varsayılan Programlar ve Dosya adı uzantıları (9) Varsayılana dönme/Sıfırlama (32) Veri kurtarma (7) Veri yedekleme (11) Windows 8 kurulumları hakkında herşey (62) Windows 8 TEMEL KONU (103) Windows Başlangıcı/Kapanışı (7) Windows Defender (9) Windows özellikleri/Bileşenleri (82) Windows To Go (8) Windows Yedekleme (8) Yedekleme ve Geri Yükleme (40) Yenilikler Modülü (3)

Arşiv

Son yorumlar

Twitter

Facebook

İzleyiciler

Rastgele

item