nwindows8

Windows 8 ve 10: Sistem Geri Yükleme Yapmak

           Bu yazı giriş seviyesi kullanıcılar için diğer yazılara bağlantı verebilmek adına hazırlanmıştır ve Windows 8 ve Windows 10 işletim sistemlerinde Sistem Geri Yükleme'yi kullanarak nasıl sisteminizi önceki bir tarihe geri yükleyebileceğinizi açıklar...

*Sistem Geri Yükleme özelliği, Windows 8/10 RT'de kullanılamaz.


Sistem Geri Yükleme hakkında merak edilenler;

  • Sistem Geri Yükleme nasıl çalışır?
        
          Sistem Geri Yükleme, kişisel dosyaları etkilemeden daha önceki bir tarihe ait sistem dosyalarınıza ve ayarlarınıza dönmek için geri yükleme noktalarını kullanır. Geri yükleme noktaları otomatik olarak her hafta ve program veya aygıt sürücüsü yüklemesi gibi önemli sistem olaylarından hemen önce oluşturulur. Ayrıca, bir geri yükleme noktasını el ile de oluşturabilirsiniz.
  • Sistem Geri Yükleme'nin yaptığı değişiklikleri geri alabilir miyim?
        
          Evet. Sistem Geri Yükleme'yi her kullandığınızda, işleme devam edilmeden önce bir geri yükleme noktası oluşturulur; böylece sorununuz giderilmezse değişiklikleri geri alabilirsiniz. Sistem Geri Yükleme'yi bilgisayar güvenli moddayken veya Sistem Kurtarma Seçenekleri'ni kullanarak kullanırsanız, geri yükleme işlemini geri alamazsınız. Ancak, Sistem Geri Yükleme'yi yeniden çalıştırarak, varsa farklı bir geri yükleme noktası seçebilirsiniz.

  • Sistem geri yükleme sırasında hangi dosyalar değiştirilir?
        
          Sistem Geri Yükleme, Windows dosyaları, programlar ve kayıt defteri ayarlarını etkiler. Ayrıca, bilgisayarınızdaki herhangi bir kullanıcı hesabı altında oluşturulmuş komut dosyalarını, toplu iş dosyalarını ve diğer yürütülebilir dosya türlerini de değiştirebilir. Sistem Geri Yükleme, e-posta, belgeler veya fotoğraflar gibi kişisel dosyaları etkilemediğinden, silinmiş bir dosyayı geri yüklemenize yardımcı olamaz. Dosyalarınızın yedeklerini aldıysanız, yedeği kullanarak dosyaları geri yükleyebilirsiniz.

  • Geri yükleme noktaları ne kadar süre saklanır?
        
          Geri yükleme noktaları Sistem Geri Yükleme için ayrılmış disk alanları doluncaya kadar saklanır. Yeni geri yükleme noktaları oluşturuldukça eskiler silinir. Diskte sistem korumasını (Geri yükleme noktaları oluşturan özellik) kapatırsanız,  tüm geri yükleme noktaları silinir. Sistem korumasını yeniden açtığınızda yeni geri yükleme noktaları oluşturulur.

  • Sistem Geri Yükleme sorunu gidermezse ne olur?
      
          Sistem Geri Yükleme sorunu gidermezse, geri yükleme işlemini geri alabilir ya da farklı bir geri yükleme noktası seçebilirsiniz. Sistem geri yükleme seçilmek üzere herhangi bir geri yükleme noktası görüntülemiyorsa sistem korumanızın açık olduğundan ve sabit diskinizde en az 300 MB boş alanınız olduğundan  emin olun. Sistem Geri Yükleme sorunu çözemezse, Sistemi yenilemeyi veya sıfırlamayı deneyebilirsiniz:


Eğer sisteminiz açılır durumda ise,


İşleme başlamadan önce antivirüs programınızı kapatın. Bazı  antivirüs programları işlemin başarısız olmasına sebep olabiliyor.
1- Yönetimsel Araçlar Menüsü'nü açın ve Sistem'e tıklatın.

2- Açılan Sistem penceresinde sol üstteki Sistem Koruması bağlantısına tıklatın.

3- Sistem Özellikleri penceresi açılacak. Sistem Geri yükleme butonuna tıklatın.


4.1-  Önerilen geri yükleme noktasını seçip İleri butonuna tıklayabilir ve 6. adıma atlayabilir ya da


4.2- Farklı bir geri yükleme noktası seçmek istiyorsanız Farklı bir geri yükleme noktası seç seçeneğini seçip İleri butonuna tıklayarak 5. adımdan devam edebilirsiniz.


5- Dilediğiniz geri yükleme noktasını seçin. (Bende 1 tane görünüyor ama normal bir sistemde genelde daha fazla olur)


6- Son'a tıklatın.


7- Uyarıyı Evet'e tıklatarak atlayın ve işlemin tamamlanmasını bekleyin.


Eğer sisteminiz açılmıyorsa,

1- Gelişmiş Başlangıç Menüsü'nü açın (Windows 8 - Windows 10) ve Sorun Gider'e tıklatın.


2Gelişmiş seçenekler penceresinde  Sistem Geri Yükleme seçeneğini seçin.


3- İşletim sistemini (Windows 8/10) seçin.


4- İleri'ye tıklatın.


5- Dilediğiniz geri yükleme noktasını seçin ve İleri'ye tıklatın. (Bende 1 tane görünüyor ama normal bir sistemde genelde daha fazla olur)


6- Uyarıyı Evet'e tıklatarak atlayın.


7- İşlem başlayacak. Tamamlanmasını bekleyin.


8- Tamamlandığında bilgilendirileceksiniz. Yeniden başlat'a tıklatarak sistemi başlatın.


Altta önyükleme esnasında Sistem Geri Yükleme 
sürecini gösteren bir videoyu seyredebilirsiniz. 

Etiketler

3. Parti Programlar Ağ ve İnternet Arama Arama geçmişini temizleme Bakım BAŞLANGIÇ ekranı Bilgilendirme Bilgisayar kullanım geçmişini temizleme BitLocker Bluetooth Bulut Veri Yönetimi Dil ve Bölge ayarları Donanım Dosya Gezgini Dosya Gezgini Gezinti Bölmesi. Dosya ve Klasörler Dual Boot Ebeveyn Denetimleri Ev Grubu Fare (Mouse) Geri dönüşüm Kutusu Giriş seviyesi kullanıcı için Görev Çubuğu Görev Zamanlama Görünüm ve Kişiselleştirme Güç seçenekleri Güvenlik Hepsi Hizmetler Internet Explorer İleri seviye kullanıcı için İpucu İzinler Kısayollar Kitaplıklar Kullanıcı Hesapları/Profilleri Kullanışlılığı arttırma Kurtarma Araçları Lisans Yönetimi Masaüstü Microsoft Mağazası ve Uygulamaları Ongörünümler Onyükleme Onyükleme esnasında sorun çözme Onyükleme süreci Optimizasyon Oturum Açma/Kapama/Kilit Ekranı Parolalar ve Parola sorunları Paylaşım Performans Sabit Disk Sabit disk yönetimi ve bölümleme Sağ Tuş -Gönder- Menüsü Sağ tuş menüsü Sanal Makina/Disk Sistem araçları Sistem Onarımı Sistem Yönetimi SkyDrive Sorunlar ve sorun çözümleri Sorun önleme Şerit Uygulama Çubuğu Uygulamalar Ekranı Varsayılana dönme/Sıfırlama Varsayılan Programlar ve Dosya adı uzantıları Veri kurtarma Veri yedekleme Windows 8 kurulumları hakkında herşey Windows 8 TEMEL KONU Windows Başlangıcı/Kapanışı Windows Defender Windows özellikleri/Bileşenleri Windows To Go Windows Yedekleme Yedekleme ve Geri Yükleme Yenilikler Modülü

Arşiv

Son yorumlar

Twitter

Facebook

Google+

İzleyiciler

Rastgele

item