nwindows8

Windows 8.1 PRO Temiz Kurulum Format

Son güncelleme: 9 Ağustos 2014 (4 güncelleme içerir)

     Daha önce Windows 8.1'e nasıl geçeceğinizi (PRO, Core, Core Single Language veya RT) genel anlamda ve Microsoft'un önerdiği şekilde nasıl geçeceğinizi anlatmıştım: Windows 8.1 Nasıl Yüklenir, Nelere Dikkat Etmelisiniz?

     Microsoft yayınladığı Windows 8.1 ile ilgili belgelerde Windows 8 lisans anahtarları ile Windows 8.1'in etkinleştirilmesinin mümkün olmadığını ve tek yolun mağazadan Windows 8 üzerine güncelleme olarak almak olduğunu açıkça belirtmişti...


         Ancak sonradan anlaşıldı ki aslında bu doğru değil. Bilgisayarınızla beraber gelen sürüm ile aynı sürüm (Örneğin bilgisayarınız Windows 8 PRO önyüklü olarak geldiyse Windows 8.1 PRO) veya satın aldığınız sürüm ile aynı sürüm kurulum medyasına sahipseniz Temiz Kurulum yapabiliyor ve Windows 8 lisans anahtarınız ile etkinleştirebiliyordunuz. Ancak tabii ki dikkat etmeniz gereken noktalar var ve bunlara dikkat etmeden bu işe girişmeniz sizi hayal kırıklığına uğratabilir.

        Bu yazıda Windows 8 PRO lisans anahtarı satın almış (Retail ya da Yükseltme) kullanıcıların Windows 8.1 PRO'ya Temiz Kurulum yaparak nasıl geçeceklerini anlatacağım.

     "Neden bilgisayarında Windows 8.1 PRO önyüklü gelen kulllanıcılar için değil de satın alanlar için anlatıyorsun?" sorusu aklınıza takılabilir. Çünkü; Windows 8 PRO önyüklü olarak satılan bilgisayar sayısı çok çok az. Olanlar için de sadece sondaki etkinleştirme adımı fark edecek. Bu durumda olanlar yani bilgisayarı Windows 8 PRO önyüklü olarak satın alanlar etkinleştirirken burada 12....16 adımlarını uygulayacaklar.

Uyarı!

      Windows 8 önyüklü gelen bilgisayarlar burada anlattığım üzere Sıfırlama esnasında kurtarma bölümünü kullanıyorlar. Bunu kullanabilmeleri için işletim sisteminin kurtarma bölümünü kullanacağını bilmesi gerekir. Temiz kurulum yapacağınız ve "bunu bilen işletim sistemi" silinip gideceği için artık kurtarma bölümünü kullanamayacaksınız.  Bunu istemiyorsanız Windows 8.1'e geçmek için Mağaza'dan güncelleme olarak indirip kurma yolunu tercih edin.

     Ancak zaten -Örneğin, Windows 7 kullanıyorken- Windows 8 PRO'yu satın aldınız ve Temiz Kurulum ile kurduysanız bu uyarı sizi ilgilendirmiyor.

Başlamadan önce...

  1. -Eğer Windows 8 PRO bilgisayarınızda önyüklü geldiyse- Windows 8 PRO lisans anahtarınızı öğrenin.  Gerçi bunu istediğiniz zaman öğrenebilirsiniz çünkü bu anahtar BIOS'da muhafaza ediliyor ve ister işletim sistemini değiştirin ister sabit diskinizi değiştirin kaybolmuyor, her zaman orada oluyor. Ama yine de öğrenip bir yere yazmaktan bir zarar gelmez. Bu lisans anahtarını nasıl bulacağınızı burada "BIOS'a Gömülü (MSDM tablosundan) Lisans anahtarını öğrenme;" başlığı altında anlattım.

  2. Buradan ei.rar dosyasını indirin ve WinRAR ya da benzeri bir araçla ayıklayın. İçinden ei.cfg adında bir dosya çıkacak bunu bir yere kaydedin. İleride lazım olacak.

  3. Windows 8.1 PRO kurulum dosyalarını edinin. (64 Bit olmak zorunda) Eğer Windows 8 PRO lisans anahtarı satın aldıysanız makalenin A....H adımlarından yararlanabilirsiniz. Eğer Windows 8 PRO bilgisayarınızda önyüklü geldiyse bu adımlar sizin için geçerli mi bilmiyorum çünkü elimin altında deneyebileceğim OEM Windows 8 PRO lisansı yoktu. Siz deneyebilirsiniz.  Çalışırsa ne ala çalışmazsa o zaman bu dosyaları bulmakta kendi başınızasınız çünkü bu dosyaların açık bir şekilde dağıtılması illegal. Bu yüzden bu dosyaları edinmenize yardım etmem Enpedi prensiplerine göre mümkün değil. 
  4. C sürücüsünde kişisel verileriniz varsa bunları D sürücüne ya da en ideali harici bir diske yedekleyin.


Windows 8.1 PRO 
ISO dosyasını edinme...


Güncelleme 1;

Daha önce makaleyi uyguladınız ama farklı bir lisans anahtarı kullanarak tekrar uygulamak başka bir deyişle yükseltme yöneticisinin bilgisayarınızda yaptığı değişiklikleri geri almak istiyorsanız C:\Kullanıcılar\Kullanıcı adınız\AppData\Local\Microsoft\WebSetup klasörünü silin. İndirme işlemine başladıysanız ek olarak C:\ESD\Windows klasörünü de silin.

A- Bu sayfaya gidin ve hem Windows 8 için hem de Windows 8.1 için (Alttaki uyarıyı okuyun) indirme yöneticilerini indirin. Bunlar yaklaşık 5'er MB'lık dosyalar.Güncelleme 2:

Microsoft, Windows 8.1 için olan indirme yöneticisini güncellemiş ve bu yeni sürüm (6.3.9600.17085bu yazıda anlatılan "etrafından dolanmayı" desteklemiyor. Bu yüzden Windows 8.1 için olan indirmeyi Microsoft'un sayfasından yapmayın. Onun yerine buraya yüklediğim eski sürümü (WindowsSetupBox v.6.3.9600.16415) indirin. (Bu sürüm de resmi Microsoft dağıtımıdır ancak sitede artık indirme linki sunulmuyor)

B- Windows 8 için olan indirme yöneticisini çalıştırın


C- Satın alırken size verilmiş olan ya da (Bilgisayarınızda Windows 8 PRO önyüklü geldiyse) Başlamadan önce.../1 adımında anlattığım şekilde öğrendiğiniz lisans anahtarınızı buraya girin. (Yukarıda bahsetmiştim; Windows 8 PRO bilgisayarınızda önyüklü geldiyse bu aşamayı geçip geçemeyeceğinizden emin değilim)Güncelleme 3:

Eğer resimdeki göründüğü şekilde bir hata alıyorsanız bunun iki sebebi olabilir;

  1. "Genel" bir lisans anahtarı kullanıyorsunuzdur. (Genel lisans anahtarı geçici olarak kullanabileceğiniz bir anahtardır ve Windows'u etkinleştirmez. Burada tamamını bulabilirsiniz.)
  2. İndirme limitiniz dolmuştur.

sorunun ilk seçenek olmadığından eminseniz 444 67 87 nolu destek hattını arayın ve indirme limitinizi sıfırlamalarını isteyin. Bunun için lisans anahtarınızı satın alırken kullandığınız (Sipariş bilgileri ve sipariş onay e-postasını aldığınız) e-posta adresini bilmeniz yeterli. Sıfırlamadan sonra 24 saat beklemeniz gerekebilir.


Güncelleme 4: 24 saat geçmesine rağmen sorun çözülmediyse 444 67 87 nolu destek hattını tekrar arayın ve sorununuzu anlatın. Bu sefer ürün anahtarınızı değiştirecekler ve sorun çözülecek; (Eğer eski ürün anahtarı kullanımdaysa kullanımda olduğu bilgisayarda lisans anahtarını yeni anahtarla değiştirmeyi unutmayın)

Buraya özel bir not düşmek istiyorum: 2. telefon görüşmesi ve lisans anahtarının değişmesinin ardından ertesi gün Microsoft tarafından arandım (Barış Öztekin-Microsoft Müşteri Hizmetleri) ve sorunumun çözülüp çözülmediği soruldu. Açıkçası şaşırdım. Şimdiye kadar çalıştığım yüzlerce firma içinde bu tip bir yaklaşımda bulunan olmamıştı. Hem sorunu çözmek hem de sonrasında arayıp "Sorun çözüldü mü? Çözülmediyse tekrar yardımcı olalım" demek biz Türk halkının pek alışık olmadığı bir davranış biçimi. Örneğin benim her 10 müşteri hizmetleri numarası aramamın 7-8'i sinirlerimin bozulması ya da kavga etmem ile sonuçlanıyor. Çünkü Türkiye'de bu destek hatları müşterinin sorununu çözmek için değil firmanın sorunu çözmemekte ya da ilgili konuda ne kadar haklı olduğunu bize anlatılması için kuruluyor. Microsoft'un bu anlayışı umarım diğer firmalara da örnek olur.


D- İleri'ye tıklatın...


E- Windows 8 indirilmeye başlanacak. %1'e kadar gelmesini bekleyin ardından indirmeyi durdurarak programdan çıkın....F- Şimdi Windows 8.1 için olan indirme yöneticisini çalıştırın. (Herhangi bir hata alırsanız yönetici olarak çalıştırmayı deneyin)


G- İlk tecrübemizin aksine lisans anahtarı girmeniz istenmeyecek.  İndirme işlemini bitirin. Gerekirse durdurup sonra devam edebilirsiniz.


H- İndirme işlemi bittiğinde önce Ortam oluşturarak yükle seçeneğini...


sonrada ISO dosyası seçeneğini seçin ve kaydedin.Kurulum medyasını oluşurma...

  1. A.....H adımlarında indirdiğiniz Windows 8.1 PRO ISO dosyasını burada anlattığım şekilde bir USB flash sürücüye atın. ¹

  2. Üstte Başlamadan önce... başlığı 2. adımında indirdiğiniz ei.cfg dosyasını USB Flash Sürücü\Sources klasörüne atın.Başlayalım...

1- Bilgisayarı, oluşturduğunuz Windows 8.1 PRO medyasından (USB flash sürücü) başlatın. 

2- İleri...


3- Şimdi yükle...


4- Lisans koşullarını kabul edin ve İleri'ye tıklatın.


5- Özel: Yanlızca Windows'u yükle (Gelişmiş) seçeneğini seçin.6- Muhtemelen diskinizin durumu buna benzeyecektir. Verilerinizi depoladığınız sürücü(ler) dışındaki sistem sürücülerini silerek tek parça boş alan haline getirin. Bunlar genelde C, EFI, MSR, Kurtarma gibi, bölümlerdir ve yanyana olurlar. (Alttaki resim temsilidir ve sizin diskinizin durumu ile tam uyuşmayabilir)


► Bu aşamada çok dikkatli olun. Sileceğiniz sürücüleri yanlış seçerseniz kişisel verilerinizi kaybedebilirsiniz. Uyarıldınız!

► Bazı sistemlerde bu sürücüleri silseniz dahi "Windows bu diske kurulamaz" hatası alabilirsiniz. Bu durumda bütün diski silmeniz gerekecektir. Bu yüzden diskinizde kritik veriler varsa ve bunları bir harici medyaya yedeklemediyseniz bu aşamada vazgeçmeyi düşünebilir ve yedeklemeden sonra tekrar makaleyi uygulayabilirsiniz. Uyarıldınız!Burası hata yapmaya müsait olduğu için örneklerle açıklamak istiyorum: Alttaki benim şu anda kullandığım sistemin fotoğrafı. Sarı ile işaretlediğim alan silmeniz gereken bölümler. Ben D diski olarak 2. bir disk kullandığım için resimde Sürücü 0'a ait olarak görünmüyor Sürücü 1 olarak görünüyor. Sizde ise bütün bölümler aynı diskte yani Disk 0'da görünecek bu sizi yanıltmasın.


Alttaki resmi incelediğinizde ise durumu daha iyi anlayacaksınız. Üstteki resimde görünen bölümler bu Disk Yöneticisi ekran alıntısında görünen ilk 2 disk ve sarı ile işaretlediğim alanlar aynı. (MSR bölümü Disk Yöneticisi'nde görünmez sadece format esnasında görünür) 

3. disk ise an itibari ile bilgisayarıma disk kutusu ile bağladığım ve N56Vz ile gelen orijinal disk. Sizin diskinizin yapılandırması buna benzeyecektir. 

Kırmızı ile işaretli bölümleri (Format esnasında görünecek MSR bölümü dahil) sileceksiniz. D bölümünü ellemediğinizde bu bölüm korunacak ve orada kayıtlı verileriniz zarar görmeyecektir. 

Tabii D'de önemli birşey yoksa hiç uğraşmanıza gerek yok bütün diski silin ve ayrılmamış alan olarak bırakın olsun bitsin :)


Bu işlemi yaptıktan sonra disk şuna benzemeli. Ayrılmamış alanı seçin ve devam edin.


7- Bekleyin...


8- Atlayın...


9- Bilgisayarınıza bir isim verin.


10- Hızlı ayarları seçin ya da özelleştirin.


11- Kurulum esnasında bir ağa bağlanmanız ve Microsoft Hesabı'nız da oturum açmanız istenecek. Microsoft Hesabını'za ait bilgileri gireceğiniz kutucuğun altında Yerel Hesap seçeneğinin olduğunu göreceksiniz. İster Microsoft hesabıyla ister Yerel hesapla oturum açın.

Eğer Yerel Hesap bağlantısı çıkmıyorsa İnternet bağlantınızı kesin. (Ethernet kablosunu çıkarabilir ya da kablosuz bağlanıyorsanız modemi kapatabilirsiniz) 2 adım geri gidip tekrar ilerleyin direkt Yerel Hesap seçenekleri çıkacaktır.12- Bilgisayarınız açıldıktan sonra Başlat butonuna sağ tıklatın ardından Sistem'e tıklatın.


13- Sağ en altta görebileceğiniz Windows'u etkinleştir bağlantısına tıklatın. (Etkinleştirme için İnternet'e bağlı olmalısınız)


14- Etkinleştir butonuna tıklatın.

"Neden lisans anahtarı girmiyoruz?" sorusu aklınıza takılabilir. Bunun sebebi, zaten kurulum dosyalarını indirirken -C adımında- lisans anahtarımızı girmiştik. Bu ISO'ya kaydedildi bu yüzden tekrar girmemize gerek kalmıyor


16- Sonuç...Altta bütün bu süreci gösteren bir videoyu seyredebilirsiniz...


¹ Microsoft'un sunduğu ve Windows 8 kurulumu için önyüklenebilirUSB flash sürücü medyası oluşturmanıza yarayan Windows 7 USB/DVD download tool ile oluşturduğunuz USB flash sürücü işe yaramayacaktır. Bunun sebebi UEFI standardının NTFS dosya sisteminden önyüklemeyi desteklememesi. Bu yüzden  USB flash sürücüyü standart olarak oluşturursanız bu işinizi görmeyecektir. Linkte anlatıldığım gibi  oluşturun lütfen.

Okumaya devam...

Windows Kurulumu_Sol Modülü 2025142503803748758

Arşiv

Son yorumlar

Twitter

Facebook

Google+

İzleyiciler

Rastgele

item