nwindows8

"Bilgisayar Ayarları" ve "Bilgisayar Ayarlarını Değiştir" Kayıp/Çalışmıyor!


Sık karşılaşılan bir sorun var: Bilgisayar Ayarları'na ulaşmak için kullanılan Düğmeler/Ayarlar çubuğunda bulunan Bilgisayar ayarlarını değiştir bağlantısı (Yandaki resim) çalışmıyor ve/veya Uygulamalar penceresinde Bilgisayar Ayarları uygulaması listelenmiyor. (Alttaki resim)


Öncelikle siz veya başka bir kullanıcı tarafından bu makalede anlattığım engellemenin yapılıp yapılmadığını kontrol edin;

Bilgisayar Ayarları ve Denetim Masası'na Erişimi Engelleme

1- Çalıştır'ı açın ve %ProgramData%\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs yazıp Enter'a basın.

Açılan Programs klasöründe Bilgisayar Ayarları kısayolunun olup olmadığını kontrol edin;


Programs klasöründe Bilgisayar Ayarları kısayolu varsa 6. adıma atlayın. Yoksa 2. adımdan devam edin.

2- Buradan  Bilgisayar Ayarları.zip dosyasını indirin.

3- Sisteminizde zip dosyalarını açacak bir yazılım yüklü olup olmadığına bağlı olarak şunlardan birini yapın;

  • Zip dosyalarını açabilen bir yazılım (WinRar, 7-Zip, WinZip vb.) yüklüyse dosyaya çift tıklatmanız ya da sağ tıklatıp kullandığınız yazılıma göre değişebilen seçenekleri kullanmanız yeterli. Dosyları Masaüstüne ayıklayın.
  • Zip dosyalarını açabilen bir yazılım yüklü değilse indirdiğiniz Zip dosyasına sağ tıklatın ve Tümünü ayıkla'ya tıklatın.  Ardından ayıklanacak konum olarak Masaüstünü gösterin.

4- Masaüstünde oluşan Bilgisayar ayarları.lnk (Sistem dosyası olduğu için İngilizce ismiyle görünebilir: Immersive Control Panel.lnk) Programs klasörüne atın ve Bilgisayar Ayarları'na erişim probleminizin çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

5- Eğer sorun çözüldüyse bundan sonrasını uygulamanıza gerek yok ama sorun devam ediyorsa 6. adımdan devam edin.

6- Bir Komut İstemcisi (Yönetici Haklarıyla) açın.

7- Komut istemcisine powershell -ExecutionPolicy Unrestricted Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register $Env:SystemRoot\ImmersiveControlPanel\AppxManifest.xml komutunu girin ve Enter'a basın.Eğer 0x8007064A hatası alırsanız bu sahiplikle ilgili sorun yaşandığını gösteriyor. Bu sorunu çözmek için Kayıt Defteri'ni açın ve HKCU\Software\Classes\Local Settings\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\AppModel\Repository\Packages anahtarının Sahipliğini alın. Ardından 7. adımı tekrar uygulayın.

8- Sorunun çözülüp çözülmediğini deneyin. Sorun çözüldüyse mesele yok. Çözülmediyse alttaki yazıda verdiğim çözüm adımlarını denemeniz gerekiyor:


İlgili konular


Etiketler

3. Parti Programlar (22) Ağ ve İnternet (81) Arama (14) Arama geçmişini temizleme (3) Bakım (7) BAŞLANGIÇ ekranı (76) Bilgilendirme (120) Bilgisayar kullanım geçmişini temizleme (8) BitLocker (13) Bluetooth (5) Bulut Veri Yönetimi (17) Dil ve Bölge ayarları (6) Donanım (12) Dosya Gezgini (150) Dosya Gezgini Gezinti Bölmesi. (17) Dosya ve Klasörler (64) Dual Boot (9) Ebeveyn Denetimleri (2) Ev Grubu (9) Fare (Mouse) (6) Geri dönüşüm Kutusu (2) Giriş seviyesi kullanıcı için (106) Görev Çubuğu (17) Görev Zamanlama (11) Görünüm ve Kişiselleştirme (236) Güç seçenekleri (36) Güvenlik (90) Hepsi (761) Hizmetler (6) Internet Explorer (31) İleri seviye kullanıcı için (27) İpucu (102) İzinler (50) Kısayollar (92) Kitaplıklar (57) Kullanıcı Hesapları/Profilleri (45) Kullanışlılığı arttırma (91) Kurtarma Araçları (31) Lisans Yönetimi (6) Masaüstü (33) Microsoft Mağazası ve Uygulamaları (83) Ongörünümler (4) Onyükleme (13) Onyükleme esnasında sorun çözme (23) Onyükleme süreci (5) Optimizasyon (70) Oturum Açma/Kapama/Kilit Ekranı (30) Parolalar ve Parola sorunları (24) Paylaşım (20) Performans (18) Sabit Disk (12) Sabit disk yönetimi ve bölümleme (12) Sağ Tuş -Gönder- Menüsü (3) Sağ tuş menüsü (35) Sanal Makina/Disk (11) Sistem araçları (64) Sistem Onarımı (30) Sistem Yönetimi (70) SkyDrive (17) Sorun önleme (19) Sorunlar ve sorun çözümleri (95) Şerit (91) Uygulama Çubuğu (3) Uygulamalar Ekranı (8) Varsayılan Programlar ve Dosya adı uzantıları (9) Varsayılana dönme/Sıfırlama (32) Veri kurtarma (7) Veri yedekleme (11) Windows 8 kurulumları hakkında herşey (62) Windows 8 TEMEL KONU (103) Windows Başlangıcı/Kapanışı (7) Windows Defender (9) Windows özellikleri/Bileşenleri (82) Windows To Go (8) Windows Yedekleme (8) Yedekleme ve Geri Yükleme (40) Yenilikler Modülü (3)

Arşiv

Son yorumlar

Twitter

Facebook

İzleyiciler

Rastgele

item