nwindows8

Windows 8 ve 10: Kablosuz Ağ Bağlantılarının (Wi-Fi) Önceliğini Değiştirmek

Bir ağ bağlantısı, bilgisayarınızın Internete bağlanmasını sağlayan onlarca protokol ve bilginin birleşimidir. Bilgisayarınıza bir ağ kartı taktığınızda Windows bu ağ bağlantısının tipine göre (Kablolu-kablosuz) ağ bağlantıları klasöründe bu ağ kartı için bir bağlantı ayarlar.

Bütün ağ bağlantısı tiplerinin var olduğu bir ortamda Windows varsayılan olarak bu ağlara şu öncelik sırası ile bağlanır;

  1. Kablolu (Ethernet)
  2. Kablosuz (Wi-Fi)
  3. Hücresel bağlantı (Mobil)

Bunun dışında aynı bağlantı tipinde var olan bağlantı noktalarının da bir öncelik sırası vardır. Bilgisayarınız bir Wi-Fi noktasına bağlandığında bu bağlantı ile ilgili bir profil oluşturulur ve kaydedilir. Gelecek sefere eğer bu ağ bağlantı noktası ulaşılabilir durumdaysa otomatik olarak bağlanılır. Eğer bu ağa bağlı iken ulaşılabilir başka bir ağ bağlantısına bağlanırsanız bu durumda Windows bağlandığınız bu 2. ağı öncelikli olarak ayarlar ve gelecek sefer iki ağında mevcut olduğu durumda öncelikli olarak 2. ağa bağlanmayı dener.

Hücresel bağlantıda ise bu farklıdır. Yukarıdaki benzer bir seçim yaptığınızda yani Wi-Fi'a bağlı iken bir Hücresel bağlantıya bağlanmayı tercih ederseniz Windows, Hücresel bağlantıya önceliği sadece bir sefer için tanır. Yani kalıcı bir öncelik atanmaz. Gelecek sefer aynı Wi-Fi ve Hücresel veri bağlantısı mevcut olduğunda öncelikli olarak Wi-Fi'a bağlanılacaktır.


Bu yazıda, kullanılabilecek birden fazla kablosuz ağın bulunduğu bir ortamda eğer öncelikli olarak bir ağa bağlanmak istiyorsanız bunu nasıl ayarlayabileceğinizi anlatacağım. Örnek senaryo olarak alttaki resimde gördüğümüz ağ listesinde Platin ve Apt4 ağlarının parolasını bildiğimizi ve istediğimize bağlanabileceğimizi varsayıyorum. Ancak siz bilgisayarınızın bu iki ağın olduğu lokasyonda öncelikli olarak Apt4 ağına bağlanmasını sadece Apt4 ağı yayın yapmıyorsa Platin ağına bağlanmasını istiyorsunuz. Bu durumda şunları yapın;


1- Bildirim alanındaki Wi-Fi simgesine tıklatın.

2- Açılan Ağlar yan çubuğunda öncelikli olarak bağlanılmasını istediğiniz ağa tıklatın ardından Otomatik olarak bağlan seçeneğini işeretledikten sonra Bağlan butonuna tıklatın. Yukarıda açıkladığım prensiplerden ötürü artık bilgisayarınız bu 2 ağın menzilde olduğu durumlarda öncelikli olarak bu ağa bağlanacakır.

Etiketler

3. Parti Programlar (22) Ağ ve İnternet (81) Arama (14) Arama geçmişini temizleme (3) Bakım (7) BAŞLANGIÇ ekranı (76) Bilgilendirme (120) Bilgisayar kullanım geçmişini temizleme (8) BitLocker (13) Bluetooth (5) Bulut Veri Yönetimi (17) Dil ve Bölge ayarları (6) Donanım (12) Dosya Gezgini (150) Dosya Gezgini Gezinti Bölmesi. (17) Dosya ve Klasörler (64) Dual Boot (9) Ebeveyn Denetimleri (2) Ev Grubu (9) Fare (Mouse) (6) Geri dönüşüm Kutusu (2) Giriş seviyesi kullanıcı için (106) Görev Çubuğu (17) Görev Zamanlama (11) Görünüm ve Kişiselleştirme (236) Güç seçenekleri (36) Güvenlik (90) Hepsi (761) Hizmetler (6) Internet Explorer (31) İleri seviye kullanıcı için (27) İpucu (102) İzinler (50) Kısayollar (92) Kitaplıklar (57) Kullanıcı Hesapları/Profilleri (45) Kullanışlılığı arttırma (91) Kurtarma Araçları (31) Lisans Yönetimi (6) Masaüstü (33) Microsoft Mağazası ve Uygulamaları (83) Ongörünümler (4) Onyükleme (13) Onyükleme esnasında sorun çözme (23) Onyükleme süreci (5) Optimizasyon (70) Oturum Açma/Kapama/Kilit Ekranı (30) Parolalar ve Parola sorunları (24) Paylaşım (20) Performans (18) Sabit Disk (12) Sabit disk yönetimi ve bölümleme (12) Sağ Tuş -Gönder- Menüsü (3) Sağ tuş menüsü (35) Sanal Makina/Disk (11) Sistem araçları (64) Sistem Onarımı (30) Sistem Yönetimi (70) SkyDrive (17) Sorun önleme (19) Sorunlar ve sorun çözümleri (95) Şerit (91) Uygulama Çubuğu (3) Uygulamalar Ekranı (8) Varsayılan Programlar ve Dosya adı uzantıları (9) Varsayılana dönme/Sıfırlama (32) Veri kurtarma (7) Veri yedekleme (11) Windows 8 kurulumları hakkında herşey (62) Windows 8 TEMEL KONU (103) Windows Başlangıcı/Kapanışı (7) Windows Defender (9) Windows özellikleri/Bileşenleri (82) Windows To Go (8) Windows Yedekleme (8) Yedekleme ve Geri Yükleme (40) Yenilikler Modülü (3)

Arşiv

Son yorumlar

Twitter

Facebook

İzleyiciler

Rastgele

item