nwindows8

Windows 8 ve 10: Ayarlar Uygulaması ve Denetim Masası'na Erişimi Engelleme

Bu yazıda sizlere Bilgisayar Ayarları ve Denetim Masası'na erişimi nasıl engelleyebileceğinizi anlatacağım. Yazıyı uyguladığınızda;

 • Başlangıç ekranındaki/Başlat Menüsü'ndeki (Varsa) Denetim Masası kutusu ve Uygulamalar penceresindeki (Sadece Windows 8) Denetim Masası uygulaması işlevini yitirir.
 • Dosya Gezgini Gezinti Bölmesi'ndeki Denetim Masası bağlantısı  işlevini yitirir. (Windows 8)
 • Dosya Gezgini Gezinti Bölmesi'ndeki Denetim Masası bağlantısı kaybolur. (Windows 10)
 • Başlangıç ekranındaki/Başlat Menüsü'ndeki (Varsa) Bilgisayar Ayarları kutusu ve Uygulamalar penceresindeki (Sadece Windows 8) Bilgisayar Ayarları uygulaması işlevini yitirir.
 • Düğmeler/Ayarlar çubuğunda bulunan Bilgisayar ayarlarını değiştir bağlantısı işlevini yitirir. (Sadece Windows 8)
 • Hesap resmini değiştiremezsiniz.
 • Arama sonuçlarında çıkan Denetim Masası ve Ayarlar Uygulaması ile ilgili bağlantılar çalışmaz.


 • Değişiklik bilgisayardaki tüm kullanıcı hesapları için geçerli olacaktır.
 • Denetim Masası ve Bilgisayar Ayarları ile ilgili bir bağlantıya tıklattığınızda kullandığınız bağlantıya göre Denetim Masası veya Ayarlar Uygulaması bir anlığına açılıp ardından kapanır veya alttaki iletiyi görürsünüz


1- Buradan Denetim Masası ve Bilgisayar Ayarları devre dışı.zip dosyasını indirin.

2- Sisteminizde zip dosyalarını açacak bir yazılım yüklü olup olmadığına bağlı olarak şunlardan birini yapın;

 • Zip dosyalarını açabilen bir yazılım (WinRar, 7-Zip, WinZip vb.) yüklüyse dosyaya çift tıklatmanız ya da sağ tıklatıp kullandığınız yazılıma göre değişebilen seçenekleri kullanmanız yeterli. Dosyları Masaüstüne ayıklayın.
 • Zip dosyalarını açabilen bir yazılım yüklü değilse indirdiğiniz Zip dosyasına sağ tıklatın ve Tümünü ayıkla'ya tıklatın.  Ardından ayıklanacak konum olarak Masaüstünü gösterin.

3- Masaüstünde oluşan Denetim Masası ve Bilgisayar Ayarları devre dışı klasörünün içinde 2 adet Kayıt Defteri anahtarı olduğunu göreceksiniz;

 • Denetim Masası ve Bilgisayar Ayarları devre dışı
 • Denetim Masası ve Bilgisayar Ayarları etkin (Varsayılan)

4- İhtiyacınız olan Kayıt Defteri anahtarına çift tıklayın ve gereken onayları verin.


İşiniz bittikten sonra Masaüstündeki Denetim Masası ve Bilgisayar Ayarları devre dışı klasörünü ve indirdiğiniz .zip dosyasını silebilirsiniz.

İlgili konular


Etiketler

3. Parti Programlar (22) Ağ ve İnternet (81) Arama (14) Arama geçmişini temizleme (3) Bakım (7) BAŞLANGIÇ ekranı (76) Bilgilendirme (120) Bilgisayar kullanım geçmişini temizleme (8) BitLocker (13) Bluetooth (5) Bulut Veri Yönetimi (17) Dil ve Bölge ayarları (6) Donanım (12) Dosya Gezgini (150) Dosya Gezgini Gezinti Bölmesi. (17) Dosya ve Klasörler (64) Dual Boot (9) Ebeveyn Denetimleri (2) Ev Grubu (9) Fare (Mouse) (6) Geri dönüşüm Kutusu (2) Giriş seviyesi kullanıcı için (106) Görev Çubuğu (17) Görev Zamanlama (11) Görünüm ve Kişiselleştirme (236) Güç seçenekleri (36) Güvenlik (90) Hepsi (761) Hizmetler (6) Internet Explorer (31) İleri seviye kullanıcı için (27) İpucu (102) İzinler (50) Kısayollar (92) Kitaplıklar (57) Kullanıcı Hesapları/Profilleri (45) Kullanışlılığı arttırma (91) Kurtarma Araçları (31) Lisans Yönetimi (6) Masaüstü (33) Microsoft Mağazası ve Uygulamaları (83) Ongörünümler (4) Onyükleme (13) Onyükleme esnasında sorun çözme (23) Onyükleme süreci (5) Optimizasyon (70) Oturum Açma/Kapama/Kilit Ekranı (30) Parolalar ve Parola sorunları (24) Paylaşım (20) Performans (18) Sabit Disk (12) Sabit disk yönetimi ve bölümleme (12) Sağ Tuş -Gönder- Menüsü (3) Sağ tuş menüsü (35) Sanal Makina/Disk (11) Sistem araçları (64) Sistem Onarımı (30) Sistem Yönetimi (70) SkyDrive (17) Sorun önleme (19) Sorunlar ve sorun çözümleri (95) Şerit (91) Uygulama Çubuğu (3) Uygulamalar Ekranı (8) Varsayılan Programlar ve Dosya adı uzantıları (9) Varsayılana dönme/Sıfırlama (32) Veri kurtarma (7) Veri yedekleme (11) Windows 8 kurulumları hakkında herşey (62) Windows 8 TEMEL KONU (103) Windows Başlangıcı/Kapanışı (7) Windows Defender (9) Windows özellikleri/Bileşenleri (82) Windows To Go (8) Windows Yedekleme (8) Yedekleme ve Geri Yükleme (40) Yenilikler Modülü (3)

Arşiv

Son yorumlar

Twitter

Facebook

İzleyiciler

Rastgele

item