nwindows8

Windows 8 ve 10: Çıkışta Microsoft Mağazası Uygulamalarının Canlı Güncelleme Geçmişini Silmek

        Windows 8/10 Başlangıç canlı kutucukları güncel bilgileri gösterme kabiliyetine sahiptir. Hiçbir uygulamayı açmadan direkt başlangıç ekranınızdan arkadaşlarınızın son durum güncellemelerini, hava durumu tahminlerini, en yeni Tweet'leri ve daha fazlasını görebilirsiniz.

         Ancak bazı durumlarda bu kişisel mahremiyetinizi tehlikeye sokan bu durum olabilir. Bu durumda canlı güncelleme belleğinin bilgisayar/oturum kapanışında silinmesini iseyebilirsiniz.

Konu ile ilgili daha önce bir yazı yazmıştım: Microsoft Mağazası Uygulamalarında Canlı Güncellemeleri Açmak/Kapatmak


Varsayılan olarak, oturum açıldığnda bu şekilde bir Başlangıç karşılar kullanıcıyı
Makaleyi uyguladığınızda, oturum açıldığında karşılaşılan Başlangıç bu şekildedir

  • Canlı güncellemeler metin, resim veya ikisinin karışımından oluşabilir. Bu güncelemeler -güvenlik açısından-  uygulama geliştiricisi tarafından Microsoft Notification Center'a gönderilir ve önce Microsoft sunucularına yüklenir, ardından Windows 8/10 kullanıcılarına dağıtılır. Yani Microsoft Mağazası'ndan indirip kullandığınız bir uygulamanın Microsoft sunucuları dışında güncelleme alması mümkün değildir.
  • Bir uygulamayı Başlangıç ekranından ya da bilgisayarınızdan kaldırırsanız bu uygulama artık canlı güncelleme almayacaktır.


1- Buradan Çıkışta Uygulama Geçmişini silmek.rar dosyasını indirin.

2- Sisteminizde .rar dosyalarını açacak bir yazılım yüklü olup olmadığına bağlı olarak şunlardan birini yapın;

  • Rar dosyalarını açabilen bir yazılım (WinRar, 7-Zip, WinZip vb.) yüklüyse dosyaya çift tıklatmanız ya da sağ tıklatıp kullandığınız yazılıma göre değişebilen seçenekleri kullanmanız yeterli. Dosyaları Masaüstüne ayıklayın.
  • Rar dosyalarını açabilen bir yazılım yüklü değilse buradan WinRar ya da buradan 7-Zip programını ücretsiz olarak indirebilirsiniz. 

3- Masaüstünde oluşan Çıkışta Uygulama Geçmişini silmek klasörünün içinde 2 adet Kayıt Defteri anahtarı olduğunu göreceksiniz;

  • Çıkışta Uygulama Geçmişini sil
  • Çıkışta Uygulama Geçmişini silme (Varsayılan)

4- İhtiyacınız olan Kayıt Defteri anahtarına çift tıklayın ve gereken onayları verin.


İşiniz bittikten sonra Masaüstündeki Çıkışta Uygulama Geçmişini silmek klasörünü de silebilirsiniz.

Etiketler

3. Parti Programlar (22) Ağ ve İnternet (81) Arama (14) Arama geçmişini temizleme (3) Bakım (7) BAŞLANGIÇ ekranı (76) Bilgilendirme (120) Bilgisayar kullanım geçmişini temizleme (8) BitLocker (13) Bluetooth (5) Bulut Veri Yönetimi (17) Dil ve Bölge ayarları (6) Donanım (12) Dosya Gezgini (150) Dosya Gezgini Gezinti Bölmesi. (17) Dosya ve Klasörler (64) Dual Boot (9) Ebeveyn Denetimleri (2) Ev Grubu (9) Fare (Mouse) (6) Geri dönüşüm Kutusu (2) Giriş seviyesi kullanıcı için (106) Görev Çubuğu (17) Görev Zamanlama (11) Görünüm ve Kişiselleştirme (236) Güç seçenekleri (36) Güvenlik (90) Hepsi (761) Hizmetler (6) Internet Explorer (31) İleri seviye kullanıcı için (27) İpucu (102) İzinler (50) Kısayollar (92) Kitaplıklar (57) Kullanıcı Hesapları/Profilleri (45) Kullanışlılığı arttırma (91) Kurtarma Araçları (31) Lisans Yönetimi (6) Masaüstü (33) Microsoft Mağazası ve Uygulamaları (83) Ongörünümler (4) Onyükleme (13) Onyükleme esnasında sorun çözme (23) Onyükleme süreci (5) Optimizasyon (70) Oturum Açma/Kapama/Kilit Ekranı (30) Parolalar ve Parola sorunları (24) Paylaşım (20) Performans (18) Sabit Disk (12) Sabit disk yönetimi ve bölümleme (12) Sağ Tuş -Gönder- Menüsü (3) Sağ tuş menüsü (35) Sanal Makina/Disk (11) Sistem araçları (64) Sistem Onarımı (30) Sistem Yönetimi (70) SkyDrive (17) Sorun önleme (19) Sorunlar ve sorun çözümleri (95) Şerit (91) Uygulama Çubuğu (3) Uygulamalar Ekranı (8) Varsayılan Programlar ve Dosya adı uzantıları (9) Varsayılana dönme/Sıfırlama (32) Veri kurtarma (7) Veri yedekleme (11) Windows 8 kurulumları hakkında herşey (62) Windows 8 TEMEL KONU (103) Windows Başlangıcı/Kapanışı (7) Windows Defender (9) Windows özellikleri/Bileşenleri (82) Windows To Go (8) Windows Yedekleme (8) Yedekleme ve Geri Yükleme (40) Yenilikler Modülü (3)

Arşiv

Son yorumlar

Twitter

Facebook

İzleyiciler

Rastgele

item