nwindows8

Windows 8 Kablosuz Internet: Bir Ağı Tarifeli veya Tarifesiz Olarak Ayarlamak

           Internet hizmeti sağlayıcıları kullanılan veri miktarı kadar ücretlendirme yapabilirler (Bilgisayarınızın gönderdiği ve aldığı veri miktarı). Buna tarifeli Internet bağlantısı denir. Bu planların genellikle veri sınırı vardır ve sınırı aşarsanız, ekstra ödeme yapmanız gerekebilir. Bazı durumlarda, ekstra ücretlendirilmezsiniz, ancak bağlantı hızınız fatura döngüsü sona erinceye kadar daha yavaş bir hale gelir.

          Tarifeli Internet bağlantınız varsa, ağ bağlantınızı Windows'da tarifeli olarak ayarlamak gönderip aldığınız veri miktarını azaltmaya yardımcı olur...


Önerilen ayarlar nelerdir?

           Bu durum, Internet hizmeti sağlayıcınızın sizi kullandığınız veri miktarıyla ücretlendirip ücretlendirmemesine göre değişir:

  • Wi‑Fi ağları (Kablosuz Internet-Wireless): Varsayılan olarak Windows Wi‑Fi ağlarını tarifesiz şekilde ayarlar. Internet hizmet sağlayıcınız sizi kullandığınız veri miktarı kadar ücretlendiriyorsa, ağ bağlantınızı tarifeli olarak ayarlamak veri kullanımınızı sınırlandırmaya yardımcı olur.
  • Mobil geniş bant ağlar (Cep telefonu operatörlerinin sunduğu Internet bağlantısı): Varsayılan olarak Windows mobil geniş bant ağlarını tarifeli şekilde ayarlar. Mobil geniş bant hizmetiniz şu anda sınırsızsa, ağ ayarını tarifesiz olarak değiştirebilirsiniz.

          Ne yapmak istediğinizden emin değilseniz, veri kullanımınızı sık sık denetleyin. Ekstra veri kullanımından ücretlendiriliyorsanız, ağ bağlantınızı tarifeli olarak ayarlamak bu sorunu çözmekte size yardımcı olabilir. 

        NOT: Ethernet ağ bağlantıları tarifeli olarak ayarlanamaz.


Ağ bağlantımı tarifeli olarak ayarlamak 
bilgisayarımı nasıl etkiler?


          Bilgi güncelleştirmek veya görüntülemek üzere Internet bağlantısına dayanan tüm uygulamalar indirebileceği veya görüntüleyebileceği miktarda veriyle sınırlı olabilir. Aşağıdaki sonuçlarla ve diğerleriyle karşılaşırsınız:

  • Windows Update yalnızca öncelikli güncelleştirmeleri indirebilir.
  • Microsoft Mağazası'ndan indirilen uygulamalar duraklatılabilir.
  • Başlangıç ekranı kutucuğu canlı güncelleştirmeyi durdurabilir.
  • Çevrimdışı dosyalar otomatik olarak eşitlenmeyebilir.
1- Windows 8 veya 
Windows 8.1.1 Kullanıyorsanız...


I. AŞAMA

1.1.1- Bilgisayar Ayarları'nı açın, ardından Cihazlar sekmesini açın. (Windows 8.1.1 kullanıyorsanız Bilgisayar ve Cihazlar/Cihazlar yolunu izleyin)

1.2.2- Cihazlar sekmesinde Tarifeli bağlantı üzerinden indir ayarının Kapalı olduğundan emin olun. Bu, Internet bağlantınız tarifeli olarak ayarlandığında, Windows Update'ten veya cihazınıza ilişkin cihaz bilgilerinden cihaz sürücülerinin indirilmesini engeller. (Bu karşıdan yüklemeler, gelecek sefer siz tarifesiz bir Internet bağlantısındayken sürdürülür)


II. AŞAMA

1.2.1- Alttaki adımlarından birini uygulayın


       a- Bildirim Alanı'ndaki Ağ simgesine (  ) tıklatın ve 2. adıma geçin 

       ya da,

       b- Düğmeleri açın ve Ağ simgesine tıklatın ve 2. adıma geçin.1.2.2- Ayarlamak istediğiniz ağa sağ tıklayarak -yapmak istediğiniz ayara göre- Tarifeli bağlantı olarak ayarla ya da Tarifesiz bağlantı olarak ayarla'ya tıklatın.2-Windows 8.1 Kullanıyorsanız...


I. AŞAMA

2.1.1- Bilgisayar Ayarları'nı açın, ardından Bilgisayar ve Cihazlar/Cihazlar sekmesini açın.

2.2.2- Cihazlar sekmesinde Tarifeli bağlantı üzerinden indir ayarının Kapalı olduğundan emin olun. Bu, Internet bağlantınız tarifeli olarak ayarlandığında, Windows Update'ten veya cihazınıza ilişkin cihaz bilgilerinden cihaz sürücülerinin indirilmesini engeller(Bu karşıdan yüklemeler, gelecek sefer siz tarifesiz bir Internet bağlantısındayken sürdürülür)II. AŞAMA

2.2.1- Bilgisayar Ayarları'nı açın, ardından Ağ/Bağlantılar sekmesini açın.

2.2.2- Bağlı olduğunuz ağ bağlantısına tıklatın.


2.2.3- Tarifeli bağlantı olarak ayarla anahtarını dilediğiniz konuma getirin.


Etiketler

3. Parti Programlar (22) Ağ ve İnternet (81) Arama (14) Arama geçmişini temizleme (3) Bakım (7) BAŞLANGIÇ ekranı (76) Bilgilendirme (120) Bilgisayar kullanım geçmişini temizleme (8) BitLocker (13) Bluetooth (5) Bulut Veri Yönetimi (17) Dil ve Bölge ayarları (6) Donanım (12) Dosya Gezgini (150) Dosya Gezgini Gezinti Bölmesi. (17) Dosya ve Klasörler (64) Dual Boot (9) Ebeveyn Denetimleri (2) Ev Grubu (9) Fare (Mouse) (6) Geri dönüşüm Kutusu (2) Giriş seviyesi kullanıcı için (106) Görev Çubuğu (17) Görev Zamanlama (11) Görünüm ve Kişiselleştirme (236) Güç seçenekleri (36) Güvenlik (90) Hepsi (761) Hizmetler (6) Internet Explorer (31) İleri seviye kullanıcı için (27) İpucu (102) İzinler (50) Kısayollar (92) Kitaplıklar (57) Kullanıcı Hesapları/Profilleri (45) Kullanışlılığı arttırma (91) Kurtarma Araçları (31) Lisans Yönetimi (6) Masaüstü (33) Microsoft Mağazası ve Uygulamaları (83) Ongörünümler (4) Onyükleme (13) Onyükleme esnasında sorun çözme (23) Onyükleme süreci (5) Optimizasyon (70) Oturum Açma/Kapama/Kilit Ekranı (30) Parolalar ve Parola sorunları (24) Paylaşım (20) Performans (18) Sabit Disk (12) Sabit disk yönetimi ve bölümleme (12) Sağ Tuş -Gönder- Menüsü (3) Sağ tuş menüsü (35) Sanal Makina/Disk (11) Sistem araçları (64) Sistem Onarımı (30) Sistem Yönetimi (70) SkyDrive (17) Sorun önleme (19) Sorunlar ve sorun çözümleri (95) Şerit (91) Uygulama Çubuğu (3) Uygulamalar Ekranı (8) Varsayılan Programlar ve Dosya adı uzantıları (9) Varsayılana dönme/Sıfırlama (32) Veri kurtarma (7) Veri yedekleme (11) Windows 8 kurulumları hakkında herşey (62) Windows 8 TEMEL KONU (103) Windows Başlangıcı/Kapanışı (7) Windows Defender (9) Windows özellikleri/Bileşenleri (82) Windows To Go (8) Windows Yedekleme (8) Yedekleme ve Geri Yükleme (40) Yenilikler Modülü (3)

Arşiv

Son yorumlar

Twitter

Facebook

İzleyiciler

Rastgele

item