nwindows8

Windows 8: UEFI Kurulum için Önyüklenebilir USB Flash Sürücü Hazırlamak

Son güncelleme (14 Kasım 2014)

        Bu yazı UEFI modunda Windows 8 kurulumunda kullanabileceğiniz önyüklenebilir medyayı bir USB flash sürücü kullanarak nasıl hazırlayacağınızı açıklar ve UEFI Nedir? - Windows 7 ve Windows 8 UEFI Kurulumu Nasıl Yapılır? adlı makaleye ek olarak yazılmıştır...


Sitede Windows kurulumu ve bununla alakalı konuları işleyen
çok fazla makale var. Bu konuda "Kafamız karışıyor hangi makale bana uygun anlamıyorum!" mealinde çok fazla serzenişle karşılaşıyorum. Bu yüzden bütün bu makaleleri kısaca açıkladığım bir ana makale oluşturdum. Siz de kafası karışanlardansanız önce bu makaleyi okuyun: Windows 8 ve 8.1 Kurtarma, Uygulama ve Kurulumları Ana Konu
Gereksinimler...

  1. Minimum 4 GB kapasiteye sahip bir USB Flash sürücü
  2. Windows 8 64 Bit kurulum dosyaları 1- Usb flash sürücünüz işlem sırasında biçimlendirileceği için içinde önemli verileriniz varsa yedekleyin.

2- Usb flash sürücünüzü bilgisayara iliştirin.

3- Yönetici haklarıyla bir komut istemcisi açın: Windows Vista - Windows  7 - Windows 8

4- Komut istemcisine diskpart yazın ve Enter'a basın.

5- List disk yazın ve Enter'a basın. Bu sistemdeki diskleri listeleyecek. Yapmamız gereken USB flash sürücümüzün numarasını bulmak. Bunun en kolay yolu disklerin boyutuna bakmak. Resimde görebileceğiniz üzere benim USB flash sürücüm, 2 numaralı disk olarak listelenmiş. Sizde kendi USB flash sürücünüzü bulun ve numarasını aklınızın bir köşesine not alın. 6. adımda bu numarayı kullanacağız.


6- select disk 2 yazın ve Enter'a basın. (2 yerine siz 5. adımda bulduğunuz numarayı yazacaksınız. Dikkatli olun yanlış bir numara yazmanız sisteminizdeki bir diski silmeniz ile sonuçlanabilir!)

7- clean yazın ve Enter'a basın.

8- create partition primary yazın ve Enter'a basın.

9- format quick fs=fat32 yazın ve Enter'a basın.

10- active ve Enter'a basın.

11- assign yazın ve Enter'a basın.

12- exit yazın yazın ve Enter'a basarak Diskpart'tan çıkın ve Komut İstemcisini kapatın. Altta bütün bu adımları görüyorsunuz;


13- Windows 8 64 Bit kurulum dosyalarını oluşturduğunuz USB flash sürücüye kopyalayın. Eğer elinizdeki Windows 8 kurulum medyası ISO formatında ise ve Windows 7 ve/veya daha düşük bir sürüm Windows kullanıyorsanız bu ISO formatındaki dosyayı DAEMON Tools, 7zip gibi 3. parti araçlarla açabilirsiniz. Windows 8 kullanıyorsanız direkt çift tıklayarak sanal sürücüye takmanız mümkün. Kopyalamanız gereken dosyalar alttaki resimdeki gibi olmalı;


             
Windows 8 için önyüklenebilir USB flash sürücü hazırlarken Windows 7 için uyguladığımız ekstra adımları uygulamanıza gerek yok. Windows 7 için hazırlıyorsanız Windows 7 için olan yazıdan yararlanın lütfen: Windows 7: UEFI Kurulum için Önyüklenebilir USB Flash Sürücü Hazırlamak

14- Hepsi bu, artık hazırsınız. Kurulumu, Windows 8 -UEFI Modunda- Temiz Kurulum (Format) yazımdan yararlanarak yapabilirsiniz.

USB flash sürücü yerine harici disk (HDD) kullanıyorsanız;

DİKKAT! Harici diskler üzerinde Komut istemcisi üzerinden işlem yapmak ileri düzey kullanıcılara yöneliktir. Tek bir yanlış komut bütün diskinizin tek kalemde silinmesi için yeterli olabilir. Uyarıldınız!

1- Disk Yönetimi'
ni kullanarak tercihen 4096 MB (4GB) boyutunda bir bölüm oluşturun. (FAT32 olarak biçimlendirilecek)

2-  Bir Komut İstemcisi (Yönetici Haklarıyla) açın.

3- Komut istemcisi'ne diskpart yazın ve Enter'a basın.

4- list disk yazın ve Enter'a basın.

5- select disk*  yazın ve  Enter'a basın. ("*" yerine yazacağınız numara burada harici diskinize karşılık gelen numara olmalı (Boyutundan tanımlayabilirsiniz) örnekte select disk 2  Alttaki resimleri inceleyin)

6- List partition yazın ve Enter'a basın.

7-  select partition *  yazın ve  Enter'a basın. ("*" yerine yazacağınız numara burada 1. adımda oluşturduğunuz bölüme karşılık gelen numara olmalı (Boyutundan tanımlayabilirsiniz) örnekte select partition 3  Alttaki resimleri inceleyin)

8- Active yazın ve Enter'a basın.

9- exit yazın ve Enter'a basın.

10- Komut İstemcisi'ni exit yazıp Enter'a basarak kapatın.

11- Yukarıda 13. adımdan devam edin.İlgili konular;


Etiketler

3. Parti Programlar (22) Ağ ve İnternet (81) Arama (14) Arama geçmişini temizleme (3) Bakım (7) BAŞLANGIÇ ekranı (76) Bilgilendirme (120) Bilgisayar kullanım geçmişini temizleme (8) BitLocker (13) Bluetooth (5) Bulut Veri Yönetimi (17) Dil ve Bölge ayarları (6) Donanım (12) Dosya Gezgini (150) Dosya Gezgini Gezinti Bölmesi. (17) Dosya ve Klasörler (64) Dual Boot (9) Ebeveyn Denetimleri (2) Ev Grubu (9) Fare (Mouse) (6) Geri dönüşüm Kutusu (2) Giriş seviyesi kullanıcı için (106) Görev Çubuğu (17) Görev Zamanlama (11) Görünüm ve Kişiselleştirme (236) Güç seçenekleri (36) Güvenlik (90) Hepsi (761) Hizmetler (6) Internet Explorer (31) İleri seviye kullanıcı için (27) İpucu (102) İzinler (50) Kısayollar (92) Kitaplıklar (57) Kullanıcı Hesapları/Profilleri (45) Kullanışlılığı arttırma (91) Kurtarma Araçları (31) Lisans Yönetimi (6) Masaüstü (33) Microsoft Mağazası ve Uygulamaları (83) Ongörünümler (4) Onyükleme (13) Onyükleme esnasında sorun çözme (23) Onyükleme süreci (5) Optimizasyon (70) Oturum Açma/Kapama/Kilit Ekranı (30) Parolalar ve Parola sorunları (24) Paylaşım (20) Performans (18) Sabit Disk (12) Sabit disk yönetimi ve bölümleme (12) Sağ Tuş -Gönder- Menüsü (3) Sağ tuş menüsü (35) Sanal Makina/Disk (11) Sistem araçları (64) Sistem Onarımı (30) Sistem Yönetimi (70) SkyDrive (17) Sorun önleme (19) Sorunlar ve sorun çözümleri (95) Şerit (91) Uygulama Çubuğu (3) Uygulamalar Ekranı (8) Varsayılan Programlar ve Dosya adı uzantıları (9) Varsayılana dönme/Sıfırlama (32) Veri kurtarma (7) Veri yedekleme (11) Windows 8 kurulumları hakkında herşey (62) Windows 8 TEMEL KONU (103) Windows Başlangıcı/Kapanışı (7) Windows Defender (9) Windows özellikleri/Bileşenleri (82) Windows To Go (8) Windows Yedekleme (8) Yedekleme ve Geri Yükleme (40) Yenilikler Modülü (3)

Arşiv

Son yorumlar

Twitter

Facebook

İzleyiciler

Rastgele

item