nwindows8

Windows 8 - Klavye Düzenleri ve/veya Giriş Yöntemlerini Değiştirmek

         Windows 8'den önceki Windows sürümlerinde farklı diller yükleyebilmek için Ultimate gibi üst sürümlere sahip olmak gerekiyordu. Bu sebeple ev kullanıcılarının büyük çoğunluğunu oluşturan ve Home Premium ve altı sürümler kullanan kullanıcılar bu özellikten yararlanamıyordu.

         Oysa Windows 8'de -mevcutsa- istediğiniz dili indirip kullanabiliyorsunuz. Ancak Dil eklemek, Dil paketi yüklemek Klavye Düzenleri ve/veya Giriş yöntemlerini değiştirmek ve görüntülenme dilini değiştirmek birbirinden tamamen farklı kavramlar. Bu yazıda Klavye Düzenleri ve/veya Giriş yöntemlerini değiştirmeyi bulacaksınız...

- Klavye düzenleri veya giriş yöntemi düzenleyicileri (IME'ler) arasında geçiş yaparak herhangi bir dilde yazabilirsiniz. IME'ler, klavyeye sığmayan binlerce karaktere sahip bazı Asya dillerinde (örn. Çince, Korece ve Japonca) yazmayı kolaylaştırır.

1- Bir Klavye düzeni ya da  Giriş yöntemlerini değiştirebilmeniz için öncelikle ilgili dili Windows'a eklemeniz gerekir. Henüz eklemediyseniz linkten yardım alarak ekleyin. Daha önceden eklediyseniz 2. adıma geçin.


2- İlgili dilin Seçenekler'ine tıklatın.

3- Giriş yöntemi ekle'ye tıklatın.

4- Dilediğiniz Giriş yöntemini seçin.

İsterseniz Önizleme'ye tıklatarak Giriş yönteminin önizlemesini görebilirsiniz.


5- Giriş yönteminin listelendiğini göreceksiniz. Kaydet'e tıklatarak kaydedin.

Klavye Düzenleri ve/veya Giriş Yöntemleri 
arasında geçiş yapmak;I- Ekleme bittikten sonra eklenen Klavye düzeni ve Giriş yöntemleri arasında tek tıklama ile geçiş yapabilirsiniz. Bunun için altta verdiğim yöntemlerden dilediğinizi kullanın;  • Windows logo tuşu Windows logo tuşu basılı iken dilediğiniz Giriş yöntemine gelinceye kadar Boşluk (Space) tuşuna tekrar tekrar basın. Ya da;


  • Bildirim Alanı'ndaki Dil butonuna tıklatın ve açılan penceden dilediğiniz giriş yöntemini seçin. Ya da;
  • Dokunmatik Klavye kullanıyorsanız  Dil butonuna dokunun ve açılan penceden dilediğiniz giriş yöntemine dokunun;


Bazı uygulamalar Windows 8 ve Windows RT işletim sistemlerinde giriş yöntemleri arasında geçiş yapmanın yeni yoluyla çalışmaz. Bu uygulamalar için önceki Windows sürümlerinden  Dil çubuğunu kullanarak giriş yöntemleri arasında geçiş yapabilirsiniz. Dil çubuğunun kapatılması dilleri bilgisayarınızdan kaldırmaz, bu yüzden belirli bir uygulamaya ihtiyacınız yoksa kapatabilirsiniz. 

Etiketler

3. Parti Programlar (22) Ağ ve İnternet (81) Arama (14) Arama geçmişini temizleme (3) Bakım (7) BAŞLANGIÇ ekranı (76) Bilgilendirme (120) Bilgisayar kullanım geçmişini temizleme (8) BitLocker (13) Bluetooth (5) Bulut Veri Yönetimi (17) Dil ve Bölge ayarları (6) Donanım (12) Dosya Gezgini (150) Dosya Gezgini Gezinti Bölmesi. (17) Dosya ve Klasörler (64) Dual Boot (9) Ebeveyn Denetimleri (2) Ev Grubu (9) Fare (Mouse) (6) Geri dönüşüm Kutusu (2) Giriş seviyesi kullanıcı için (106) Görev Çubuğu (17) Görev Zamanlama (11) Görünüm ve Kişiselleştirme (236) Güç seçenekleri (36) Güvenlik (90) Hepsi (761) Hizmetler (6) Internet Explorer (31) İleri seviye kullanıcı için (27) İpucu (102) İzinler (50) Kısayollar (92) Kitaplıklar (57) Kullanıcı Hesapları/Profilleri (45) Kullanışlılığı arttırma (91) Kurtarma Araçları (31) Lisans Yönetimi (6) Masaüstü (33) Microsoft Mağazası ve Uygulamaları (83) Ongörünümler (4) Onyükleme (13) Onyükleme esnasında sorun çözme (23) Onyükleme süreci (5) Optimizasyon (70) Oturum Açma/Kapama/Kilit Ekranı (30) Parolalar ve Parola sorunları (24) Paylaşım (20) Performans (18) Sabit Disk (12) Sabit disk yönetimi ve bölümleme (12) Sağ Tuş -Gönder- Menüsü (3) Sağ tuş menüsü (35) Sanal Makina/Disk (11) Sistem araçları (64) Sistem Onarımı (30) Sistem Yönetimi (70) SkyDrive (17) Sorun önleme (19) Sorunlar ve sorun çözümleri (95) Şerit (91) Uygulama Çubuğu (3) Uygulamalar Ekranı (8) Varsayılan Programlar ve Dosya adı uzantıları (9) Varsayılana dönme/Sıfırlama (32) Veri kurtarma (7) Veri yedekleme (11) Windows 8 kurulumları hakkında herşey (62) Windows 8 TEMEL KONU (103) Windows Başlangıcı/Kapanışı (7) Windows Defender (9) Windows özellikleri/Bileşenleri (82) Windows To Go (8) Windows Yedekleme (8) Yedekleme ve Geri Yükleme (40) Yenilikler Modülü (3)

Arşiv

Son yorumlar

Twitter

Facebook

İzleyiciler

Rastgele

item